Soutěž tyčkařů na MS nečekaně vyhrál Nizozemec Blom

Nizozemský skokan o tyči Rens Blom se stal v Helsinkách mistrem světa.

Osmadvacetiletý atlet, jehož dosavadním největším úspěchem byl bronz z halového MS v Birminghamu, skočil v dnešním finále 580 centimetrů a o pět centimetrů předčil Američana Brada Walkera. Ten si dva pokusy nechal na 585 cm, ale už neuspěl.Obhájce titulu Giuseppe Gibilisco z Itálie i olympijský vítěz ze Sydney Američan Nick Hysong se podělili jen o páté místo za 550 cm. V ruském souboji o bronz vyhrál díky druhému pokusu na 565 cm Pavel Gerasimov.

Překážkářskou stovku vyhrála Američanka Michelle Perryová. Ve finále zaběhla čas 12,66 a byla o desetinu sekundy rychlejší než Delloreen Ennisová-Londonová z Jamajky, která až podle cílové fotografie porazila svou krajanku Brigitte Fosterovou-Hyltonovou. Pro olympijskou vítězku Joannu Hayesovou z USA skončil závod zakopnutím, poraženou překážkou a diskvalifikací.

Čerstvý mistr světa v běhu na 1500 metrů Rašíd Ramzí z Bahrajnu vstoupil bez potíží i do soutěže osmistovkařů. V prvním rozběhu vyhrál časem 1:46,17.

Američan Walter Davis se stal mistrem světa v trojskoku. Ve třetí finálové sérii doletěl do vzdálenosti 17,57 metru od odrazového prkna a o 15 centimetrů porazil Kubánce Yoandriho Betanzose, který se na 17,42 trefil dokonce dvakrát.Bronz získal Rumun Marian Oprea, nejlepší muž letošních světových tabulek, jenž skokem 17,40 v poslední sérii sebral Leevanu Sandsovi z Baham medaili o jediný centimetr. Obhájce titulu z Paříže 2003 Švéd Christian Olsson nestartoval, kvůli neustávajícím bolestem v noze dnes předčasně ukončil sezonu. Ve finále běhu na 110 metrů překážek poběží olympijský vítěz Liou Siang proti čtyřem Američanům. Postoupili Dominique Arnold,Terrence Trammell, Joel Brown i čtyřnásobný mistr světa Allen Johnson.

Americký sprinter Justin Gatlin vyhrál po stovce i dvojnásobnou trať. Američané v dnešním finálovém běhu na 200 metrů obsadili první až čtvrté místo: stříbrnou medaili získal Wallace Spearmon,třetí byl obhájce titulu z Paříže John Capel a medaile nezbyla na Tysona Gaye.Gatlin podobně jako na stovce opět těžil ze svého zrychlení v druhé polovině trati. Vyhrál v čase 20,04 sekundy, Spearmona porazil o 16 setin. Naposledy se sprinterský "double" podařil v roce 1999 na MS v Seville jinému Američanovi Maurici Greeneovi.