přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. září 2011, 17:29

Špotáková dostala metr, stříhat ho ale nebude

Šest sezon, šest medailí. Česká atletická jednička má za sebou další sezonu, v níž při jejím vrcholu získala cenný kov, tentokrát ze stříbra. Její „domácí“ podnik U Pinkasů tentokrát přišel s metrem, který by si měla oštěpařská hvězda odstřihávat do Londýna.

Barbora Špotáková získala pro sebe v Koreji medaili na šesté vrcholné akci v řadě. Takovou bilancí se mohou pochlubit jen další dva atleti na světě. „Získat jednu medaili je nejjednodušší, může to být náhoda,“ upozornila Špotáková, která začala svou sbírku v Göteborgu, pokračovala v Ósace, Pekingu, Berlíně i Barceloně a zatím poslední přírůstek přišel před jedenácti dny v Tegu. Stalo se tak již tradicí, že zakončení sezony probíhá v jejím oblíbeném podniku U Pinkasů.


foto v článku: J. Čech

Setkání U Pinkasů = známka úspěchu

„Je to pro mě známka toho, že sezona byla úspěšná. A těší mě na ní víc věcí,“ nechala se Špotáková slyšet na dnešním setkání s novináři. „Jsem moc ráda, že jsem získala tuhle medaili pro Honzu Železného, protože před rokem, kdy jsem s ním začínala spolupráci, byla před námi spousta otázek. Každý kdo začne něco nového se obává, že to nebude ono. Ale sedli jsme si dobře a i se skupinou nám to šlape.“

„Stříbrný závod s vůní zlata“, jak závod v Tegu vzhledem k výkonům překřtila sama aktérka, byl důležitý i právě díky své kvalitě. „Už jsem slýchávala, že tak daleko jako v olympijské sezoně už nehodím a podobně. Proto jsem ráda, že to bylo za sedmdesát. A doufám, že za rok to bude ještě lepší,“ přála si Špotáková.

„Stříhání metru do Londýna“

Od „svého“ podniku U Pinkasů již dostala rozličné dary: osobní půllitr či základní kámen, po olympiádě se restaurace jeden den jmenovala U Špotáků, loni zase dostala „pražský loket“ v narážce na zranění, které ji trápilo v nejdůležitější části sezony. Letos přišli U Pinkasů s metrem na odstřihávání dní od Tegu do Londýna. Dárek však neobsahuje jen atletické vrcholy...


Studená Plzeň, horká Praha a mnohé další obsahuje "metr pro Londýn"

Špotáková si metr se zájmem prohlížela a jedna z prvních věcí, které si všimla, byl zvýrazněný svátek přítele Lukáše – ostatně přijde již za měsíc. „Jé, aspoň si to budu konečně pamatovat,“ reagovala v mírné nadsázce. Na ručně popsaném artefaktu nechybí ani slogan vyjadřující vztah atletky k národnímu moku: „Kde se pivu daří, tam jsou oštěpaři.“ Po chvilce zamyšlení však došla k závěru. „Já ho stříhat nebudu. Jednak je mi to líto ničit, muselo to dát spoustu práce, a pak – stříhá se, aby skončilo něco, co vás nebaví,“ vysvětlila Špotáková.

O přípravě na olympijský rok

Sezona nicméně byla dlouhá a ze všeho nejvíc se teď Barbora těší na odpočinek. „Honza mi řekl, že si můžu vzít tak dlouho, jak budu potřebovat. Počítám, že to bude tak do půlky října. Určitě pojedeme na pár dní do tepla a nejspíš nevynecháme ani termály v Maďarsku, které mi pomáhají hlavně psychicky,“ nastínila svůj program.

To, že bude ještě minimálně měsíc relaxovat, však neznamená, že by na olympiádu ještě nemyslela, právě naopak. „Byla to první věc, o které jsme se mluvili po závodě v Tegu. I když to zní divně, příprava na sezonu začíná odpočinkem. Tělo stárne, je unavenější a i když bylo letos bolístek míň, potřebuju, aby mě přestaly bolet achilovky,“ vysvětlila Špotáková.

Atmosféra houstne

Vždyť příští rok půjde o hodně, a to ještě nově přibude i mistrovství Evropy, které se dosud v olympijském roce nekonalo. „Mně ani trenérovi se ten koncept moc nelíbí. Nedokážu říct, jestli tam budu závodit nebo ne, bude to pro mě nanejvýš jeden z mítinků. Olympiáda je prostě nejvíc,“ říká o klání, kde bude obhajovat pekingské zlato, navíc v pořádně vyostřené konkurenci.

„Ono když jste dlouho na vrcholu, tak vás soupeři nemají moc rádi,“ uvědomuje si Špotáková. Nicméně hustší atmosféry si již v Tegu nemohla nevšimnout. „Dala se krájet. Co vám mám povídat, bylo to jak fena s fenou. Ale já mám takové závody ráda a jsem připravená bojovat,“ tvrdila dnes a přidala čerstvý zážitek z Berlína, kde bylo vše připraveno na vítězství domácí favoritky Obergföllové, ale místo ní se radovala Špotáková. „Požádala mě, abych s ní oběhla čestné kolečko a pak dodala: By the way, congratulations. (Mimochodem, gratuluju.)“

Olympiáda branou do sportovní diplomacie

Úspěch na olympijských hrách v Londýně bude důležitý i z jiného důvodu. Český atletický svaz navrhl jako možného nástupce v komisi sportovců Mezinárodního olympijského výboru právě Špotákovou. Český olympijský výbor (ČOV) oštěpařku vybral a kandidaturu již i odeslal do Lausanne. „Mně se ta myšlenka líbí a jsem ráda, že mě ČOV vybral. Konkrétní představou, o co bych se v případě zvolení zasazovala, jsem se zatím nezaobírala. Ale myslím si, že třeba český olympismus není příliš vidět na to, co naši sportovci dokázali.“

Výsledky v Londýně nepochybně kandidaturu ovlivní a je nutné se připravit. Třeba k tomu pomůže i nový přírůstek do skupiny Jana Železného, finský oštěpař Tero Pitkämäki. „Půjde především o dobu soustředění. Ale jako člověk je mi hodně sympatický a slyšela jsem, že je také hodně běhavý, uběhl snad dokonce maraton. Takže s ním možná budu chodit úseky,“ usmívala se Špotáková, která přidala ještě jednu věc: „Bude potřeba s ním mluvit anglicky, což se vždycky hodí. Když nemluvíte, zapomínáte,“ uzavřela prakticky.

Michal Procházka

Vytisknout