přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. září 2011, 10:58

Soutěž družstev vyvrcholí na Julisce

Klubové mistrovství ČR hostí v sobotu 17. září sedm ženských a sedm mužských týmů, které se poperou o poháry pro vítěze. Tituly z Vyškova obhajují Kroměřížští a pražské „vysokoškolačky“, v jejichž dresu nebude chybět ani Barbora Špotáková.

Univerzitní sportovní klub Praha bude favoritem mezi ženami také při letošním šampionátu, nejen proto, že se oddíl ze Strahova bude moci opřít o stříbrnou medailistku z uplynulého mistrovství světa. „Toho, že za nás bude startovat Bára Špotáková, si velice ceníme,“ uvedla vedoucí družstva USK Jana Moberly, přestože oštěpařka je známá svým pozitivním vztahem k týmovým soutěžím. „Ztráty, které nás postihly – Hejnová, Rosolová, Korešová, Maláčová – jsou nicméně citelné. Tím, že v každé disciplíně startuje pouze jedna závodnice, stačí jeden výpadek a všechno může být jinak. Jiné ambice než bojovat o titul mít nemůžeme, ale počítáme s tím, že s pražským Olympem to bude hodně vyrovnané,“ prohlásila dále Moberly.


Ženy z USK Praha už několik let vládnou MČR
foto: J. Čech

I přes oslabení však má USK ve svém týmu další reprezentantky z dospělých, ale i mládežnických akcí. Na Julisce totiž můžeme počítat se startem sprinterek Bartoničkové, Bergrové, Škrobákové, běžkyň Čapkové, Lustigové, Sekanové, chodkyně Schindlerové. Kromě kmenových závodnic by neměly chybět ani hostující akvizice především pro vrhy, vedle Špotákové také Kárníková, Králová či litevská diskařka Sendriuteová.

Zmíněný PSK Olymp Praha, před rokem stříbrný, pochopitelně rovněž mobilizuje opory, mezi než nepochybně patří sprinterka Čechová, diskařka Cechlová, chodkyně Pelantová, výškařka Marešová, či hostující kladivářka Šafránková. Zapomínat ovšem nejde ani na jejich „jmenovkyně“ z brněnského AK Olymp, které skončily vloni ve Vyškově třetí. Na jeho soupisce nechybí posily ze Slovenska, půlkařka Klocová nebo dálkařka Medgyesová a z domácích pak mladé běžkyně Bařinová či Škabrahová a trojskokanka Májková. Konkrétní sestavy však budou známy až po páteční půlnoci, kdy se uzavírají přihlášky.

Do medailového boje může teoreticky zasáhnout kdokoli, tentokrát totiž ve finálovém závodě nehrají výsledky základní části již vůbec žádnou roli. Letošní sedmičku adeptů na umístění dotvářejí tradiční účastníci AK SSK Vítkovice, Hvězda SKP Pardubice, TJ Sokol SG Plzeň-Petřín a nováček z SK Nové Město nad Metují.

Mezi muži pro sebe před rokem získal již třetí triumf v řadě Atletický klub Kroměříž, a v nadvládě pokračoval tým z jižní Moravy i v letošní první fázi extraligy, v které suverénně zvítězil.  Kroměříž se vždy opírala o silné běžce, aktuálně má ve svém středu esa jako Kocourek a Kreisinger. V technických disciplínách spoléhá třeba na dálkaře Novotného, schopného zaskočit (obrazně i doslova) ve výšce i trojskoku, v ostatních disciplínách pak na posily z jiných oddílů, pro letošek sprintera Velebu či vrhače Žalského.


Pozici jedničky mezi muži obhajuje AK Kroměříž
foto: J. Kapounek

Ve svém „hájemství“ však bude dlouholetý vládce klubové soutěže a největší soupeř TJ Dukla Praha. „Naše sestava není stoprocentní,“ přiznala šéfka armádních atletů Kateřina Janků s odkazem třeba na běžce Holušu či koulaře Prášila. „Ale nevzdáváme to, zvlášť když je to doma. Navíc mám zprávy, že ani Kroměříž nebude kompletní. Bude to určitě zajímavý závod,“ prohlásila Janků, v jejímž týmu naopak nebude chybět výškař Bába, vícebojař Helcelet se stejně jako na MČR do 22 let chystá na 400 m překážek a sprinter Maslák, jenž kvůli nemoci šampionát v Písku naopak vynechal, by rád zasáhl alespoň do krátké štafety.

Vyrovnanou bitvu můžeme čekat i o bronz, byť jej před rokem získal VSK Univerzita Brno poměrně přesvědčivě a také v základní částí elitní soutěže družstev skončil třetí. V těsném závěsu za nimi však následovaly oddíly A. C. Tepo Kladno a ASK Slavia Praha. Navíc zde vzhledem k pravidlům mistrovství platí totéž, co mezi ženami. Poprat se o nejvyšší příčky mohou PSK Olymp Praha či Hvězda SKP Pardubice. Bude záležet, kdo nakonec za jednotlivé týmy nastoupí, kolik sil ještě na konci sezony atletům zbude, a také jak zamíchají kartami případné výpadky.

Šampionát začíná v sobotu od 10:30 chodeckými a kladivářskými soutěžemi. Slavnostní zahájení, po němž se rozběhnou další disciplíny, je naplánováno na 13:20. Organizátoři připravili v rámci doprovodného programu autogramiádu současných i bývalých atletů Dukly. Od 16:25 do 17:00 se budou zájemcům podepisovat Barbora Špotáková, Jan Železný, Tomáš Dvořák, Roman Šebrle, Imrich Bugár a Josef Karas.

Historicky nejúspěšnějším oddílem je letošní pořadatel Dukla Praha, která se stala „mistrem České republiky“ (před rokem 2000 „vítězem extraligy“) celkem padesátkrát. V ženské kategorii je historickým králem pražský Olymp s 28 tituly, uplynulá dekáda však patřila jinému klubu z hlavního města, jmenovitě USK, který vloni zaokrouhlil svou sbírku titulů na dvacet.

Michal Procházka

Vytisknout