Sport čeká na rozhodnutí senátu

Sport čeká na rozhodnutí senátu
Aktuality
čtvrtek 24. listopadu 2011
Iniciativa, která si vytkla za cíl pomoci financování českého sportu, zejména toho mládežnického, má za sebou první úspěšný krok. Sněmovnou prošel návrh zákona, který sportu zajišťuje v příštím roce přes dvě miliardy z výnosů loterijních společností.

Zástupci svazů a dalších institucí se nejprve sešikovali v kampani „Hvězdy nepadají z nebe“, již podpořilo přes šedesát tisíc lidí. Výzvu, kterou zaštítila také řada sportovních osobností, bývalých i aktivních, předala iniciativa předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové. Dolní komora po několika pozměňovacích návrzích schválila takovou zákonnou úpravu, jež přináší zásadní změny týkající se financování sportu. Dobojováno však ještě není. V nejbližších dnech se totiž čeká rozhodnutí senátu a pokud by se zákon vrátil do sněmovny k přepracování, už by se nestihl schválit tak, aby vstoupil v platost příští rok.

Dosavadní praxe byla taková, že firmy vydělávající na hazardních hrách měly povinnost část svých výdělků posílat do neziskového sektoru. To ovšem postupně přivedlo sport do svízelné situace: svazy vlastněná Sazka kvůli splácení O2 Areny v posledních letech snižovala své příspěvky a proud peněz definitivně vyschl poté, co společnost letos zkrachovala. Vedle toho sázkové společnosti mnohdy vytvářely vlastní neprůhledné „neziskovky“ a sport tím přicházel o další finance.

„Sport je léta podfinancován. Všichni mí předchůdci, když potřebovali sehnat peníze, sebrali je sportu,“uvedl ministr Josef Dobeš, kterého kolegové z iniciativy chválili jako prvního, který se věnuje nejen školství a mládeži, ale i sportu. „Proto jsem prosazoval, aby nový zákon stanovil taková pravidla, kdy finanční zdroje určené sportovcům půjdou příslušnému resortu a ne přes nadace či různé fondy, na které si ukážou loterijní společnosti,“ dodal Dobeš.

Úprava schválená poslaneckou sněmovnou by tak dosavadní praxi zásadně změnila – tedy pokud ji ještě potvrdí vedle senátu i prezident. „Třetina odvodů sázkových společností půjde na sport, třetina na neziskovky a třetina na obce,“ uvedl jeden ze zástupců svazů Miroslav Jansta, předseda Českého basketbalové federace a odmítl, že by tím sport sebral peníze obcím. „Na rozdíl od sportovců dostanou obce v případě schválení zákona o 2,5 miliardy korun navíc. Naopak neznám zákon, který by obcím přikázal, že jasně definovanou částku poskytnou sportu.“

Rovněž kritiku, že sport jde na ruku loterijním společnostem, iniciativa odmítá. „Odvody z hazardu se zvýší ze šesti na osm miliard, jejich korporátní daň se zvedne z nuly na 19 procent a loterijní společnosti by rozdělovaly místo 100 % jen těch 33,“ vypočítal fakta bývalý hokejista a nyní poslanec Jiří Šlégr„Naše lobby je zcela transparentní a má jasný cíl: přežití sportu,“ přidal se Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru s tím, že pro sport nejde o peníze navíc, ale naopak o uhájení současné pozice. Ta není příliš lichotivá, ve výdajích na sport je Česko na 25. místě, tedy na „chvostu“ Evropské unie.

Na další důležitý aspekt, tedy že se jedná o finance směřované mládeži, upozorňuje Jan Železný.„Současný problém se netýká vrcholového sportu – zatím tu ještě máme olympijské vítěze a nějaký čas je mít budeme. Ale z dlouhodobého hlediska nebudou mít z čeho vyrůst,“ varuje člen Mezinárodního olympijského výboru, sám šampion a nynější trenér připravující špičkové oštěpaře. „Český sport navíc nežádá peníze z veřejných prostředků, ale z hazardu, který na sportu parazituje,“ dodal Železný.

Michal Procházka