Souboj nejrychlejších mužů vyšel lépe Powellovi

Ostře sledovaný střet jamajských rychlíků vyzněl ve Stockholmu lépe pro bývalého světového rekrdmana. Bolt se o výhru připravil nepovedeným startem.

Mítink DN Galan (Super Grand Prix) ve švédském hlavním městě viděl kromě stovky i další pozoruhodné výkony, nejkratší sprint však přitahoval největší pozornost.

Powell lepší Bolta
Asafa Powell vypálil z bloků opravdu skvěle a v polovině trati měl "nedostižný" náskok. Jeho krajan z ostrova reggae Usain Bolt však prokázal, proč je momentálně světovým rekordmanem. Propast takřka zlikvidoval, a tak se Powell radoval z výhry "jen" o setinu - 9.88 vs. 9.89. V cíli vítěz kromě radosti prohlásil, že se moc teší do Pekingu. S odstupem za Jamajčany finišovali Nor Ndure a Trinidaďan R. Thompson, o třetí příčce při shodném čase 10.06 rozhodla kamera pro prvně jmenovaného. O svém zařazení do B běhu si jistě myslí své Nesta Carter, jenž v předprogramu prolétl cílem za 9.98.

Asafa Powell (uprostřed) při Zlaté lize v Berlíně 2006 - foto: graf.cz

Defarové i Roblesovi chyběl kousek
Meseret Defarová neúspěšně atakovala světový rekord krajanky Dibabaové na 5 km. Ta jej sebrala před měsícem a půl právě Defarové o plných 5 a půl vteřiny (14:11.15). Etiopance pomohla vodička jen do 2 km, pak se musela spolehnout jen na sebe a ani přes velmi svižnou poslední čtvrtku (neoficiálně 60.37) se jí to nepovedlo. Ale: chyběly pouze necelé dvě vteřiny, 14:12.88 je pochopitelně nejen osobní rekord, ale také druhý nejlepší čas všech dob. Přesto v cíli neskrývala zklamání, zvlášť litovala skvělé podpořy, kterou ji připravili diváci. S propastným rozdílem do cíle doběhly do cíle Mrishová (Tanz.) a Paveyová (VB), které se těsně jako jediné ze zbytku pole vešly pod 15 minut.
Překážkář Dayron Robles pro změnu útočil sám na sebe, Kubánec za vlastním světovým rekordem zaostal o 4 setiny (12.91). Jediný, kdo mu byl schopný jakž takž sekundovat, byl David Oliver (13.04), Roblesův přemožitel z 1. června v Berlíně.

A zase Kaki
Súdánec Kaki Khamis prokázal své kvality a předčil zbytek pole na neolympijské kilometrové trati. Stíhat jej dokázal jen do poslední rovinky Bahrajnec Saad Kamel, nakonec také v cíli druhý. Kaki sice nedokráčel ke svěťáku dospělých, na Keňana Ngenyho chyběly dvě vteřiny, bylo z toho tedy "jen" juniorské maximum 2:13.93 a vymazal tak předešlé Keňana Kipkuruie (rovných 2:15). Třetí ve Stockholmu finišoval aktuální olympijský vítěz na 800 m Rus Borzakovskij.

Rekordní Gomesová
Naide Gomesová vytvořila nový národní rekord v dálce, 704 cm je také vyrovnaný výkon sezóny. Portugalka měla vskutku vynikající sérii, byť poslední dva pokusy přešlápla (700-704-697-685-x-x). Sklonit se před ní musela jak americká mistryně Reeseová (680), tak bývalá švédská vícebojařka Klüftová (671).

"... a ti druzí"
Relativně snadná vítězství si připsali američtí čtvrtkaři Wariner a Richardsová za 44.29, resp. 50.38. Vertikálním skokům podle očekávání vládly "Isi a Blanka". Ruská rekordmanka Isinbajevová se přenesla přes 485, o decimetr výše už na ní prý byla zima. Vlašićová po svěťáku zatím jen marně touží, ani Ruska Slesarenková ji příliš nevyvedla z míry a Chorvatka si připsala 34. vítězství v řadě za 202 cm. Australan Mottram ukázal na hladké trojce, že afričtí běžci jsou k poražení, když odolal ve finiši v čase pouze se sedmičkami a trojkami 7:37.73. Stýpl naopak vyhrál Keňan Kipyego (8:14.52). Výborných štafetových časů dosáhl mixovaný ženský tým (42.29) a zejména pak muži USA, 37.99 je WL. Z šestice, která doběhla na hladké stovce v "lajně", byla nejlepší Lauryn Williamsová (11.10), s překážkami se nejlépe dařilo Kanaďance Lopes-Schliepové (12.61). Nor Thorkildsen ovládl oštěp (87.36 m), Švéd Holm výšku (230 cm). Jeho krajan Olsson se po roční pauze vrátil, leč podle všeho si zranění hned obnovil, byť zaznamenal rovných 17 metrů. Soutěž vyhrál Rumun Oprea (17.25).