přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. května 2011, 15:26

Splněné limity a jiné zajímavosti víkendu

Kaleidoskop střípků z nabitého atletického víkendu doma i ve světě, které by na pozadí „větších“ zpráv neměly zaniknout.

ORLANDO – Jamajčan Steve Mullings posunul na americké půdě vlastní maximum a současně nejlepší čas dosavadní sezony na 9.89 (+2.0) a poslal tak slibnou vizitku svému krajanovi Usainu Boltovi, s nímž se příští v úterý utká na Zlaté tretře Ostrava. Dopingový hříšník Justin Gatlin, který se již druhou sezonu snaží napravit si pokaženou reputaci, se připomněl rychlou dvoustovkou za 20.20.     

SAO PAULO – V Brazílii se blýskl letošním kontinentálním maximem Brit Dwain Chambers, který za ideální větrné podpory 2.0 m/s prolétl stovkou v čase 10.01. Na druhém místě a pět setin za tímto enfant terrible evropské atletiky doběhl juniorský mistr světa Dexter Lee z Jamajky, pro něhož je výkon 10.06 novým osobním rekordem.

BONDOUFLE  – Chambersem hozenou rukavici nenechal bez odezvy Christophe Lameitre z Francie. Nejlepší Evropan loňského roku se na domácí půdě a za přispění podstatně slabšího větru do zad (+0.6) vyšponoval k výkonu 10.08 a posílil si tak sebevědomí před čtvrtečním soubojem s Boltem a Powellem na Diamantové lize v Římě.  

IZMIR – Ivet Lalovová se zdá býti ve formě. Zkušená, čerstvě 27letá Bulharka zaběhla v rámci turecké soutěže klubů nové evropské maximum letošního roku jak na stovce (11.08), tak na dvojnásobné trati (22.66). Světový výkon roku přidala ve výšce její krajanka Venelina Venevová, která skočila 195 cm. 

BREST – V Bělorusku se urodil výkon roku v ženské dálce. Postarala se o to Veronika Šutkovová, která si v národním poháru vylepšila osobní maximum o téměř čtvrt metru až na úctyhodných 695 cm (+0.2). Kvalitní koulařský výsledek přidal evropský šampion Adam Michněvič, který vrhl 21.30 m.

České limity
Atleticky nabitý víkend obohatil také české nominační kandidátky na všechny vrcholné akce letošní sezony. O tom, že pro MS v Tegu přibyl do sestavy výškař Jaroslav Bába a svou pozici potvrdila diskařka Věra Cechlová, jsme již psali. Nyní výčet těch ostatních:
Na šampionát do 23 let se opětovným splněním limitu nominovali tyčkař Adam Pašiak a kladivářky Tereza Králová a Kristýna Kroužková. Diskařka Jitka Kubelová a vrhač Martin Stašek dokonce vylepšovali své nominační výkony. Nově se na seznamu kandidátů objevili překážkář Petr Peňáz a koulařka Markéta Červenková, jež ještě musí svoji výkonnost potvrdit v jiném termínu. Diskař Marek Bárta si před MEJ v Tallinnu posílil sebevědomí novým národním rekordem juniorské kategorie 60.68, Jaromír Mazgal se na stejnou soutěž nominoval v kouli i disku a pro světový šampionát dorostenců v Lille přibyl do sestavy další diskař Dominik Košař.

Adam Pražák

Vytisknout