přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. září 2008, 21:48

Skvělý Powell v Lausanne, Špotáková čtvrtá

Jamajčan Asafa Powell zaběhl stovku za 9.72. V soboji se soupeřkami z olympijského finále nestačila Špotáková na Rusku Abakumovovou i obě Němky.

„Bramborovou“ pozici v Lausanne přisoudil olympijské šampionce Barboře Špotákové výkon 62.24 m.  "V rozcvičení jsem se cítila dobře a musím říct, že mi to i vcelku "lítalo". Bohužel v soutěži jsem netrefila ani jeden pokus. Ten nejdelší byl "zajišťovák" na finále,“ prohlásila Špotáková po závodech. „Technicky musím zhodnotit, že to byla hrůza...Přirovnala bych to asi k mému výkonu v Bílině před OH. Věřím, že v Jablonci, před domácím publikem, to bude lepší!" vzkázala s poukazem na páteční Jablonecký oštěp, kde se se svými soupeřkami z Pekingu utká opět.
V Lausanne se nejlépe vedlo Rusce Marii Abakumovové, která vítězstvím za výkon 66.09 m navázala na své překvapivé stříbro z olympijského závodu. Za ní se seřadili německé závodnice Stefi Neriusová a Christina Obergföllová, které hodily 64.47, resp. 63.79 m.

Druhý český zástupce na mítinku, výškař Tomáš Janků, skočil 223 cm a obsadil 11. příčku. Vyhrál olympijský šampion Andrej Silnov výkonem 235 cm, za ním se seřadili Brit Mason, Rus Rybakov a Brazilec de Lima s 232 cm.

Skvěle vyšel závod na 100 m jamajskému sprinterovi Asafu Powellovi. Jeden ze zklamaných z olympijských her, kde navzdory favorizovanému postavení nezískal v individuální stovce ani medaili, se za minimální podpory větru +0.2 blýskl časem 9.72, čímž vyrovnal druhý nejlepší výkon historie Usaina Bolta. Za rekordem svého krajana zaostal tentokráte suverénní Powell o tři setiny. Jeho nejbližší soupeř, Američan Walter Dix, proťal cíl o dvě desetiny později, pod 10 vteřin se vešel i třetí v pořadí Nesta Carter opět z Jamajky.

Poprvé od vynikajícího světového rekordu z olympijských her se na dvoustovce opět představil Usain Bolt. Tentokrát z toho sice nebyl atak  historického minima, nicméně vítězný čas 19.63 v protivětru -0.9 M/s jistě není k zahození. Zvláště když jeho soupeři v čele s Churandy Martinou a Wallacem Spearmonem zaostali o více než půl vteřiny.
Další ze čtvrtek pod 44 vteřin se ve Švýcarsku zaskvěl olympijský vítěz LaShawn Merritt. Tentokráte pokořil hranici extratřídy o dvě setiny. Jeho největší soupeř, krajan Angelo Taylor, byl přesně o 4 desetiny pomalejší.  
Porážku musel zkousnout světový rekordman na 110 m př. Dayron Robles z Kuby, který tentokrát é 15 setin nestačil na výkon Američana  Davida Olivera 13.02 (-0.4).  
Třetím nejlepším výkonem roku 3:59.84 vyhrála patnáctistovku další z neúspěšných favoritek v Pekingu Mariam Džamálová z Bahrajnu. Své soupeřky na mítinku předčila o více než dvě vteřiny.
Celkem pět půlkařek stlačilo svůj čas pod dvě minuty. Při absenci letošní královny Jelimové s eprosadila ta loňská, tedy Jepkosgeiová, která vyhrála za 1:58.15. Druhá byla s časem o 75 setin horším Jekatěrina Kostěcká, soupeřka Zuzany Hejnové z mládežnických šampionátů na 400 m př.

  

Výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout