přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

SP chodců -den 2: Jeden svěťák, druhý skoro

Ruský chodec Denis Nižegorodov vylepšil na SP v domácích Čeboksarech světový rekord na 50 km, jeho krajance Olze Kaniskinové chyběla k obdobnému počinu na dvacítce jediná vteřina.

Již první den Světového poháru byl v hlavním městě Čuvašské republiky ve znamení domácí dominance. Neděle tento trend pouze podtrhla. Oba závody vyhráli Rusové suverénně, navíc v nejlepších časech roku a v případě Nižegorodova i nejrychlejší 50ce historie, v níž překonal nejen stávající oficiální světové maximum Australana Nathana Deakese z prosince 2006, ale i vlastní výkon 3:35:29, který jako WR nebyl uznán. Nyní se po čtyřech letech do Čeboksar vrátil a historickou křivdu napravil. Coby obhájce triumfu z posledního SP z La Coruni 2006 odrazil útok světového rekordmana na 20 km Vladimira Kanajkina, který ho se po 42. km dostal dokonce na čas před něj, a závěrečným zrychlením si vysloužil 80 000 USD nejen za celkové prvenství, ale i za zápis do historie, když Deakesův čas vylepšil o minutu a 33 vteřin. Bude-li jeho výkon uznán jako světový rekord, napíší si statistici do této kolonky čas 3:34:14.

Jeho krajan Vladimir Kanajkin nakonec jistil druhé místo, byť v závěrečných šesti kilometrech ztratil na vítěze téměř 3 minuty (3:36:55). O devět vteřin později dorazil do cíle na třetím místě Ital Alex Schwazer. Jediný český zástupce v soutěži, velezkušený Mikloš Holuša, bohužel neuspěl ve svém pokusu o zdolání limitu, který by mu zajistil účast na již čtvrtých olympijských hrách v kariéře. Požadovaná hranice rovných 4 hodin mu unikla o 10 min a 55 vteřin. Finišoval na 47. místě.

Soutěž týmu ovládli Rusové před Italy a Mexičany.


Nižegorodov v Ósace, foto: graf.cz

 

K 50 000 USD a zápisu do historie chyběla sekunda
Mistryně světa z Ósaky Olga Kaniskinová může spílat osudu. V sólozávodě na 20 km se zdálo, že i ona si pohodlně dojde pro světový rekord. Jenže ouha. V cíli ji k překonání výkonu Olympiady Ivanovy chyběla jediná vteřina. Kaniskinovou tak po čase 1:25:42 může částečně chlácholit alespoň nový rekord SP.
Na druhém místě došla se ztrátou 47 vteřin její krajanka a vítězka Univerziády z Tegu 2003 Taťjana Sibilevová, třetí byla v čase 1:28:17 Portugalka Vera Santosová.
Zuzana Schindlerová finišovala v čase 1:36:10 na 35. místě a postarala se tak o nejlepší výsledek české výpravy. Lucie Pelantová došla po 1:43:03 na 64. místě a limit na OH jí stále uniká.
Týmovou soutěž, jako ostatně všechny v Čeboksarech, ovládly zástupci (v tomto případě zástupkyně) Ruské federace, před Portugalkami a Španělkami. Z celkového počtu 15 individuálních medailí z pěti soutěží pak Rusové získali 10 (4-4-2).         


Skororekordmanka Kaniskinová v Ósace, foto: graf.cz 

Adam Pražák

Vytisknout