Sobotní atletika doma i za hranicemi

sobota 3. února 2018
Sobota byla atletickými událostmi přímo nabitá. V Karlsruhe odstartoval seriál World Indoor Tour, někteří čeští reprezentanti se vydali na mítinky do zahraničí a jiní zase testovali formu v domácím prostředí.

Karlsruhe

Úvodní mítink World Indoor Tour v německém Karlsruhe měl hned několik vrcholů. Jedním z nich byl rozhodně sprint na 60 metrů mužů, kde se stal překvapivým vítězem Číňan Su Bingtian, jenž při si při svém triumfu dosprintoval pro nový asijský halový rekord 6.47. Spokojen mohl být i druhý Jamajčan Everton Clarke, pro kterého je výkon 6.54 novým osobákem. Na setinu stejně běžel i třetí Yunier Perez. Na stejné trati žen zvítězila domácí Němka Tatjana Pintová, která prolétla rovinku za 7.10. Druhá skončila její krajanka Lisa Mayerová v novém osobním maximu 7.12. Stejného času dosáhla i třetí Britka Asha Philipová.

Velké běžecké představení předvedla halová světová rekordmanka na 1500 metrů Genzebe Dibabaová z Etiopie. Ta byla na své trati naprosto suverénní a zbytek startovního pole deklasovala letošním nejlepším světovým časem 3:57.45. Následovala ji druhá Němka Konstanze Klosterhalfenová, která si doběhla pro halový osobní rekord 4:04.00. Třetí byla Keňanka Beatrice Chepkoechová za 4:08.00.

Domácímu publiku udělal radost Němec Raphael Holzdeppe, jenž se svým vítězným výkonem 588 centimetrů posunul do čela letošních světových halových statistik a připsal si cenný skalp druhého Francouze Renauda Lavillenieho (583). Třetí příčku bral Polák Pawel Wojciechowski (570).

O třetí nejlepší světový výkon večera se postarala německá dálkařka Malaika Mihambová, jejíž nejdelší pokus měřil 672 centimetrů. Německou dominanci podpořila druhým místem Sosthene Moguenaraová (670). Třetí skončila Srbka Ivana Španovičová, která měla platný pouze jeden ze svých šesti pokusů, a ten měřil 661 centimetrů. Mužský dálkařský závod opanoval Kubánec Juan Miguel Echevarria za 797 centimetrů.

Vynikající úroveň měl i závod výškařek. V něm se nejlépe dařilo Bulharce Mirele Demirevové, když si dokázala vylepšit halový osobní rekord na 195 centimetrů a brala plný počet bodů. Další tři závodnice se úspěšně přenesly přes 192 centimetrů. Nejlepší zápis měla Ukrajinka Julia Levčenková a potvrdila tak své druhé místo z letošních světových tabulek. Pro její reprezentační kolegyni Katerinu Tabašnikovu na třetím místě se jednalo o vyrovnaný osobní rekord. Body za čtvrté místo brala i Levern Spencerová ze Svaté Lucie.

Velmi rychlá byla osmistovka mužů. V těsném souboji o prvenství byl úspěšnější Polák Marcin Lewandowski (1:46.90) o setinu před Američanem Erikem Sowinskim (1:46.91) a o šest setin před třetím Španělem Saulem Ordonezem (1:46.96).

V součtu obou běhu na 400 metrů žen byla nejrychlejší švýcarská favoritka Lea Sprungerová, která zvládla dva okruhy za 52.03. Následovaly ji Slovinka Anita Horvatová (52.58) a Irka Phil Healyová (52.67).

Jediným českým zástupcem na mítinku v Karlsruhe byl Jakub Holuša, jenž nastoupil do závodu na 3000 metrů, který ovšem bohužel nedokončil. „Necítil jsem se v průběhu závodu dobře. Neměl ideální průběh, jelikož běželi pouze Afričané a já nebyl schopný zareagovat na jejich zrychlení v úvodu druhého kilometru. Zůstal jsem sám a běželo se mi stále hůř, tak jsem se rozhodl na 2200 metrech závod ukončit. Mrzí mě to,ale věřím, že v Düsseldorfu to na mé hlavní disciplíně bude úplně jiná písnička. Samozřejmě nejsem nadšený z toho, že jsem závod nedokončil, ale pokud chci běžet trojku na úrovni národního rekordu, potřebuji mít s kým bojovat a to dnes nešlo,“ zhodnotil. Z primátu se radoval Etiopan Hagos Gebrhiwet, který se časem 7:37.91 posunul do čela letošních světových tabulek na této distanci a porazil svého krajana Yomifa Kejelchu (7:38.61) i zkušeného Maročana Abdelaati Iguidera (7:39.92).

