přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. července 2003, 14:52

Souboje v jednotlivých disciplínách slibují kvalitní atletiku

Již příští víkend se na atletickém stadionu TJ Lokomotivy Olomouc představí ti nejlepší z české atletické špičky.

Koná se tam totiž mistrovství České republiky v atletice mužů a žen. Diváci, kteří se rozhodnou strávit víkend na atletickém stadionu, jistě nebudou litovat. Atletům totiž půjde nejen o zisk titulů, ale i o limity na mistrovství světa do Paříže, uzávěrka nominace je 11. srpna a mnoho atletů bude chtít před „světem“ stihnout ještě soustředění.

Ústřední postava propagační kampaně tyčkař Adam Ptáček již limit na světový šampionát má, ovšem bude jistě útočit na nejlepší výkon mistrovství 560 cm. Skok o tyči bude zajímavý i s ohledem na start Martina Kysely, kterému se v letošní sezoně daří. Ženskou tyčku ozdobí česká rekordmanka Pavla Hamáčková, která se letos dostala už na 460 cm.

 

I v dalších disciplínách lze najít zajímavé souboje o tituly. Diváci se mohou těšit například na obě kategorie výšky. V mužské části se představí dva současní nejlepší čeští výškaři Tomáš Janků a Jaroslav Bába. Oba již mají splněný limit na mistrovství světa, ovšem vzhledem k jejich dosaženým maximům (Tomáš Janků splnil limit výkonem 230 cm v únoru v Banské Bystrici, Jaroslav Bába taktéž v únoru v Arnstadtu překonal dokonce 232 cm) se o titul může hrát velmi vysoko.

 

Ani ženská část se určitě nenechá zahanbit. Startovat budou vynikající výškařky Zuzana Hlavoňová, Iva Straková i Barbora Laláková. Třicetiletá Hlavoňová se vrací po dlouhé přestávce do kolotoče velkých závodů. Pro splnění limitupro MS do Paříže, jí stačí přidat už jen tři centimetry. „Třeba se mi to povede právě v Olomouci, uvidíme....,“ říká maminka dvouletého Ondry. „Na mistrovství světa bych se ráda podívala, ale když se to nepodaří, smutná nebudu. Rodina je u mě na prvním místě“. Limit naopak má Iva Straková, když se při halovém mistrovství ČR v Bratislavě blýskla vynikajícím osobním rekordem 196 cm. „Osobák z haly chci ještě vylepšit. Věřím si na něj, bylo by skvělé, kdyby se to povedlo právě v Olomouci,“ uvedla výškařka.

 

V hodu kladivem mužů se bude zajímavě vyvíjet souboj mezi Vladimírem Maškou a Pavlem Sedláčkem. Oba mají splněný B-limit na mistrovství světa, ovšem Sedláček v o 14 centimetrů horším výkonu než Maška, tudíž v dané chvíli by do Paříže odjel Maška. A možná právě v Olomouci se může rozhodnout, který z kladivářů se na světový šampionát dostane.

 

V ženské kategorii se diváci mohou těšit na skvělou Lucii Vrbenskou. Na Odložilově memoriálu poslala své náčiní do vzdálenosti 67,24 metru a překonala tak vlastní a zároveň české maximum. Lucie se na světový šampionát bude připravovat v domácích podmínkách, žádné zahraniční starty neplánuje. „Nyní mě čeká start na mistrovství České republiky v Olomouci, kam se moc těším,“ uvedla kladivářka.

 

I diskařka Věra Pospíšilová svůj start v Olomouci uvítá. „Mám ráda podporu českého publika,“ říkádiskařka, které se na druhém kole Česká spořitelna extraligy podařilo o dva metry překonat osobní maximum, když dosáhla na magické číslo 66,66 metru. Mezi další hvězdy domácí atletické scény, které by se měli zúčastnit mistrovství ČR v Olomouci, patří světová šampionka v trojskoku Šárka Kašpárková, v běžeckých disciplínách se divákům představí například Jiří Mužík či Jiří Vojtík a mnoho dalších. Přesně deset let starý Valíkův výkon 10,40 na 100 metrů by mohl být v silách při současné formě právě Jiřího Vojtíka.

 

Mistrovství republiky začne již v pátek 11. července, a sice v 19 hodin během na 10 000 metrů žen. Na olomouckém náměstí se zároveň chystá autogramiáda Dany Zátopkové, Jarmily Kratochvílové a Táni Kocembové a společně s vyhlášením vítězů „desítky“ čeká fanoušky také ohňostroj. Víkend plný atletiky skončí v neděli 13. července v 17:40 mužskými štafetami na 4x400 metrů. Kromě skvělých atletických výkonů se diváci mohou těšit na vyhlášení Miss atletiky. „Zvolíme odbornou porotu, ale z jakých odborníků se porota bude skládat, to zatím nevíme, vedou se o tom ohnivé diskuse,“ konstatuje s úsměvem ředitel závodů. Pro vítězku bude připraven zlatý náhrdelník.

 

I letos se na mistrovství republiky prodávají vstupenky. Získat je můžete na olomouckém stadionu a jejich cena se pohybuje od 25 do 50 korun. Celodenní vstupenka stojí 25, na tribunu 50 korun. Výhodné je koupit si lístek na oba dva dny, který pořídíte za pouhých 40 korun.

 

 

 

Karolína Farská

Vytisknout