přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. května 2004, 11:48

Šneberger sní o olympijském finále

Český mílař Michal Šneberger v sobotu zahájí náročnou sezonu, která by měla vyvrcholit úspěšným vystoupením na olympiádě v Aténách.Foto: D. Vokáč
Pětadvacetiletý borec dnes odcestuje ke svému prvnímu startu v sezoně, v sobotu poběží v rakouském Attnang Puchheimu svůj oblíbený silniční závod na 1 míli. „Určitě se zase sejde hodně diváků, bude tam dobrá atmosféra Závody jsou tam pokaždé pěkně uspořádané.,“ přiblížil Šneberger, který se závodu zúčastní už popáté. Třikrát vybojoval druhou pozici, jednou v Attnangu zvítězil. Zítra bude nejlepší český běžec současnosti obhajovat stříbrnou příčku, když v loňském ročníku podlehl pouze keňskému mladíkovi Simotwovi. Třetí v roce 2003 skončil vynikající domácí steeplař Weidlinger, mezi startujícími se objevily také slavné atletické osobnosti minulých let, Keňan William Tanui, chorvatský vytrvalec Branko Zorko či někdejší Burunďan závodící v barvách Itálie Venuste Niyongabo. Celkem se závodu zúčastnilo 23 startujících včetně pětice českých běžců.
Do olympijské sezony naskočí Michal Šneberger ve výborném zdravotním stavu, ještě v průběhu jarní přípravy se však potýkal se zraněním. „Už na konci halové sezony mě tahaly zadní úpony šlach,“ objasnil účastník letošního mistrovství světa pod střechou, „pak se to naplno projevilo při soustředění na Zadově, kdy jsme si dali 25 kilometrů na běžkách bruslařskou technikou. Hrozně mě potom bolelo koleno a druhý den jsem nemohl udělat ani krok. Starali se o mě fyzioterapeuti Brejcha a Kolář, zjistilo se, že to není vada v koleni, ale problém v zádech. Největší podíl na mém uzdravení má pan Bláha z Dobřan, který mě taky léčil.“ Zimní přípravu absolvoval Šneberger tradičně na horách, po soustředění na Zadově se přesunul do Vysokých Tater, odkud se vrátil před týdnem. „Tam už bylo moje zranění úplně v pořádku a mohl jsem v pohodě trénovat,“ spokojeně konstatoval semifinalista MS v Paříži. „zaměřil jsem se tam na zvýšení objemu, naběhal jsem taky hodně úseků v určitém tempu. Teď už budu délku ubírat a zrychlovat tempo,“ popsal.

Prvním ostrým startem závodníka pražské Dukly v této sezoně bude Zlatá tretra v Ostravě, kde se loni v osobním rekordu 3:37.10 nominoval na světový šampionát.
„Na Tretru bych chtěl být stoprocentně připraven a potvrdit svoji výkonnost. Cílem je splnit olympijské áčko,“ prozradil Šneberger. Lepší z limitů pro účast na OH v Aténách má přitom hodnotu 3:36.20, devadesát setin lepší čas, než je Šnebergerův osobní rekord. „Účast na dalších závodech budeme s manažerem řešit v průběhu sezony,“ dodal ke svým plánům. Jistá je také jeho účast na mistrovství České republiky v Plzni, které se uskuteční 25. a 26. června. „I tam chci předvést co nejlepší výkon,“ potvrdil. Od loňského halového MS v Birminghamu Šneberger nechyběl na žádné vrcholné světové akci, na všech soutěžích startoval ve své parádní disciplíně 1500 metrů. V letošní sezoně mimořádnou šanci poprvé v kariéře okusit atmosféru olympijského závodu, k této metě se vyjádřil jasně: „Mým snem je dostat se do finále olympijských her.“  

Tomáš Klement

Vytisknout