přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. května 2011, 20:19

Skvělý Marcell ozdobil start extraligy dvěma monstrózními hody v disku a kouli

Nedělní Velká cena města Olomouce měla řadu hrdinů, kteří se ať již částečně nebo zcela nominovali na vrcholné akce této sezony. Nad všemi však čněl vrhač Jan Marcell, který splnil nejpřísnější kritéria pro MS hned ve dvou disciplínách.

Pětadvacetiletý závodník Univerzity Brno Jan Marcell je na začátku sezony ve skvělé formě. Na extraligovém mítinku v Olomouci zopakoval své dva týdny staré maximum v disku, které má hodnotu rovných 66 metrů a za něž mu patří třetí příčka v letošních světových tabulkách. Navíc o hodinu později přidal v koulařském sektoru  výkon 20.76, jímž se dostal na páté místo dlouhodobých tabulek ČR. Tak daleký vrh jsme od českého koulaře neviděli sedm let. Oběma velehody se Marcell navíc bez nutnosti dalšího potvrzování nominoval na světový šampionát.Zpočátku však nic podobné smršti nenasvědčovalo. Marcell teprve v pátek uzavřel náročné soustředění v Nymburce a zpočátku se v diskařské soutěži spíše trápil. „Měl jsem z přípravy ještě hodně ztuhlá záda a nemohl jsem se uvolnit, což je pro disk klíčové. Jakžtakž jsem trefil až poslední šestý hod,“ okomentoval  vývoj soutěže.  Závěrečným hodem na úroveň rovných 66 metrů tak trochu kuriozně na centimetr přesně zopakoval svůj výkon z úvodního závodu sezony v Brně-Žabovřeskách.  Zatímco však ten nesplňoval podmínky pro to, aby z něj mohly být výkony uznány pro nominaci na vrcholné akce, olomoucký závod naopak spolu s ostatními extraligovými patří do okruhu mítinků, odkud se výkony na úrovni A limitů IAAF počítají bez dalšího potvrzování. A Marcellův velehod vyhověl tomuto kritériu o rovný metr.

Tím však jeho "řádění" ještě neskončilo. O hodinu později poměřil své síly s koulaři a byl z toho další limit, tentokráte už ve třetí  sérii. „Úspěchy v kouli jsou překvapením i pro mě.  Moje zatuhlost z přípravy zde asi tolik nevadila,“ přemítal Marcell, který se už může zaobírat myšlenkami,  zda k preferovanému disku zkusí na MS přidat start i v této druhé disciplíně. Situace vyhlíží poměrně příznivě, neboť na rozdíl od minulosti je koule na programu až po finále diskařské soutěže. „V tom případě to určitě stojí za úvahu,“ glosuje Marcell.

V Olomouci se dařilo i jeho kolegyni ze skupiny Josefa Šilhavého. Nejlepší česká diskařka posledních let Věra Cechlová splnila výkonem 60.99 m měkčí z kritérií pro MS, které musí ještě potvrdit na jiném závodě.  V obdobné situaci je koulař Antonín Žalský, který předvedl výkon 20.27.

Na evropský šampionát do 23 let se nominovali diskaři Tomáš Voňavka (56.20), Kateřina Klausová (53.43), Jitka Kubelová (51.94) a Martin Stašek (54.68), který byl úspěšný i v kouli (18.51). Na MEJ nakročil výkonem 214 cm výškař Martin Heindl.   

Olomouckým závodem také začal nový ročník atletické extraligy, která letos zkouší nový model, v němž dřívější přímé souboje družstev částečně nahradilo bodování výkonů z MČR a vybraných mítinků.
 
Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout