přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2009, 18:17

Skvělý Boltův čas 9.77 sebral Tretře vítr

Zlatá tretra Ostrava má za sebou strhující večer, v němž padly tři světové výkony roku. Třešničku na dortě, senzační Boltovu stovku, sfoukl vítr, neregulérní o jednu desetinu.

48. ročník mítinku Zlatá tretra sázel na trojnásobného šampiona i olympijského vítěze a vyplatilo se. Ačkoli Usain Bolt zaběhl na 100 metrů skvělý čas 9.77, který se však kvůli větru nad 2 m/s nezapíše do žádných tabulek. Na místo světového rekordu se vrátil a alespoň výkon roku předvedl stodesítkař Dayron Robles, kterému naopak k 13.04 pomohl vítr přesně na povolené hranici. Nad překážkami, ovšem čtvrkařskými se zrodil další vedoucí výkon tabulek 48.32 Bershawna „Batmana“ Jacksona. Do třetice proměnila WL na pětce Meselech Melkamuová na 14:34.17. Ke třem standardním výkonům roku připočtěme ještě předprogramových 20 000 m (1:05.35), v jejímž rámci zaběhla Dire Tuneová i maximum na hodinovku (18 305 m).


U. Bolt - obě foto: www.graf.cz

Bolt 9.77, ale s větrem
Byl to opravdový vrchol. Jak slíbil, tak učinil - tak by se dalo zhodnotit představení největší star letošní Tretry Usaina Bolta. Jamajský Blesk po vlažnějším startu nakonec prolétl stovku za 9.77, čímž by bohatě vymazal z tabulek nejen dosavadní výkon roku Mikea Rodgerse (9.94), ale také rekord mítinku krajana Asafy Powella 9.85. Jenže. Jenže větroměr ukázal 2.1 m/s a to znamená, že se tahle stovka zapíše „jen“ jako třetí nejrychlejší s nedovolenou podporou. Tahle desetina přes by na druhou stranu mohla znamenat, že se sem do Ostravy tahle sprinterská ikona vrátí. „Mám tady ještě rozdělanou práci,“ vzkázal divákům s odkazem na rekord mítinku.
„Jsem spokojen s časem, byl dobrý. I když foukal vítr, jsem se sebou stejně spokojený. Bylo nejlepší počasí z mých třech účastí tady, takže jsem se mohl zlepšit. Ale nebylo to snadné vítězství. Měl jsem problémy na začátku, takže je to pro mě nakonec skvělý výsledek. Užívám si výher, takže doufám, že i tuhle,“ zhodnotil Bolt.
Se značným odstupem za Boltem finišovali další sprinteři, Brit Pickering (10.08), Francouz Pognon (10.15). O solidní čas přišel Jan Veleba (10.42). Z obecnějšího pohledu tak trochu smolně vychází srovnání s B během, kde foukal vítr naprosto regulérní - 0.7, vítězství bral na tisíciny Dzingai (Zimbabwe) před Forsythem (Jam.), oba 10.24.


D. Robles (vlevo), D. Faulk

Roblesova „bota“ nakonec (ne)byla (?)
Stodesítka se běžela podle not Dayrona Roblese, jenž tu před dvanácti měsíci měnil překážkářskou historii časem 12.87. Letos to bylo ve velkých uvozovkách jen 13.04, vždyť tím Kubánec ustavil nový světový výkon roku. „Dneska jsem se necítil dobře i přesto, že to byl nejlepší čas této sezony. Nevím, co se stalo, možná jsem špatně spal, něco snědl nebo to bylo botami,“ prohlásil světový rekordman, jemuž dnes dorazily nové tretry, ty předešlé jej omezovaly ve výkonu. „Myslím, že potřebuju ještě aspoň týden tréninku a zlepší se to,“ dodal Robles. Jemu i dalším pomohl k výborným časům ideální vítr přesně na povolené hranici 2 metrů za sekundu. Američan Dexter Faulk si totiž znovu upravil osobní rekord už na 13.13, bahamský Shamar Sands dokonce časem 13.38 měnil historické tabulky své ostrovní vlasti. Český zástupce Stanislav Sajdok nezvládl předposlední překážku a připsal si na osmé příčce čas 14.25.

