přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. října 2008, 11:00

Špotáková a Silnov evropskými Atlety měsíce

Oštěpařka Barbora Špotáková byla spolu s ruským výškařem Andrejem Silnovem oceněna za své výkony v měsíci září.

Barbora Špotáková mohla ve sledovaném období nabídnout především světový rekord, při kterém o 86 cm vylepšila evropské maximum z olympijských her, a postarala se tak o absolutní vrchol Světového atletického finále ve Stuttgartu. To zřejmě hlasující v internetové anketě zaujalo natolik, že upřednostnili českou oštěpařku před hvězdami první velikosti Jelenou Isinbajevovou a Blankou Vlašičovou.  


Špotáková po rekordu, foto: graf.cz

Špotáková přitom letos není evropskou Atletkou měsíce poprvé. Oceněna byla už za měsíc květen, ve kterém se mohl pochlubit výkonem ze Zaragozy nedaleko 70 metrů. V sezoně vyhrála 12 závodů v elitní konkurenci včetně vrcholů sezony, obsadila druhé místo v anketě Evropský atlet roku a mezi desítkou nejlepších je i v obdobném hlasování na celosvětové úrovni.

Obdobné se dá říci i o spoluoceněném Silnovovi. Ruský výškař je ve vybrané desítce pro hlasování o Sětového atleta roku také a na kontinentální úrovni obsadil třetí příčku za norským oštěpařem Andreasem Thorkildsenem a portugalským trojskokanem Nelsonem Évorou. V září vyhrál všechny tři závody mezinárodní úrovně, jichž se zúčastnil, a sice GP v Lausanne, Ruskou Challenge v Moskvě a Světové atletické finále.

Hlasující jistě přihlédli i k jeho nedávnému vítězství na olympijských hrách, kam byl dodatečně nominován, přestože mu úplně nevyšel kvalifikační závod na ruském šampionátu. Po jeho výkonu roku v Londýně však ruští funkcionáři nominaci přehodnotili a Silnova do výběru zařadili na úkor Těrešina. A 24letý mistr Evropy z roku 2006 se jim odvděčil, jak nejlépe mohl. 

V anketě o atleta měsíce předstihl lotyšského oštěpaře Vadimse Vasilevskise a polského koulaře Tomasze Majewskiho. 

Evropský atlet měsíce je vyhlašován podle výsledků internetové ankety na stránkách Evropské atletické asociace (http://www.european-athletics.org ), v níž se z jedné třetiny počítají hlasy veřejnosti, novinářů a expertů EAA.

Dosavadní vítězové v rpoce 2008:
Leden: Nelson Evora (Por.) a Susanna Kallurová (Švédsko)
Únor: Viktor Roethlin (Švýc.) a Susanna Kallurová (Švédsko)
Březen: Stefan Holm (Švédsko) a Jelena Sobolevová (Rusko)
Duben: Selim Bayrak a Elvan Abeylegesse (oba Turecko)
Květen: Andreas Thorkildsen (Norsko) a Barbora Špotáková
Červen: Phillips Idowu (Brit.) a Blanka Vlasićová (Chorvatsko)
Červenec:  Martyn Rooney (Brit.) a Jelena Isinbajevová (Rusko)
Srpen: nehlasovalo se kvůli volbě evropského Atleta roku
Září:  Andrey Silnov (Rusko) a Barbora Špotáková

Adam Pražák

Vytisknout