Špotáková druhá v anketě Sportovec roku

úterý 22. prosince 2009
Oštěpařka Barbora Špotáková podlehla v anketě vyhlašované Klubem sportovních novinářů pouze rychlobruslařce Martině Sáblíkové.

„Stříbrný trend.“ Takovým přívlastkem označila svěřenkyně Rudolfa Černého svoji sezonu poté, co nedlouho po MS v Berlíně, kde skončila na druhém místě, obsadila stejnou příčku i na Světovém atletickém finále v Soluni. V závěru roku se světové rekordmance v hodu oštěpem zpřítomnilo stříbro ještě jednou – to když si došla na pódium postavené v pražském hotelu Hilton pro ocenění v anketě Sportovec roku, v níž skončila na druhém místě se ztrátou 208 bodů na vítěznou Sáblíkovou. I cena, kterou jí předávala oštěpařská legenda Dana Zátopková, byla stylová – dřevěný oštěp nastříkaný stříbrnou barvou.

foto z akce: Jan Kucharčík

Špotáková byla jedinou zástupkyní atletiky ve vyhlašované desítce nejlepších a do finále ankety se probojovala už počtvrté za sebou, přičemž vloni dokonce vyhrála. Letošní druhé místo je návratem na pozice z roku 2007, kdy stejně jako letos triumfovala Martina Sáblíková.

Výsledek však Špotákovou překvapil spíše mile, soudě alespoň dle jejích prognóz. „Vidím to hodně vyrovnaně. Na vítězství bych se neviděla a druhých z MS je víc. Moc jsem své šance ale nestudovala, nic takového nedělám ani před závody.Nechám se překvapit,“ říkala ještě před vyhlašováním, na něž si vzala bledě modré šaty s květy ušité speciálně pro tuto příležitost.

Špotáková spolu s vítěznou Sáblíkovou a bronzovým Váňou;

Třetí příčku v letošní anketě obsadil žokej Josef Váňa, který v říjnu krátce před 57. narozeninami vyhrál pošesté Velkou pardubickou. Za to ho publikum v sále ocenilo dlouhým potleskem vestoje. Až za ním pak skončili další vicemistři světa, lyžaři Šárka Záhrobská a Lukáš Bauer.

Mezi týmy vyhrál daviscupový výběr tenistů. Sportovní legendou byla dnes vyhlášena bývalá krasobruslařka Ája Vrzáňová, juniorem roku je moderní pětibojař Ondřej Polívka.

Výsledky ankety Sportovec roku 2009:
Jednotlivci: 1. Sáblíková (rychlobruslení) 1645 bodů, 2. Špotáková (atletika) 1437, 3. Váňa (dostihy) 1357, 4. Záhrobská (sjezdové lyžování) 1302, 5. Bauer (běh na lyžích) 1211, 6. Kreuziger (cyklistika) 1209, 7. Štěpánek (tenis) 1155, 8. Čech (fotbal) 744, 9. Kraus (skikros) 675, 10. Berdych (tenis) 635.

Kolektivy: 1. tenisté České republiky 606, 2. dvojka s kormidelníkem (Chalupa, Makovička, Hejdušek) 331, 3. hokejisté Karlových Varů 285.