přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. května 2011, 17:33

Sledovaný oštěp pro vyzyvatelku

Barbora Špotáková podlehla na mítinku Zlatá tretra Ostrava Rusce Marii Abakumovové a obsadila druhou příčku. Půlkař Burian a dívčí štafety splnili v předprogramu nominační kritéria pro MEJ.

Přestože si v soutěži vylepšila letošní maximum na 64.78 m, nebylo Barboře Špotákové dopřáno vítězství na nejvýznamnějším domácím mítinku. Olympijská vítězka a světová rekordmanka našla stejně jako v roce 2009 svou přemožitelku v Rusce Marii Abakumové, která poslala oštěp do vzdálenosti 65.81 a jen o 8 cm zaostala za letošním výkonem roku. Ten od neděle drží Slovinka Martina Ratejová, která v Ostravě závodila také, ale nedařilo se jí a s maximem 58.88 obsadila až pátou pozici.


Abakumovová byla v pohodě a vyhrála - obě foto:
www.graf.cz

Vedle již zmíněných ji předčila Jihoafričanka Sunette Viljoenová, která hodila 61.72 m, a také Jarmila Klimešová, jež na čtvrtém místě definitivně rozšířila řady české reprezentace pro mistrovství světa, když výkonem 61.12 překonala A limit IAAF.

"Potřebuju ještě nějaký čas, necítím se jako v závodní sezoně, nemám takovou jiskru, hecování bylo spíš přemlouvání těla, že už jsou závody," zhodnotila své dnešní rozpoložení Špotáková.  "Měla jsem dobrou přípravu a ještě nějakou dobu trvá, než se tělo převeksluje na závodní sezonu. S druhým místem jsem spokojená, podmínky byly dneska pěkný. Míříme formu na mistrovství světa, které bude na přelomu srpna a září. Kdo má formu teď, nemusí jí mít v Tegu," doplnila svěřenkyně Jana Železného.


Špotáková se rozjíždí, v druhém závodě přidala metr - foto: www.graf.cz

Vítězná Abakumovová si pochvalovala vítězství, ale trochu ji mrzelo, že nehodila dále. "Po prvním pokusu jsem, nevím proč, začala mít problémy s rozběhem. Odhazovala jsem i čtyři metry před čárou.  Jsem ráda za výhru v ostravě, kde je Barbora Špotáková jako doma. Ale nepřipisuji tomu žádný zvláštní význam. Vyhrát chci vždy, ať už soutěžím kdekoliv a s kýmkoliv," uvedla stříbrná medailistka z olympijských her.

Pokus o čas pod 31 minut vytrvalkyním v běhu na 10000 metrů nevyšel, o to dramatičtější byl závěr. Nejvíce sil v něm měla favorizovaná Etiopanka Meselech Melkamuová, která odrazila atak Keňanky Priscah Jepletingové a po výkonu 31:14.83 ji porazila o téměř dvě vteřiny.

V předprogramu si Miroslav Burian vylepšil v národním běhu na 800 m  osobní rekord na 1:47.89 a stvrdil tak svoji nominaci na evropský šampionát juniorů. Výpravu pro Talinn rozšířily také sprinterky, které ve složení Seidlová, Krňoulová, Domská a Černochová dokončily štafetu na 4x100 m v čase 45.73.

Výsledky

 

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout