Slovák Konopka šokoval Evropu

středa 23. listopadu 2011
Další zlata z evropského halového šampionátu pro Kallurovou, Sedoca a Klüftovou.

Slovenský atlet Mikuláš Konopka získal na halovém mistrovství Evropy v Birminghamu zlatou medaili ve vrhu koulí a ostatní porazil rozdílem třídy.   Osmadvacetiletý Konopka dnes ve finále vylepšil svůj osobní rekord i letošní evropské maximum na 21,57 metru a jako jediný dokázal překonat hranici 21 metrů, a to hned pěti pokusy.
Na druhém místě skončil výkonem 20,82 metru Bělorus Pavel Lyžin. Bronz získal Dán Joachim Olsen, jehož nejdelší pokus měřil 20,55 metru.
Konopka vybojoval medaili na HME už v roce 2002, tehdy byl ve Vídni třetí, ale po soutěži měl pozitivní výsledek dopingové zkoušky na metabolity anabolického steroidu stanozololu. Za to dostal dvouletý zákaz startů.

Překážkovou mistryní Evropy je opět Švédka Susanna Kallurová, která obhájila titul časem 7.87 sekundy. Ruska Alexandra Antonovová za ní na druhém místě zaostala o sedm setin. Bronz putuje do Německa zásluhou Kirsten Bolmové.

Vyrovnané finále překážkářů rozhodovaly už bez české účasti setiny. Pro zlato si doběhl Nizozemec Gregory Sedoc o setinu před krajanem Marcelem van der Westenem. O identický zlomek vteřiny byl na bronzovém místě Španěl Quiňónez. Medailisté se tak srovnali složili ze svých časů řadu 7.63 - 7.64 - 7.65. Domácí naděje, Brit Andy Turner byl s 7.67 čtvrtý.

Švédka Carolina Klüftová nakonec udržela dlouhou vícebojařskou neporazitelnost a v dramatickém běhu na 800 metrů si zajistila další zlato. Britka Kelly Sothertonová za ní v konečném součtu zaostala jen o 17 bodů, bronz získala Karin Ruckstuhlová z Nizozemska. Vyrovnaný závod rozhodl závěrečný skok Caroliny Klüftové do dálky, v němž dokázala smazat bodové manko z předcházejících disciplín a získala rozhodující náskok.