přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2009, 16:29

Špotáková dostala základní kámen hospody U Pinkasů

Barbora Špotáková uspěla medailově na vrcholné akci již počtvrté v řadě. Dnes nastínila oštěpařská světová rekordmanka své aktuální pocity i nejbližší plány. Tradiční hostitel, pražská hospoda U Pinkasů, pro ni připravila další překvapení.

Další pocta od Pinkasů
„Protože je Barbora Špotáková pro nás takovým národním pokladem, chceme jí tímto kus národního pokladu také věnovat,“ předal s těmito slovy atletce základní kámen hospody U Pinkasů její zástupce Karel Doubek. „Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří mi celý rok pomáhali uspět. Atletika je sice individuální sport, ale bez jejich práce bych nebyla tam, kde jsem,“ reagovala nejprve Barbora Špotáková, která v následném výčtu nezapomněla na trenéra Rudolfa Černého, manažera Libora Varhaníka, přítele Lukáše Novotného, vůbec rodinu, která „je neskutečná podpora“, ale ani na fanoušky, kteří za ní přijeli do Berlína. „To byla pro mě největší odměna,“ poděkovala partě, se kterou se sešla hned po závodě a jež byla slyšet na stadionu ještě dlouho po skončení programu.

Nezapomněla však vyjádřit díky ani dárci, který každým rokem něco pro Špotákovou připravil. „Kamene si moc vážím. Asi přijde čas, až se odstěhuju, že jsem nebudu moct chodit tak často. Teď jsem to tedy také zanedbávala, ale pokusím se to napravit,“ dušoval se místní oficiální štamgast, který má v hospodě již i svůj půllitr a vloni se hospoda dočasně přejmenovala na „U Špotáků“. „Tu ceduli mám pořád ještě doma. Dokonce jsme ji využili při bratrově svatbě, pověsili jsme mu ji na dům, než k němu přišel z oslavy,“ vybavila si.


Se svými trofejemi: stříbrnou medailí z MS a základním kamenem své hospody s textem "naší / Báře Špotákové / kámen ze základů / Restaurace U Pinkasů" - obě foto: Česká atletika, s.r.o.

Neúspěch týmu mrzí
V Berlíně Špotáková jako jediná z výpravy uspěla medailově, což ji mrzelo. „Nebyl tam v týmu světlý okamžik. Předvedli jsme maximálně svůj standard, nikdo ale nezazářil. Začalo to v Leirii, kde jsme sestoupili o pár bodů, a teď jsme v Berlíně bohužel stvrdili, že sezona byla neúspěšná,“ litovala. Ona sama přitom z ne příliš vydařeného závodu vytěžila cenný kov, hlavním problémem byla podle ní únava. Teď s odstupem času se jí zdá, že měla třeba i vynechat jeden z tréninků s Janem Železným „Stál mě hodně sil, to byla možná trochu chyba. Pak jsem si přála, aby mi radil i v závodě, aby tam byl s trenérem, ale ukázalo se, že jsou chvíle, kdy ani tisíc dobrých rad nepomůže. Nemělo to zlatý konec, i tak to bylo krásné,“ popsala atletka.

„Letos Bára netrénovala víc, než třeba loni před olympiádou,“ uvedl k tomu trenér Špotákové Rudolf Černý. „Školu, kterou dokončovala, dělala naplno, takže jsme měli dobu, kdy trénovala jen málo nebo vůbec, a pak se všechno dohánělo. Z toho byla větší únava i menší zranění. S tím vším považuju stříbro na MS za úspěch,“ popsal Černý s tím, že není mnoho atletů, kteří kromě sportu na vysoké úrovni zvládnou i vysokou školu. Aktuálně se z únavy pomalu dostává, i když jak dnes atletka řekla, za tři dny na mistrovství „zestárla o deset let“. Dohromady se potřebuje dát co nejdříve, vždyť již na konci týdne ji čeká první start po MS.

Do Jablonce za závody i svatbou
„Jablonec je místo, kam se ráda vracím,“ řekla k mistrovství republiky družstev v sobotu 29. srpna, kde bude závodit jako hostující závodnice. Pořadatelé kvůli ní dokonce změnili časový pořad. „Odpoledne svědčím na svatbě své nejlepší kamarádce, proto je oštěp hned na začátku, od 12 hodin. Doufám, že se na závody přijde podívat hodně lidí a že budou shovívaví, když to zrovna nebude 65 metrů.“ Svědčení si zažije už podruhé, před rokem udělala službu svému bratru Daliborovi, a i v druhém případě bude oddávajícím otec František Špoták, jenž pracuje na městském úřadě v Jablonci nad Nisou.

V podstatě čeká čerstvou vicemistryni světa dvojstart, neboť hned v pondělí 31. závodí na Grand Prix v britském Gatesheadu. Stále se ještě jedná o startu na berlínském stadionu Elstalu, kde se hodlá v neděli 6. září lučit s kariérou přemožitelka Špotákové z MS Steffi Neriusová. Naopak jistotou je o šest dní později účast na Světovém atletickém finále. Nebude to tolik úspěšný Stuttgart, ale řecká Soluň, kde se pokusí Špotáková navázat na tři vítězství v řadě završené loňským světovým rekordem.


Již čtvrtým rokem je B. Špotáková tváří Corny poháru, vlevo J. Zedek, vpravo L. Varhaník

Počtvrté patronkou Corny SŠAP
Házet by měla také ještě 13. října v Břeclavi, ačkoli půjde „jen“ o charitativní hod ve prospěch Denního centra Utilis. Po čtvrté tam totiž bude v roli patronky Corny Středoškolského atletického poháru (SŠAP), soutěže, která má letos již své 28. pokračování. „Český atletický svaz je hrdý na to, že po Tomáši Dvořákovi, který byl patronem od roku 1999 a mimořádně se mu v té době ve světě vedlo, převzala štafetu Barbora Špotáková a po ty čtyři roky se jí tak daří,“ řekl předseda ČAS Libor Varhaník.

„Věříme, že soutěž pro téměř 15000 středoškoláků pomůže přitáhnout ke sportu řadu mladých lidí,“ přál si Jiří Zedek, marketingový ředitel společnosti Hero, která u nás zastupuje značku Corny a finančně podporuje SŠAP. „Odmalička jsem byla soutěživá a všechno jsem to intenzivně prožívala a závodila až do poslední chvíle,“ vzpomínala na svoje začátky patronka Špotáková. „My jsme rádi, že se nám daří každým rokem zvyšovat účast, ta letošní je zase rekordní. Když se bavím s kolegy z jiných zemí, takovou soutěž nám závidí,“ prohlásil předseda Varhaník.

Vejde se v nabitém programu Špotákové vůbec dovolená? „Máme v plánu jet opět do Maďarska, právě Břeclav by měla být buď při cestě tam nebo zpět. Tohle závisí hodně na Lukášovi, protože svou dovolenou si musí hodně šetřit, dlouho dopředu plánovat. Ale určitě bychom chtěli také jet alespoň na týden k moři,“ přiznala Špotáková.

 

Michal Procházka

Vytisknout