přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. května 2007, 16:03

Špotáková členkou elitního týmu Nike

Už nebude házet ve speciálních botách od Jana Železného, nejlepšího oštěpaře všech dob.

Česká oštěpařská rekordmanka Barbora Špotáková se totiž stala členkou elitní společnosti atletů v týmu Nike a tudíž vyměnila i speciální oštěpařské obutí. Na vývoji speciálních treter se i sama podílela.

Špotáková se dostala do elitní společnosti slavných atletů, jakými jsou třeba
etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele, světový rekordman v maratonu Paul Tergat, ruská dálkařka a trojskokanka Taťjana Lebeděvová, švédská výškařka Kajsa Bergqvistová, světový rekordman v běhu na 100 metru Asafa Powell či světový rekordman v překážkovém sprintu Siang Liou z Číny.

"Samozřejmě mě to těší, jsou to ikony světové atletiky, strašně ráda bych se s nimi setkala a popovídala. Chci vědět, jací jsou v normálním životě," přála si na dnešní tiskové konferenci Špotáková. "A tato smlouva by mi to mohla umožnit," věřila.

Špotákovou už nebavilo číst titulky v novinách, jak háže v Železného botách. Firma Nike vytvořila po půlročním výzkumu speciální tretru, na jejímž doladění se bude při mítinku v Eugene česká oštěpařka osobně podílet. Líbí se jí i design s červenou, černou a bílou barvou. "Jsou takové bojovné, každý si jich hned všimne," zálibně si tretry prohlížela. "Ale jméno by mi tam mohli vyšít," navrhla s úsměvem. A co udělá se slavného Železného tretrami? "Jsou na poličce, mám k nim vztah, zatím si je nechám," prohlásila jasně.

Účast na mítinku v Eugene je jednou z mnoha podmínek smlouvy. Špotáková se těší. "Bude to velká zkušenost. Navíc zase opráším angličtinu," usmívala se
oštěpařka. V USA v začátcích své kariéry strávila roční pobyt, třebaže na něj
nevzpomíná v dobrém.

Podobně kvalitní sériově vyráběné tretry stojí kolem pěti tisíc korun, cena
speciálních bot pro Špotákovou se ale vyčíslit nedá. "Tretry jsou po oštěpu
nejdůležitější. Navíc v těchto se mi háže dobře, měla jsem je na soustředění a jsem spokojená. Už se těsím na poslední úpravu, po prvních třech závodech dotáhneme v Portlandu detailní věci,"
plánovala.

Nová velmi atraktivní smlouva se rodila celý minulý rok. "Tato společnost dala
nejlepší podmínky. Bára je nejzajímavějším českým atletem,"
prohlásil její manažer Libor Varhaník.

                                                                                                           alf