přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Souhrn juniorské smršti v první půlce května

Sezóna se jak se patří ještě nerozběhla a junioři a juniorky stačili v první polovině května předvést výkonnostní hukot. Splněných limitů na MSJ můžeme k dnešnímu dni napočítat již osm.

Načala to Kateřina Šafránková, když na prvního máje vylepšila doma v Kolíně svůj vlastní juniorský rekord kategorie o 82 cm na 64.41. O šest dnů později o sobě dala slyšet ještě hlasitěji a připravila tak sousto i pro tiskové agentury. V Pardubicích přehodila ve čtvrté sérii český rekord Lucie Vrbenské o čtyři decimetry. Výkonem 68.26 metru navíc splnila mírnější limit pro Peking (o 76 cm), nemluvě o posunu národních rekordů do 22 let i juniorského této (pro ženy) mladé discplíny. A to jí při rekordním pokusu připadalo, že to ani neletí tak daleko...

Na další z květnových svátků přibyli další dva limitáři. Už nyní je jasné, že v Bydhošti budeme mít dvojnásobné, tedy maximální kladivářské zastoupení, protože na 8. 5. se k Šafránkové připojila Tereza Králová (Hvězda SKP Pardubice). V Brně-Žabovřeskách předvedla hod přesně o deset metrů kratší než její kladivářské kolegyně v Pardubicích, tedy 58.26 m, ale svazovému kritériu vyhověla o 26 cm.
V Olomouci se téhož svátečního dne zadařilo Pavlu Maslákovi (AO Slavia Havířov). 200 m tento dorostenec prolétl za 21.42 a kromě pohodlného splnění limitu ČAS (21.60) vymazal letitý rekord své kategorie. Roman Zrun se v čele tabulek držel časem 21.56 takřka 31 let.


Kateřina Cachová po triumfu na loňském MS17 - foto: J. Kucharčík

Prodloužený víkend přidal na reprezentační seznam další tři jména. V sobotu 10. se znovu zadařilo v metropoli Hané. Svůj oštěp tam poslala Barbora Svozilová (ACP Olymp Brno) do vzdálenosti 50.23 m. Svaz požaduje pro účast na MSJ 50metrovou hranici.
V neděli Martin Říčař - další věkově teprve dorostenec - naplnil kvótu na 200 m, když zaostal jen 4 setiny za čerstvým Maslákovým rekordem. Závodníkovi TJ SK Čéčova České Budějovice se zadařilo v rakouském Schwechatu. Boj o dvě místa však bude ještě tuhý, protože je tu - do třetice dorostenec - Lukáš Štastný, pro změnu halový národní rekordman.
Ještě dál než Říčař si pro limit zajela Kateřina Cachová (AK SSK Vítkovice). Mistryně světa do 17 let z Ostravy v italském Desenzanu del Garda s přehledem překonala požadovaný souhrn 5250 bodů. Dokonce si vylepšila i osobní maximum, byť jen o 13 bodů a nakonec jí odolala i hranice 5500 o 6 bodíků. Cachová by však chtěla letos mnohem víc - 5700, 5800.

Aktuální osmičku dotvořili v úterý na pražské Slavii Tomáš Kavka a Martin Mazáč a to v jediném závodě - na 110 m př. Pořadí není podle abecedy, ale tak, jak borci protnuli cílovou pásku. Kavka na svém domovském stadionu běžel - možná pro někoho překvapivě - rovných 14 vteřin. Naproti tomu finalista dorosteneckého MS, hostující atlet pražského Olympu, byl o 9 setin pomalejší, i on se však pohodlně vmáčkl pod potřebných 14.15. Je ovšem docela dobře možné, že souboje obou sprinterů přinesou ještě další vylepšení.

Michal Procházka

Vytisknout