přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Souboj mládí a zkušeností

Mistrem ČR pro rok 2007 v krosu se stal Milan Kocourek, který vyhrál před o devatenáct let starším Róbertem Štefkem. Bronz získal Jan Kreisinger.

Desetikilometrová trať mužů - vytrvalců byla vrcholem mistrovství ČR v přespolním běhu ve Frýdku-Místku. Vyhrál Milan Kocourek, který již v úterý odlétá na mistrovství světa do africké Mombasy. Kocourek vedl od prvních metrů a pět dvoukilometrových okruhů byl jasně v čele. Ve čtvrtém kole se mu na 100 metrů přiblížil zkušený Róbert Štefko a v posledním okruhu začal mladého vytrvalce stahovat. Do cíle však doběhl až druhý se ztrátou cca 30 metrů. Bronz pak, stejně jako stříbro, putuje do Kroměříže zásluhou Jana Kreisingera. "Trať byla těžká a terén taky. Jednak bylo v závodě příliš zatáček a člověk se nemohl příliš rozeběhnout a pak také mladí kategorie před námi trať rozčvachtaly," nechal se slyšet mistr ČR pro rok 2007 Milan Kocourek. Stejná slova volil i stříbrný Štefko: "Bylo to dost klikatě postavené."

Vítězný Kocourek získal po loňském juniorském zlatu první zlato i v královské kategorii mužů - vytrvalců. "Rozběhl jsem to naplno a vedl od začátku," řekl k tomu. "Nebyla to předem zvolená taktika. Když už jsem vedl, říkal jsem si, že buď na trati umřu, nebo vyhraji!" Róbert Štefko souhlasil s Kocourkem i v tomto: "Bylo do něj rozumné rozběhnout to hned od začátku takhle rychle."

Šestikilometrový závod žen vyhrála bývalá vrchařka z Českých Budějovic Lenka Všetečková. Od začátku závodu se držela v tříčlenné skupině společně s Táňou Metelkovou a Ivanou Sekyrovou. Tato skupina se podělila o cenné kovy. "Závod byl na mokré trati velmi těžký. Bylo to postaveno hodně krosově, já jsem už zvyklá spíše na dráhu," řekla vítězka v cíli. "Chtěla bych pogratulovat Táně Metelkové, která závod de facto odvodila." Zkušená, pětatřicetiletá Metelková skutečně celou dobu vedla skupinku vedoucích závodnic. V posledním okruhu se ale Všetečková na dvacet metrů odtrhla a vyhrála. Těsně před cílem předběhla Metelkovou také Ivana Sekyrová. Závod vynechaly nejlepší české běžkyně Jana Klimešová a Petra Kamínková. Daly přednost závodu ve Švýcarsku.

V závodě mužů - mílařů na čtyři kilometry zvítězil při neúčasti dvojnásobného mistra Jiřího Milera Zdeněk Medlík před domácím Petrem Mikulenkou. Mikulenka tak obhájil stříbro z loňska. Třetí místo patří Janu Poláškovi. Medlík se s Mikulenkou o vítězství přetahoval již od prvního kola. "Výhodou pro mě bylo, že jsme to rozběhli pomaleji," řekl po doběhu vítěz. "Na finiš si totiž věřím. Petra jsem ve druhém kole viděl před sebou a držel jsem se ho. Podle mého se zbytečně vyčerpal ve dvou stoupáních. Ale můžu mu jen poděkovat, že jsem neběžel vepředu sám."

Stejnou trať, tj. čtyři kilometry, měly na programu také juniorky. Od začátku byly na čele dvě Lucie. Sekanová a Sárová. Při rychlém běhu (po dvou kilometrech pod osm minut) měly na ostatní peleton pronásledovatelek náskok již více než sto metrů. Ve druhém okruhu Lucie Sárová utekla své jmenovkyni o dalších sto metrů a zvítězila. Na Lucii Sekanovou tak zbylo stříbro. Obě juniorky si tedy vyměnily místo z Bělé nad Radbuzou 2006. Bronz získala Eliška Antošová. "Musím pochválit trenéra," nechala se slyšet novopečená mistryně ČR. "Byla jsem výborně připravená. Kros mám radši než dráhu a je to mé první zlato. Závod se mi běžel výborně, ačkoliv v zatáčkách to již bylo hodně bahnité. Trať mi ale vyhovovala."

Opavský Jakub Holuša se stal mistrem ČR v kategorii juniorů. Po loňském stříbru dnes ve Frýdku-Místku získal své první zlato. "Ze začátku to vypadalo dobře, zkoušel jsem si vybudovat nástup, ale nešlo to. Tak jsem si počkal až na finiš. Bylo to pro mě dlouhé a těžké," řekl vítěz po skončení závodu. Šestikilometrový závod juniorů nebyl jednoznačnou záležitostí jednoho běžce. Až do posledního kola se v čele držela sedmičlenná skupina běžců, půl kilometru před cílem se "utrhli" čtyři vytrvalci. Druhé místo patří Jiřímu Zemjánkovi a bronz Romanu Rudoleckému.

Součástí závodního dne byl také předprogram v podobě závodu mladšího žactva a závěrečný veřejný běh pro všechny zájemce. Pro všechny závodníky byl také připraven hodinový volný vstup do místního aquaparku. Bohužel nepřálo počasí. Bylo chladno a zataženo, polovina závodu propršelo a na trati se brzy vytvořilo bláto, které dělalo běžcům problémy hlavně v zatáčkách.


Kompletní výsledky naleznete zde.

Z výsledků:

MUŽI - VYTRVALCI (10000 m)
1. Milan Kocourek (Athletic Runners Club Brno), 2. Róbert Štefko (AK Kroměříž), 3. Jan Kreisinger (AK Kroměříž)

ŽENY (6000 m)
1. Lenka Všetečková (Sokol České Budějovice), 2. Ivana Sekyrová (AK Sokolov), 3. Táňa Metelková (SK Týniště nad Orlicí)

MUŽI - MÍLAŘI (4000 m)
1. Zdeněk Medlík (AK Kroměříž), 2. Petr Mikulenka (TJ Slezan Frýdek-Místek), 3. Jan Polášek (AO Slavia Havířov)

JUNIOŘI (6000 m)
1. Jakub Holuša (TJ Sokol Opava), 2. Jiří Zemjánek (AC Mladá Boleslav), 3. Roman Rudolecký (JAC Brno)

JUNIORKY (4000 m)
1. Lucie Sárová (TJ Nové Město na Moravě), 2. Lucie Sekanová (Sokol České Budějovice), 3. Eliška Antošová (PSK Olymp Praha)

DOROSTENCI (4000 m)
1. Filip Jalový (Athletic Runners Club Brno), 2. Pavel Rybišár (Hvězda SKP Pardubice), 3. Jakub Bajza (AK Kroměříž)

DOROSTENKY (3000 m)
1. Michaela Hlavatá (Athletic Runners Club Brno), 2. Karolína Holušová (TJ Sokol Opava), 3. Petra Kuříková (TJ LIAZ Jablonec n/N.)

ŽÁCI (3000 m)
1. Petr Kaminski (TJ Start Havířov), 2. Jaroslav Satýnek (AK Bílina), 3. Petr Lukeš (TJ Slezan Frýdek-Místek)

ŽÁKYNĚ (2000 m)
1. Helena Tlustá (TJ Nové Město na Moravě), 2. Lada Nováková (TJ Jiskra Havlíčkův Brod), 3. Diana Mezuliáníková (AC Falcon Rokycany)

David Klempíř

Vytisknout