přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. srpna 2005, 17:20

Šokovaní desetibojaři byli na "koberečku", od všeho se distancují

Když se čeští desetibojaři Roman Šebrle a Tomáš Dvořák dnes ráno z internetu a z textových zpráv na telefonu dozvěděli, jaké obvinění proti nim dnes bylo na mistrovství světa vzneseno, začali se tomu smát.

Později už jim však do smíchu nebylo, když museli "na kobereček" ke Gabrielovi Dollému, členu světové antidopingové agentury WADA a  dopingovému komisaři atletické federace IAAF.

Od té doby převládal v jejich myšlení šok a překvapení. "Od všeho se samozřejmě distancujeme, žádná pravidla jsme neporušili, natož, že bychom užili nějaký doping," kroutili hlavou v rozhovoru s českými novináři v Helsinkách desetibojaři.

Ve středu asi hodinu a půl před startem patnáctistovky dostali nitrožilně od lékaře Petra Sikory glukózu, což se nelíbilo přítomným Finům a rozpoutali aféru. "Dali jsme si ji ne proto, abychom si zvedli výkon, to nemáme ani jeden zapotřebí, ale proto, že ty dva dny byly vyčerpávající a oba jsme chtěli ten závod dokončit," shodli se aktuální i bývalý světový rekordman.

"Já to viděl mnohokrát na různých šampionátech, proto jsme se neschovávali. Nenapadlo nás, že by kvůli tomu mohl být jakýkoli problém," řekl Šebrle.

Oba byli u Dollého dnes ráno i s lékařem Sikorou. Dostali papír se třemi otázkami, lékař musel odpovídat na pět dotazů. První zněl: "Dostali jste nitrožilně látku a kdy?" Oba odpověděli, že ano, asi hodinu a půl před závodem. "Co to bylo?" stálo na papíře. "Pětiprocentní glukóza," odvětili desetibojaři. "A jaký byl důvod?" zněla poslední otázka? "Zřejmý, zdraví,"
tlumočili odpoledne novinářům svoji další odpověď.

                                                                                                ČTK