přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Souhrn prvního dne: tři medaile pro USA

Úvodní den HMS byl ve znamení rozběhů a kvalifikací. Rozděleny byly ale také čtyři sady medailí - v kouli mužů, ženském pětiboji a šedesátce žen i mužů.

Prvním šampionem se ve Valencii stal koulař Christian Cantwell. Američan zopakoval triumf z Budapešti z roku 2004 a sesadil z trůnu svého krajana a obhájce prvenství Reeseho Hoffu. Staronový mistr světa, který před dvěma lety při obhajobě titulu nepostoupil z kvalifikace, poslal kouli do vzdálenosti 21.77 metru, Hoffa předvedl výkon o 57 cm horší. Další soupeři už se přes hranici 21 metrů nedostali, nejblíže se jí na pouhých sedm centimetrů přiblížil nový polský rekordman Tomasz Majewski.

Nigérijec Olusoji Fasuba a Američanka Angela Williamsová opanovali na halovém mistrovství světa ve Valencii nejkratší sprint. Stříbrný návrat na vrcholné soutěži prožil někdejší dopingový hříšník Dwain Chambers, který se o druhé místo podělil s exmistrem světa ze stovky Kimem Collinsem ze Svatého Kryštofa a Nevisu.
Oba dosáhli shodného času 6.54. Třiadvacetiletý Fasuba, jehož maximem dosud bylo páté místo z předloňského HMS v Moskvě, byl o tři setiny rychlejší a potvrdil svoji vedoucí pozici v letošních tabulkách.
Williamsová rovněž získala své první velké zlato a vylepšila dvě druhá místa z halových světových šampionátů v letech 2001 a 2003. Titul si osmadvacetiletá sprinterka vysloužila nejlepším časem sezony 7.06 sekundy, kterým o dvě setiny porazila Jeanette Kwakyeovou z Británie. O další setinu zpět skončila Tahesia Harriganová z Britských panenských ostrovů. 

Triumfální návrat k víceboji překvapivě oslavila Belgičanka Tia Hellebautová, jež halový světový titul přidala k výškařským zlatým medailím z obou evropských šampionátů. Právě ve skoku vysokém získala třicetiletá univerzálka rozhodující náskok, když překonala 199 centimetrů, a s vypětím všech sil jej udržela až do cíle osmistovky, do kterého doslova doklopýtala. 
Součtem 4867 bodů se Hellebautová při neúčasti zraněné vícebojařské královny Caroliny Klüftové posunula do čela letošních tabulek, stříbro získala s patnáctibodovým odstupem favorizovaná Britka Kelly Sothertonová. Třetí Anna Bogdanovová z Ruska už měla více než stobodovou ztrátu.

Kvalifikační bitvy
Do kvalifikačních bojů zasáhli čtyři čeští reprezentanti, tři z nich pokročili dále. Dopoledne si zajistil postup do finále výškař Jaroslav Bába, odpoledne jej napodobila tyčkařka Pavla Rybová. Druhá nejrychlejší čtvrtka v životě (53.04) zajistila Zuzaně Hejnové místo v semifinále, nováčkovskou daň zaplatil na osmistovce Jakub Holuša, když přehlédl podbíhajícího soupeře. Podrobněji viz články v Zaostřeno na...

Výška mužů přinesla kromě české radosti také výpadek jednoho z favoritů Rusa Těrešina, přestože na postup stačilo všem 227, a nikoli kvalifikační výška 230. Jinak má devítičlenné finále vcelku očekávané složení, příjemným překvapením je Kanaďan Mason. Další finalisté: vítěz kvalifikace Švéd Holm, Američané Manson a Williams, Kubánec Moya, Kypřan Ioannou, srbský veterán Topič a Jaroslav Bába.

Mezi trojskokankami se prosadily favoritky, kromě Rusky Pjatychové, která skončila 11., když se nedostala ani za 14 metrů. Naopak pětice v čele s Řekyní Devetzíovou přelétla požadovaných 14.30 m, dále to byla kubánská mistryně světa z Ósaky Savignová, Slovinka Šestaková, Súdánka Aldamaová a Ukrajinka Saladuhová. Do osmičky je pak podle pořadí doplnily Bufalovová, Xieová a Rypakovová.