Oštěp uloupila Ruska
Maria Abakumovová
to soupeřkám natřela, i když závod to byl vyrovnaný do posledního pokusu. Nakonec se první tři, podle očekávání to byly medailistky z OH, vešly do pouhého jednoho metru. Ruska zahájila pokusem 66.89, který jí nakonec o pouhý centimetr stačil na výhru, v sérii měla také 66.63 a 65.61.
Christina Obergföllová se usadila na stříbrné pozici po druhých pokusech (65.92). Z ní loňskou vítězku dvakrát odsunula česká světová rekordmanka, Němka však nakonec zabojovala a v poslední sérii se hodem 66.88 přiblížila Abakumovové na zmíněný 1 cm.
Barbora Špotáková se musela spokojit s třetím místem, v soutěži se prala, výsledkem byla vyrovnaná série, v níž však žádný pokus neuletěl. 65.92 ve čtvrté sérii ji postavilo na úroveň Obergföllové a až do samého závěru mezi nimi rozhodoval druhý nejdelší hod. Ten vylepšila Špotáková právě šestým pokusem na 65.68, Němka však nakonec málem porazila i Rusku.
„Jsem zklamaná, to je jasné. A bohužel se mi to tady nestalo poprvé. Čtyřikrát jsem tady závodila a z toho třikrát se trápila. Ani nevím, čím to je. Trénink byl dobrý, v rozcvičování jsem se cítila taky dobře, ale jak jsem přišla na stadion, tak mě to najednou opustilo. Holky házely všechny dobře, jen já ne,“ litovala olympijská vítězka. „Lidi byli úžasní, přišlo jich tolik, jenom já jsem jim moc radosti neudělala. Aspoň že viděli, jak hezky běží Bolt,“ pochválila Jamajčana.
„Výhoda domácího prostředí určitě je, ale na druhé straně soupeřek si nikdo nevšímá a já tu mám hodně povinností. V sobotu mě čeká zase hodně těžký závod na ME družstev Leirii, takže za dva, tři dny to samé, stejné soupeřky. Bylo by lepší, kdyby to v sobotu dopadlo lépe, což by hodně pomohlo také českému týmu,“ přála si Špotáková.
Závodem se protrápila Jarmila Klimešová, která až v poslední sérii přehodila díky 54.18 juniorku Nikol Ogrodníkovou. Pro ni je naopak 53.58 zlepšení letošního maxima.

Strhující bitva na 5 km
Ze sedadel k mexické vlně zvedly diváky vytrvalkyně na pětce, zejména pak souboj čelních závodnic. Na posledních metrech nakonec rozhodla o vítězství Meselech Melkamuová, Etiopanka dosáhla dalšího výkonu roku  na Tretře časem 14:34.17. Čest patří i Keňance Linet Masaiové, která udávala dlouho tempo závodu (probíhala v čele na 2, 3 i 4 kilometrech) a nakonec zůstala jen o 19 setin zpět (v osobním rekordu). Třetí příčku obsadila o čtyři vteřiny zpět další Keňanka Vivian Cheruiyotová. Osobák si o plných dvacet vteřin na 16:21.37 vyspravila Lenka Všetečková.

Batman válel
Bershawn Jackson
splnil na 400 m překážek očekávání a při jasném vítězství posunul značku letošního WL o 0.04 na 48.32. Za Američanem zůstal takřka o vteřinu Felix Sánchez (49.20), vracejícího se Dominikánce může těšit vylepšení výkonu sezony, a také že odolal jeho rekord mítinku 48.10. Třetí příčku obsadil poslední muž pod padesát, Polák Plawgo (49.59). Michal Uhlík si na šestém místě připsal čas 51.51.

Půlkaři vytuhli, smolařem Holuša
Pole na osmistovku, i mezičas na čtvrtce (49.98) napovídal, že diváci uvidí skvělý čas. Nakonec běžci zpomalili a vítězný mladík David Rudisha o 9 setin nepokořil hranici 1:44. O 22 setin zpět zůstal Súdánec Ismail, třetí pak finišoval druhý z Keňanů Kiprop. Mistr světa Alfred K. Yego byl až šestý (1:45.58). O velké smůle by mohl hovořit devátý Jakub Holuša, jemuž při 1:46.22 unikl o pouhé 2 setiny limit ČAS pro Berlín. „Byl to rychlý závod, první kolo jsem běžel na své maximum, docela mi to jelo i v konci. Škoda těch dvou setin. Alespoň mám skalp Renčíka,“ těšilo Holušu, který má pro ME22 splněna už z dřívějška kritéria nejen na 800, ale i 1500 metrů.

Svižných 1609 metrů
Na míli si pořadatelé slibovali rovněž výkon roku, zůstalo však jen u přání, nicméně vítězný Haron Keitany dosáhl na velmi slušných 3:49.57, čímž byl ustaven i rekord mítinku. Mezi vítězného a třetího Keňana Gathimbu (OR 3:52.98) se vklínil Brit Baddley (evropský výkon roku 3:51.83). Ze čtveřice našich se nejlépe prezentoval Tomáš Belada (4:01.64), který také velmi dobře probíhal na 1500 metrech (cca 3:45).

