Šobuchovová po Chicagu druhou nejlepší maratonkyní všech dob

neděle 9. října 2011
Ruska Lilija Šobuchovová vyhrála chicagský maraton v čase 2:18:20 a v historických tabulkách se vyšvihla na druhé místo za rekordmanku Radcliffovou. Mezi muži pokořil Keňan Moses Mosop traťový rekord výkonem 2:05:37.

Lilija Šobuchovová prodloužila vládu nad maratonem v Chicagu a vyhrála zde potřetí v řadě. Letos k tomu 33letá vytrvalkyně přidala vynikající čas, když si dosavadní osobní rekord a též národní maximum Ruska vylepšila o téměř dvě minuty na 2:18:20. Jde o čtvrtý nejlepší čas historie, přičemž rychlejší byla v minulosti pouze britská běžkyně Paula Radcliffová, a to dvakrát v Londýně a jednou právě v Chicagu. Za traťovým rekordem, který ustavila v roce 2002, zaostala Šobuchovová o 62 sekund.

„Dneska to bylo něco výjimečného,“ rozplývala se vítězka seriálu World Marathon Majors za uplynulý dvouletý cyklus. „Dávám si deset bodů z deseti. Zaběhla jsem si osobní a ruské maximum, pokořila hranici 2:20 a nominovala se na olympiádu,“ ocitovaly Šobuchovovou webové stránky IAAF.

Mezi muži potvrdil Moses Mosop, že jeho jarní debut v Bostonu, kde na neregulérní trati předvedl výkon 2:03:06, nebyl jen ojedinělým výkřikem do tmy. Po čtvrtém nejlepším čase letošního roku 2:05:37 překonal o čtyři vteřiny dva roky staré  traťové maximum nedávno zesnulého Sammy Wanjira.

O ještě lepší výsledek ho prý připravily problémy s nohou. „Nebyl jsem ve své top formě, ale jsem rád, že jsem mohl splnit svůj slib a pokořit alespoň traťový, když už ne světový rekord,“ řekl šestadvacetiletý Keňan.