Lucemburk

Hned několik českých atletů závodilo v Lucemburku. Diana Mezuliáníková doběhla v závodě na 1500 metrů čtvrtá v letošním nejlepším českém výkonu 4:16.33. Z prvenství se radovala Keňanka Josephine Kiplangatová (4:13.02). Stejné ho umístění jako Mezuliáníková dosáhl na osmistovce Lukáš Hodboď, jenž zaběhl čas 1:51.14. Nový rekord mítinku posunul na hodnotu 1:48.87 vítězný Abraham Rotich z Bahrajnu.

Spokojena se svým výkonem jistě mohla být juniorka Markéta Štolová. Již v rozběhu na 60 metrů překážek si zaběhla nový osobák 8.51. Ve finále pak byla druhá za 8.54. Jedinou přemožitelkou jí byla Nigerijka Mobolaji Adeokunová (8.36). Druhou příčku brala také výškařka Nikola Strachová. Tentokrát jí k tomu stačil výkon 179 centimetrů. Vyhrála Marija Vukovičová z Černé Hory (185).

Mondeville

Duo českých tyčkařek si zaskákalo na mítinku v Mondeville. Úspěšnější byla Amálie Švábíková, která skončila pátá. Ovšem s výkonem 402 centimetrů nejspíš příliš spokojena nebude. Její tréninová kolegyně z skupiny Pavla Berana staršího Nikol Jiroutová zvládla nejlépe 382 centimetrů, za což jí patří devátá příčka. Domácí primát si připsala Francouzka Ninor Guillon-Romarinová, která překonala laťku ve výšce 452 centimetrů.

Přebor Prahy

První den Přeboru Prahy byl hlavně ve znamení sprinterských a skokanských disciplín. V nejkratším sprintu na 60 metrů potvrdil životní formu Dominik Záleský, jenž ani tentokrát nenašel v domácí konkurenci přemožitele a zvítězil v čase 6.63 (v rozběhu 6.68). Druhé místo bral Jan Veleba za 6.73 a třetí skončil rychlostní formu testující Pavel Maslák (6.80). Mezi ženami se stala jasnou vítězkou Barbora Procházková (7.49). Za ní dosprintovaly Zdeňka Seidlová (7.61) a Adéla Záhorová (7.65). Obě jako mimopražské závodnice startovaly mimo soutěž.

Na čtvrtce mužů se mimo Pavla Masláka sešla v podstatě celá domácí špička a odpovídaly tomu i časy. Nejrychlejší byl Michal Desenský, který jako jediný stlačil svůj čas pod sedmačtyřicet vteřin, když vyhrál za 46.91. Druhý byl vítěz třetího běhu Filip Šnejdr, který navázal na svou sérii osobních rekordů časem 47.05. Třetí nejrychlejší čas 47.43 zaznamenal Jan Tesař. Pro české čtvrtkaře je též dobrou zprávou, že svými letošními časy zaběhli průměr, který vyhovuje nominačním požadavkům Českého atletického svazu pro start na HMS, a to i bez výkonu Pavla Masláka, kterého letošní první čtvrtka teprve čeká. Mezi ženami si v sólo závodě doběhla pro nový osobní rekord a zároveň letošní nejlepší český čas 54.94 Martina Hofmanová, která dnes neměla vážnější konkurentku.

Zajímavé výkony padaly i na krátkých překážkách. Své sezónní maximum si vylepšil na 7.91 vítězný David Sklenář. Jen o dvě setiny zpět zaostal jeho oddílový kolega a vícebojař Jan Doležal (7.93). Třetí skončil Marek Lukáš za 8.05. Blýskl se i dorostenec Jiří Pechar, který prolétl rovinku s ploty za 7.81, čímž o šest setin vylepšil národní rekord své kategorie, který měli doposud v držení Lukáš Patera a David Sklenář. Na šedesátce překážek žen potvrdila roli favoritky Lucie Koudelová (8.48).

Ze skokanských disciplín lze vyzdvihnout vítězný výkon Jiřiny Ptáčníkové, která se přenesla přes 445 centimetrů. V mužském klání dokázali Michal BalnerJan Kudlička shodně skočit 545 centimetrů. V dálce mužů se vedlo Adamu Zelinkovi, jenž si posunul sezónní výkon na 768 centimetrů.

Mistrovství Moravy a Slezska

V Ostravě se postaral o nejvýraznější výkon Zdeněk Stromšík, který si výkonem 6.66 vyrovnal svůj osobní rekord. Druhý byl Vojtěch Kolarčík za 6.75. Třetí skončil Milan Pírek (6.91), který si připsal vítězství v dálkařském sektoru, kde dolétl na 734 centimetrů.

Letošní nejlepší český výkon zaznamenala koulařka Gabriela Pallová, která poslala své náčiní do vzdálenosti 15.62. Vítězně otestoval svou rychlost na čtvrtce půlkař Vojtěch Mlynář (48.51). Na stejné trati žen předvedla nejrychlejší čas dorostenka Barbora Malíková (55.21). Ženský závod opanovala výrazně zkušenější Jana Slaninová (55.42).

Petr Jelínek, foto: Lukáš Hodboď