přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Sportovní ankety ovládla nejlepší atletka

Fenomenální tyčkařce Jeleně Isinbajevové patří za loňskou sezonu koruna atletické královny i nejvyšší ocenění v konfrontaci s ostatními sporty.

Za nejlepší atletku světa byla třiadvacetiletá Ruska zvolena Mezinárodní asociací IAAF a jedničkou starého kontinentu Evropskou atletickou asociací EAA. Na domácí půdě světová rekordmanka zvítězila v hlasování o nejlepšího sportovce roku, když tento titul získala podruhé za sebou.

V sezoně 2004 Isinbajevová posunula hranici světového rekordu na 4.92 metru a odvezla si zlaté medaile z halového MS v Budapešti i olympijských her v Aténách. V loňském roce pokračovala v překonávání světových rekordů a své „one woman show“ zakončila na výšce 501 centimetr. Celou sezonu zůstala neporažena a stala se halovou mistryní Evropy i světovou šampionkou.    

Stříbrnou příčku mezi ruskými sportovci obsadila Irina Slucká, mistryně světa v krasobruslení. Atletickou nadvládu v největší zemi planety podtrhla třetím místem trojskokanka Taťjana Lebeděvová. Rodačka z Volgogradu v roce 2005 jako jediná atletka vyhrála všech šest mítinků Zlaté ligy a sama tudíž získala celý milionový jackpot. Nejlépe umístěným mužem v tradiční ruské anketě byl až šestý boxer Nikolaj Valujev, světový šampion v těžké váze organizace WBA.  

Jelena Isinbajevová se za rok 2005 může kromě zmíněných ocenění pyšnit také prvenstvími v anketách prestižních novinářských anket. Nejlepší atletkou ji vyhlásily americký odborný časopis Track and Field News a Unie evropských sportovních novinářů (UEPS).

Tomáš Klement

Vytisknout