Sport čeká na rozhodnutí senátu

24. listopadu 2011, 15:40

Iniciativa, která si vytkla za cíl pomoci financování českého sportu, zejména toho mládežnického, má za sebou první úspěšný krok. Sněmovnou prošel návrh zákona, který sportu zajišťuje v příštím roce přes dvě miliardy z výnosů loterijních společností.

Zástupci svazů a dalších institucí se nejprve sešikovali v kampani „Hvězdy nepadají z nebe“, již podpořilo přes šedesát tisíc lidí. Výzvu, kterou zaštítila také řada sportovních osobností, bývalých i aktivních, předala iniciativa předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové. Dolní komora po několika pozměňovacích návrzích schválila takovou zákonnou úpravu, jež přináší zásadní změny týkající se financování sportu. Dobojováno však ještě není. V nejbližších dnech se totiž čeká rozhodnutí senátu a pokud by se zákon vrátil do sněmovny k přepracování, už by se nestihl schválit tak, aby vstoupil v platost příští rok.

Dosavadní praxe byla taková, že firmy vydělávající na hazardních hrách měly povinnost část svých výdělků posílat do neziskového sektoru. To ovšem postupně přivedlo sport do svízelné situace: svazy vlastněná Sazka kvůli splácení O2 Areny v posledních letech snižovala své příspěvky a proud peněz definitivně vyschl poté, co společnost letos zkrachovala. Vedle toho sázkové společnosti mnohdy vytvářely vlastní neprůhledné „neziskovky“ a sport tím přicházel o další finance.

„Sport je léta podfinancován. Všichni mí předchůdci, když potřebovali sehnat peníze, sebrali je sportu,“uvedl ministr Josef Dobeš, kterého kolegové z iniciativy chválili jako prvního, který se věnuje nejen školství a mládeži, ale i sportu. „Proto jsem prosazoval, aby nový zákon stanovil taková pravidla, kdy finanční zdroje určené sportovcům půjdou příslušnému resortu a ne přes nadace či různé fondy, na které si ukážou loterijní společnosti,“ dodal Dobeš.

Úprava schválená poslaneckou sněmovnou by tak dosavadní praxi zásadně změnila – tedy pokud ji ještě potvrdí vedle senátu i prezident. „Třetina odvodů sázkových společností půjde na sport, třetina na neziskovky a třetina na obce,“ uvedl jeden ze zástupců svazů Miroslav Jansta, předseda Českého basketbalové federace a odmítl, že by tím sport sebral peníze obcím. „Na rozdíl od sportovců dostanou obce v případě schválení zákona o 2,5 miliardy korun navíc. Naopak neznám zákon, který by obcím přikázal, že jasně definovanou částku poskytnou sportu.“

Rovněž kritiku, že sport jde na ruku loterijním společnostem, iniciativa odmítá. „Odvody z hazardu se zvýší ze šesti na osm miliard, jejich korporátní daň se zvedne z nuly na 19 procent a loterijní společnosti by rozdělovaly místo 100 % jen těch 33,“ vypočítal fakta bývalý hokejista a nyní poslanec Jiří Šlégr„Naše lobby je zcela transparentní a má jasný cíl: přežití sportu,“ přidal se Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru s tím, že pro sport nejde o peníze navíc, ale naopak o uhájení současné pozice. Ta není příliš lichotivá, ve výdajích na sport je Česko na 25. místě, tedy na „chvostu“ Evropské unie.

Na další důležitý aspekt, tedy že se jedná o finance směřované mládeži, upozorňuje Jan Železný.„Současný problém se netýká vrcholového sportu – zatím tu ještě máme olympijské vítěze a nějaký čas je mít budeme. Ale z dlouhodobého hlediska nebudou mít z čeho vyrůst,“ varuje člen Mezinárodního olympijského výboru, sám šampion a nynější trenér připravující špičkové oštěpaře. „Český sport navíc nežádá peníze z veřejných prostředků, ale z hazardu, který na sportu parazituje,“ dodal Železný.

Michal Procházka
Vytisknout

Krátce

04.12.2016 14:17 O Zuzaně Hejnové vyšla kniha s podtitulem Rychlá holka, autorem je Tomáš Klement.

Archiv zpráv

Kalendář událostí