přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Slavný Boston vyhráli Merga a Kosgeiová

Vítězi bostonského maratonu se stali Etiopan Dereba Merga a Keňanka Salina Kosgeiová. Američané slaví dva bronzy zásluhou Halla a Goucherové.

Čtvrtý maratonec olympijských her v Pekingu Dereba Merga dosáhl největšího úspěchu své kariéry, když po velkém soloběhu ve větrných podmínkách vyhrál 113. ročník jednoho z nejprestižnějších maratonů světa. Etiopan proťal cíl v čase 2:08:42 a o 50 vteřin předčil druhého Daniela Rona z Keni. Třetí byl s další osmivteřinovou ztrátou Ryan Hall, který se tak stal po 24 letech prvním Američanem na stupních vítězů.

Stejný úspěch přidala mezi ženami Kara Goucherová. Spolu s loňským debutem v New Yorku je to pro ni druhý bronz ze dvou maratonů, které dosud v kariéře absolvovala. Bronzová z desítky na MS 2007 v Ósace mohla v  průběhu závodu dokonce pomyslet i výše, v závěrečné fázi závodu se pokusila o trhák, ale neuspěla a v posledním kilometru ji předstihla obhájkyně titulu Dire Tuneová společně s Keňankou Salinou Kosgeiovou. Ta nakonec v těsném finiši Tuneovou předčila a k vítězstvím v Paříži, Praze (2005) a Singapuru přidala zatím nejzářivější triumf. Vítězný čas bývalé půlkařky (2:03.6 z roku 1999) má hodnotu 2:32:16, světová rekordmanka v hodinovce z Ostravy 2008 Tuneová zaostala o pouhou vteřinu, Goucherová pak o vteřin osm.

Nejlepšími Evropany z celkem 26386 běžců byli Rusové – dvanáctý mezi muži Grigorij Andrejev  a šestá Lidia Grigorjevová.
Lukrativní seriál World Marathon Majors (sezona 2008 – 2009) vedou i nadále  Samuel Wanjiru a Irina Mikitěnková, úspěšní běžci však po Bostonu ztrátu zmenšili. Merga je druhý s odstupem 10 bodů, stejně jako Tuneová mezi ženami. Kosgeiová je s další 10bodovou ztrátou třetí. Oba lídři však budou závodit příští neděli v Londýně.        

Adam Pražák

Vytisknout