Sobotní požehnaná úroda limitů

sobota 31. ledna 2015
V Praze, Vídni i Karlsruhe se dařilo hojnému počtu českých atletů zdolávat nominační kritéria pro HME. Přírůstek na soupisku dosáhl dvojciferných rozměrů, přičemž třeba v Praze přibyly na soupisku hned tři závodnice za něco málo přes osm vteřin.

Začněme událostí naznačenou výše. Udála se na Přeborech Prahy a jak asi tušíte, týkala se běhu na 60 m př. V jeho rámci se pod požadované minimum pro účast na pražském HME dostala nejen vítězka Kateřina Cachová (8.24), ale i Lucie Škrobáková (8.25) a Lucie Koudelová, která časem 8.27 kritériu vyhověla na setinu. Dalším přírůstkem do sestavy je čtvrtkař Daniel Němeček, jenž vyhrál 2. běh časem 47.10. Jen pět setin za nominačním limitem 47.50 zaostal Jan Tesař. Přeborníkem se stal Patrik Šorm s výkonem 46.94, který má splněno již z dřívější doby.

Také na mítinku ve Vídni se podařilo uspět hned trojlístku v rámci jedné disciplíny, ovšem již ne závodu, neboť Miroslav Burian startoval v jiném běhu osmistovky než jeho kolegové. V poměření časů byl z nich nejrychlejší, když čtyři halové okruhy zvládl za 1:48.98. Jen o dvě setiny pomalejší byl v jiném běhu Filip Sasínek, pod limitní hranici 1:49.40 se, byť jen o setinu, vešel ještě Matěj Pavlíček. Kromě půlkařů rozšířil kandidátku HME i sprinter Jan Veleba, když doběhl pátý ve finále šedesátky v čase 6.74 a limit tak pokořil se setinovou rezervou. Jeho kolegyni z disciplíny, Petře Urbánkové, utekl limit 7.40 o čtyři setiny. Ne moc vzdáleny hranici 54 vteřin zůstaly mladé čtvrtkařky Zdeňka Seidlová (54.56) a Helena Jiranová (54.61), větší kus chyběl k naplnění kritérií na půlce (2:05.50) Tereze Čapkové (2:07.15) a Dianě Mezuliáníkové (2:08.65).

Zastoupení našich na mítinku v Karlsruhe bylo co do počtu podstatně skrovnější, zato však vysoce kvalitní. Nejlepšího umístění dosáhl koulař Tomáš Staněk, který výkonem 20.14 obsadil třetí příčku za Američany Cantwellem (20.77) a Whitingem (20.72). Jakub Holuša dva dny po nevydařené trojce v Düsseldorfu běžel poloviční trať a byl z toho výkon lepší nominačního kritéria na HME s rezervou více než tří vteřin. Skončil devátý časem 3:41.62, když ve výkonu sezóny 3:38.05 vévodil Turek Özbilen. Také po závodě žen na 3000 m, jehož se účastnila i Kristiina Mäki, svítilo ve výsledcích WL. Stalo se tak zásluhou Rusky Korobkinové a jejího výkonu 8:47.61. Mäki doběhla šestá v OR 8:58.88 a stala se tak druhou českou závodnicí po národní rekordmance Šuldesové, jež dokázala zvládnout trojku pod 9 min. Pro úplnost doplňme, že mítink v Karlsruhe byl na výkony roku bohatý, však se také honosí kategorizací IAAF a těží z relativně brzkého termínu. Také byl místem comebacku dlouhodobě zraněné švédské překážkářky S. Kallurové. I proto stojí za to podrobněji prozkoumat výsledky.

Jediná česká zástupkyně ve francouzském Mouilleron-le-Captif Jiřina Ptáčniková skočila při tyčkařském mítinku 426 cm a podělila se o páté místo. "Necítila jsem se špatně, ale nemohla jsem se nějak srovnat... 443 cm jsem už neskočila," uvedla pro FB Top Athletics. Vyhrála Švédka Bengtssonová s 468. Výsledky