přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Sobotní Grand Prix Olymp líčí na limity

Pořadatelé z atletického oddílu PSK Olymp Praha zajistili ve vypsaných disciplínách kvalitní mezinárodní účast atletů z více než deseti zemí světa.

Domácí hvězdou mítinku by měl být překážkář Petr Svoboda, který po splnění limitu pro účast na HME před třemi týdny v Lucemburku absolvoval dva týdny  tréninkový mikrocyklus směrem k HME a slibuje v sobotu útok na 21 let starý český rekord v běhu na 60 m překážek v listopadu zesnulého Aleše Höffera – 7,56. Sekundovat by mu měl třetí nejlepší britský překážkář současnosti William Sharman a slovenská překážkářská jednička Matuš Janeček usilujíci o limit SAZ pro Turín. Petr Svoboda by rád vymazal z  rekordů mítinku výkon 7,66 z roku 2007 Brita Andrew Turnera. 

Na stejné trati žen chyběla letos již dvakrát k limitu pro HME Lucii Škrobákové setina. V Praze by ráda konečně na požadovaný limit 8,12 dosáhla a zároveň může ohrozit i rekord mítinku, který drží z loňského roku Američanka Candice Davisová (8,09).

V nejkratším hladkém sprintů mužů chybí k limitu pro Turín nejlepším českým sprinterů této zimy Liboru Žilkovi pět a Janu Velebovi devět setin. Oba by rádi v Stromovce na limit zaútočili a sekundovat by jim měl především polský medailista z MEJ Michal Bielzcyk. Nejrychlejší české ženy Ivetu Mazáčovou a Kateřinu Čechovou prověří na šedesátce loňská vítězka a držitelka rekordu mítinku i haly ve Stromovce Švédka Lena Berntssonová s osobním rekordem 7,26.

Hned čtveřice českých čtvrtkařů usiluje o limit pro Turín (47,20) v běhu na 400 m. Jiří Vojtík, Rudolf Götz, Petr Szetei a Vojtěch Šulc budou mít zdatného konkurenta v podobě Nigérijce Akwa Ikwuakora s osobním rekord hluboko pod 46 sekund.

Na ženské půlce se nakonec nejspiíš nepředstaví objev letošní haly a už jistá limitářka pro HME Dana Šatrová, která dostala pozvánku na mítink ve Stuttgartu. Favoritkou závpodu tak je Lenka Masná. Na stejné trati mužů slibují zajímavý souboj rekordman mítinku časem 1:50,26 Ukrajinec Kiril Masunov, výborný Švéd Albin Johansson a uzdravený nejlepší český půlkař této halové sezóny Jaroslav Růža.

Z technických disciplín zaujme především početně obsazená soutěž koulařů s dvacetimetrovými Estoncem Raimo Toompuuem, Slovákem Milanem Haborákem  a k dvacetimetrové hranici se blížícími Dánem Kimem Christiansenem, dalším Slovákem Danielem Vanekem a naším  bývalým juniorským mistrem Evropy Remigiem Machurou. Rekord mítinku 19,25 v podání Petra Stehlíka by měl být ohrožen.  V ženském provedení koule se čeká prestižní souboj dvou nejlepších českých kladivářek Lenky Ledvinové a Kateřiny Šafránkové.

Kvalitu slibuje i dálka mužů na čele s dánským rekordmanem Mortenem Jensenem 825 cm a naším Štěpánem Wagnerem, kterému chybí k limitu pro Turín sedm centimetrů. I v této disciplíně se očekává útok na rekord mítink, který drží výkonem 783 cm Tomáš Pour. V ženském dálkařském sektoru se představí Slovenka Jana Velďáková, usilující také o limit pro Turín a česká olympionička v trojskoku Martina Šestáková, která ještě pod dívčím jménem Darmovzalová drží rekord mítinku skokem dlouhým 657 cm.

V tyči žen se pokusí Jiřina Ptáčníková, která má již limit pro HME skočený, o vylepšení svého maxima a zárověn o zápis do listiny rekordů mítinku (435 cm Polky Roszy Kasprzakové). O limit do Turína bude bojovat i Romana Maláčová. Sekundovat by jim měla dánská rekordmanka Caroline Bondeová. 
Mezinárodní halový mítink Grand Prix Olymp 2009 začíná v hale ve Stromovce v sobotu 7. února ve 14. 00 hodin.Ludvík Svoboda