přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. března 2005, 15:57

Šnebergera čeká vysokohorská příprava

Na soustředění do Julských Alp ve Slovinsku zítra odcestuje český mílař Michal Šneberger.

Semifinalista OH v Aténách se v městečku Rogla bude připravovat podruhé v kariéře, tamní středisko vyzkoušel loni a podmínky mu vyhovují. "Myslím, že za danou cenu jsou podmínky výborné. Nadmořskou výškou 1500 metrů je Rogla na úrovni Tater, kam se také jezdí, ale tam chybí stadion. Pro svoji přípravu v tomhle období už potřebuju standardní povrch," osvětlil Šneberger, "na soustředění ve Slovinsku jsem už před pár lety byl s reprezentací před Evropským pohárem. To ale bylo v nížině, nedaleko odsud. Tehdy jsem se o Rogle dověděl."

Na třítýdenním soustředění v Rogle se sejde kvarteto medailistů z letošního mistrovství republiky v hale. Vedle mistra ČR na 3000 m Šnebergera odjíždí do Slovinska úřadující šampion na poloviční trati Vladimír Bartůněk, vicemistr republiky na 800 m Richard Svoboda a bronzový ze závodu na 1500 metrů Jan Tománek. Skupinu bude doprovázet trenér Josef Vedra. "Cestujeme ve dvou autech, myslím, že to bude celkem příjemná cesta, trvá to asi sedm hodin," uvedl Šneberger.

Nejčastěji se halový český rekordman bude na dráze střetávat s Bartůňkem, svým pravidelným tréninkovým partnerem. "Loni se společná příprava osvědčila, takže teď to bude zase hlavně Vláďa, s kým budu běhat," potvrdil Šneberger, který se chystá v Alpách dokončit objemovou přípravu. "Od mistrovství Evropy v Madridu jsme dělali hodně sílu, i tohle soustředění bude zaměřeno pořád na objemové práci. Běhat budu zatím v teniskách, maximálně půjdu jednu sérii v tretrách," prozradil plán přípravy, z níž by se měl vrátit 25. dubna.

Dnes dopoledne Šneberger absolvoval tréninkovou prověrku v pražském parku Hvězda na měkkém povrchu: "Naplánovali jsme delší trať, po deseti kilometrech trenér řekl, kdo se cítí, ať pokračuje. Já jsem běžel 12 kilometrů po 3:19 minutách na kilák. To je docela slušný," zhodnotil český reprezentant.
Podle informací v místě nadcházejícího soustředění leží přibližně 1 metr sněhu. "Myslím, že sluníčko už je silný a že to rozežene. Do konce týdne máme volnější program, aklimatizaci, procházky, poklusávání, lehký posilování. Tak si v rámci toho možná budeme odhrabávat sníh na stadioně," žertoval svěřenec trenéra Vedry.

Tomáš Klement

Vytisknout