Tři osmimetroví dálkaři
V dálce se prosadil Godfrey Mokoena, jenž vyrovnal svůj dosavadní osobní výkon roku z Berlína 833 cm. Za osm metrů skočili kromě Jihoafričana také Francouz Sdiri (819) a Australan Lapierre (813). Tato meta unikla o centimetr Romanu Novotnému, o příčku zpět zůstal Štepán Wagner (781), Roman Šebrle skočil 757, všem třem našim foukal vítr lehce nad povolenou hranici 2 m/s.

Stýpl zůstal za očekáváním
3000 m s překážkami a příkopem mělo být jedním z výkonnostních vrcholů, mluvilo se o čase pod 8 minut. Vytrvalci však přeci jen trochu taktizovali, dá-li se to tak vůbec říci, vzhledem ke konečnému času 8:09.55 Ezekiela Kemboie. Stupně vítězů kompletně ovládli Keňané, Birmin Kipruto doběhl o přesně půl vteřiny zpět, Paul K. Koech v čase 22 setin nad 8:10.

Rekord po dvacáté deváté vydržel
Na stovce překážek znovu odolal už takřka třicetiletý rekord mítinku Polky Rabsztynové (12.65), přestože i tentokrát měly sprinterky takřka ideální větrné podmínky (1.8 m/s). První místo brala v podstatě s přehledem jamajská Dolloreen Ennis-Londonová za 12.79, jež předčila americké duo Perryová - Carruthersová (12.86 - 12.90). O setinu na 12.96 vylepšila své letošní maximum pátá Lucie Škrobáková, čímž se přiblížila k vlastnímu českému rekordu na 3 setiny. „Mohlo to být ještě o chlup lepší, ale co se dá dělat. Běželo se mi dobře, forma jde evidentně nahoru. Rekord by mohl padnout třeba na mistrovství Evropy družstev,“ prohlásila v cíli svěřenkyně Jany Jílkové. Juniorská reprezentantka a spíše vícebojařka či také oštěpařka (jako dnes) Nikol Ogrodníková posunula na osmé pozici svůj osobák o 7 setin na 13.76.

Vlašićová vítězná
Výškařskému sektoru vládla jasná favoritka Blanka Vlašićová. Chorvatka skočila napotřetí 2 metry, 206 už bylo nad její síly. O druhou a třetí příčku se (v tomto pořadí) podělily Rusky Školinová a Gordějevová, obě překonaly 195 cm. Pátá byla lepší z našich Oldřiška Marešová se 185, Barbora Laláková zdolala 180.

Půlka pro Okorovou
Ženská osmistovka byla ochuzena o původně pozvanou, ale zatím tápající superstar Pamelu Jelimovou, přesto měla solidní úroveň. Hranice 2 minut nepadla, první protnula cíl Marilyn Okorová o 21 setin později, za Britkou finišovala Francouzka Guéganová (2:00.44) a další ostrovanka Meadowsová (2:00.48). Výborný čas znovu zaběhla na devátém místě Lenka Masná, při 2:01.66 jí tentokrát chybělo k MS 66 setin. Osobní maximum si o 13 setin posunula v cíli dvanáctá Veronika Mráčková (2:02.65).

Větrná dvoustovka pro Ira
Dvoustovkaři svedli vyrovnanou bitvu, kterou však korunovali spíše průměrnými časy, navíc znehodnocené větrem 0.2 nad povolené 2 m/s. Setina rozhodla pro Ira Paula Hessiona (20.44) na úkor zimbabweského Dzingaie. Třetí finišoval jamajský mladíček Asmeade (20.72) a hned za ním o osm setin Jiří Vojtík, který tak alespoň získal skalpy Bucklanda či X. Browna.

Souhrn prologu
V předprogramu se nepovedl plán s překonáním světového rekordu na 20 km ani v hodinovce, přesto předvedla Dire Tuneová skvělý výkon jen nedaleko od dosavadních maxim. Z českého pohledu zazářil oštěpař Petr Frydrych, který se osobním rekordem 80.57 posunul na MS na úkor tréninkového partnera Vítězslava Veselého. Jistotu by měli oba, pokud by alespoň jeden přehodil 81 m. Dlouho nevídané představení předvedli také půlkaři, kde se hned pět Čechů dostalo pod 1:50, jen limity žádný z nich nepokořil. Osmistovkařské béčko bylo vůbec velmi kvalitní, hned čtyři borci v něm překonali hranici 1:46. Článek o předprogramu je zde.

Michal Procházka

Vytisknout