přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. října 2008, 17:01

Špotáková: Corny mě hrozně baví

Olympijská vítězka Barbora Špotáková přijela v období mezi dovolenými, aby propagovala Corny středoškolský atletický pohár, jehož je patronkou.

Na únavu z úspěšné, ale velmi náročné sezony, v níž si vedle olympijského titulu přivlastnila i světový rekord, si Barbora Špotáková spolu s přítelem Lukášem Novotným naordinovala Turecko. Týdenní dovolená byla dle jejích slov vydařené, ale zoufale krátká. „Je to krásná země a moc se mi tam líbilo. Jenže jsme nestihli tolik, co jsme chtěli. První dny jsem zvládla akorát takový ten pasivní odpočinek, byla jsem úplně vyšťavená a ani zdravotně jsem nebyla úplně v pořádku,“ vylíčila na dnešní tiskové konferenci. Teprve posléze prý došlo na pohyb, bez něhož je Špotáková normálně poněkud nesvá. „Konečně jsme si zahráli i tenis, na který jsem se těšila strašně dlouho!“


foto: J. Čech

Před začátkem přípravy se Špotáková chystá vycestovat ještě do termálních lázní v Maďarsku, ale předtím ji čeká finále Corny středoškolského atletického poháru, nad nímž drží patronát. „Tahle akce mě hrozně baví, především to setkávání s mladými lidmi. Ono totiž nejde jen o atletiku, ale o společné zážitky. Při sportu, když se společně o něco snaží, se studenti poznají úplně jinak, než jenom ve škole. A přestože někdy bývá takhle v říjnu docela zima a ošklivo, oni se povzbuzují a závodí s ohromným zápalem, který se málokdy vidí. Ačkoliv jsou to studenti normálních škol a ne sportovních, všichni do toho jsou naplno, a to se mi hrozně líbí,“ popsala atletka, která štafetu v podobě patronace převzala před třemi lety od trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka. „Tenkrát mě ještě nikdo moc neznal a úplně se mi klepala ruka, když jsem to přebírala. Po takové veličině! Byla to od Corny docela odvaha, že na mě vsadila,“ zavzpomínala.

Od té doby se však změnilo mnohé. Barbora se stala vicemistryní Evropy a posléze už stoupala jen na stupně nejvyšší. Vyhrála mistrovství světa i olympijské hry a vše korunovala zápisem do tabulky nejlepších výkonů historie při Světovém atletickém finále ve Stuttgartu.  „Můj vliv na mládež je teď určitě silnější, než předtím. Hodně mladých mě zastavuje a říká, že mi fandili – určitě se jich to nějak dotklo,“ všimla si a věří, že akce jako Corny je mohou přilákat ke sportu. V tom vidí i svou úlohu. „Média kolem mě po olympiádě udělaly takový zvláštní obraz a oni mohou mít pocit, jako bych nebyla z jejich světa. Ale když mě tam na tom stadionu potkají, uvidí, že jsem docela normální holka, stejně jako oni, a že teda můžou taky něčeho dosáhnout.“ 

 


foto: J. Čech

Stejně jako vloni, i letos Špotáková při finále Corny poháru podpoří děti z centra Utilis. Při charitativní akci však na rozdíl od loňska nebude házet sama, ale udělí dětem jakousi výukovou hodinu. Metry, které s vyžitím jejích rad děti naházejí molitanovými oštěpy, vynásobí společnost HERO tisícem, a výslednou částku v korunách centru Utilis věnuje.

Po finále Corny poháru a následné dovolené se Špotákové nemilosrdně rozjede příprava na novou sezonu. „Je to přesně naplánované a bude to podobné jako vloni. Není důvod měnit, co fungovalo. Takže začínáme 1. týden v listopadu na Zadově, před vánoci pojedeme na La Santu, kde uděláme takový ten objem…atd.,“ začala vypočítávat. Jen na oblíbené překážky, jimiž si v minulosti zpestřovala halovou sezonu, se tentokrát možná nedostane. „Uvidím, jestli se stihnu připravit. Jsem teď pod mnohem větším dohledem než dřív, a tak si musím mnohem víc rozmýšlet, zda se do takových věcí pouštět, aby si lidé nemysleli, že se cpu někam, na co nemám. Prostě to už není tak jedno jako dřív, když mě nikdo neznal,“ uvědomuje si negativa pozice sportovní celebrity.   

Jenže ta má i své světlé stránky a především, je reklamou celému sportu. A na Špotákovou to platí dvojnásob. Košatě to na tiskové konferenci vyjádřila Helena Fibingerová, která má za sebou úspěšnou kariéru, jíž dosud zdobí halový světový rekord, a v současnosti se stará o shánění financí pro „královnu sportů“: „My u nás v České atletice máme takovou vizi, že investují do mladých, když nic nemají. Tak tomu bylo i s Barborou. Tu investici bych přitom přála každému podnikateli. Barbora totiž dokonale snoubí půvab, sport a inteligenci. Rodičům a musím říci, že i atletickému světu, se zkrátka velmi povedla. Troufám si prohlásit, že nebýt Jeleny Isinbajevové, byla by nejlepší atletkou světa.“

Že Fibingerová není ve svém názoru osamocena, ukázaly nedávné výsledky ankety o Atleta Evropy za rok 2008. Špotáková skončila v hlasování veřejnosti a novinářů na druhém místě v ženské kategorii, právě za ruskou tyčkařskou. V listopadu pak bude vyhlášena obdobná anketa o atleta světa. „Barbora je coby světová rekordmanka automaticky zvána a my věříme, že si převezme nějaké pěkné ocenění,“ prohlásil její manažer Libor Varhaník.

Adam Pražák

Vytisknout