Rozběhy na trojku ovládly nikoli překvapivě Afričanky a Afričané. Ve finále tak přirozeně uvidíme mladšího Bekeleho Tariku z Etiopie i Keňana Paula Kipsiele Koeche. A také favoritku favoritek Meseret Defarovou i její krajanku Meselech Melkamuovou.

Kvalifikace dálkařů potvrdila výkonostní pokles disciplíny posledních let. Jen dva skokani se dostali na osm metrů a lépe - Jihoafričan Mokoena (801 cm) a Saúd Al Khuwalidi (800). Přesně na kvalifikační značku 795 dopadl Brit Tomlinson. Zítra čekejme vyrovnaný závod, neboť zbylá pětice skočila v rozmezí 792-782 (Starzak, Beckford, W. Martínez, Garenamotse, Atanasov). Mimo osmičku zůstali překvapivě Sdiri a Tsatoumas.

Osmistovka přinesla jediný dnešní český nezdar. Radovat se naopak mohou Slováci, Jozef Repčík postoupil na čas (1:49.15). V semifinále uvidíme také všechny hlavní favority včetně Holušova přímého soupeře Jihoafričana Mulaudziho, ale mimo diskvalifikovaného Keňana Richarda Kiplagata. Podobný osud potkal Rusku Ignatěvovou. S přehledem dál jde i rekordmanka HMS v počtu startů i titulů Maria Mutolaová.

Další radostí pro naše východní sousedy přinesl trojskok. Dmitrij Valjukevič skočil hned napoprvé 17.13 a spolu s Giraltem, Wilsonem, Idowu a Donatem překonal stanovených 16.95. Osmičku doplnili Tosca, Évora a Burkeňa.

V rozbězích na čtvrtku přišel dnešní třetí český úspěch, rozběhy (celkem 3) vyhrály Rusky Zykinová a Nazarovová, a Botswaňanka Montshová. Muži měli v pěti bězích síto do semifinále hustší, uvízl v něm obhájce titulu Alleyne Francique.
Poslední rozběhy dnes absolvovaly patnáctistovkaři. Z taktických soubojů vykrystalizovala devítka, v níž figurují dva Etiopané Mekkonen a Gebremehdim, stejně tak Keňané D. K. Komen a Simotwo i Španělé Higuero a Casado, dále Maročan Baba, Novozélanďan Willis a Bahrajňan Ramzi.

Z výsledků finálových disciplín:
MUŽI
60 m - 1. Fasuba (Nig.) 6.51, 2. Collins (Sv. Kryštof a Nevis) a Chambers (Brit.) oba 6.54, 4. Rodgers (USA) 6.57, 5. De Lima (Braz.) 6.60, 6. Uche (Nig.) 6.63. 
Koule - 1. Cantwell 21.77, 2. Hoffa (oba USA) 21.20, 3. Majewski (Pol.) 20.93, 4. Michněvič (Běl.) 20.82, 5. Smith (Niz.) 20.78, 6. Scott (Jam.) 20,29.

ŽENY 
60 m - 1. A. Williamsová (USA) 7.06, 2. Kwakyeová (Brit.) 7.08, 3. Harriganová (Brit. Pan. ostrovy) 7.09, 4. Gevaertová (Belg.) 7.22, 5. Poljakovová (Rus.) 7.24, 6. Oludamolaová (Nig.) 7.26. 
Pětiboj - 1. Hellebautová (Belg.) 4867 (60 m př.: 8.54 - výška: 199 - koule: 13.85 - dálka: 641 - 800 m: 2:16.42), 2. Sothertonová (Brit.) 4852, 3. Bogdanovová (Rus.) 4753, 4. Dobryňská (Ukr.) 4742, 5. Skujyteová (Lit.) 4655, 6. Tyminská (Pol.) 4580.

ČTK, Michal Procházka