Skvěle! Zlatý Holuša, bronz čtvrtkařů

neděle 8. března 2015
Halové mistrovství Evropy v Praze skončilo pro domácí barvy úspěchem, který dnes jen podtrhly dvě medaile do celkového půltuctu. Česko skončilo i díky Holušovi a štafetě čtvrtkařů čtvrté v pořadí národů. Na dohled k dalším cenným kovům dnes byli také štafeta čtvrtkařek, výškař Bába či sedmibojař Helcelet.

Tak to byla mílařská fantazie! Jakub Holuša ovládl nevídaným způsobem patnáctistovku. V průběhu finále se svěřenec Jiřího Sequenta stále držel kolem medailových pozic a když se po třístovce vystupňovalo tempo, v následujícím okruhu se posunul na stříbro. Na poslední stovce pak předvedl takový finiš, na nějž byl krátký i docela slušný náskok tureckého reprezentanta Özbilena. Toho 27letý rodák z Opavy udolal na cílové pásce o šest setin a spolu s titulem mistra Evropy mohl slavit i český rekord 3:37.68! Vlastní výkon vylepšil symbolicky o samé jedničky - 1.11 vteřiny. "Nemám slov," hlesl na ploše čerstvý šampion. (Více v připravovaném rozhovoru.) Dodejme, že bronz pro Velkou Británii vybojoval O'Hare vteřinu za vítězem.

Bronzovou tečku udělali za šampionátem z domácího pohledu čtvrtkaři. Kvartet Daniel Němeček, Patrik Šorm, Jan Tesař, Pavel Maslák svůj medailový počin navíc ozdobil časem 3:04.09, o dvě vteřiny a jednu setinu vylepšeným národním rekordem, za nějž před 15 lety získali tehdejší reprezentanti zlato na HME v Gentu. Už Daniel donesl kolík Patrikovi na třetím místě, jenž spolu s Janem získal uklidňující náskok před zbylými týmy, finišman Pavel pak bez potíží vše stvrdil. Sportovně je třeba uznat, že zlato a stříbro bylo daleko, dlouho vedoucí Poláci nakonec přišli o titul, když třetí z bratrů Borléeových Kevin na čáře udolal Krzewinu. Vítězní Belgičané si navíc přivlastnili evropský rekord 3:02.87, poražení o desetinu zpět "jen" rekord národní.

Po další medaili sahaly české čtvrtkařky, nakonec z toho byla po párádním výkonu nepopulární bramborová, když čtveřice Denisa Rosolová, Helena Jiranová, Zdeňka Seidlová, Zuzana Hejnová (na foto níže: zleva pouze prohozeny Hejnová a Seidlová) složila čas 3:32.08. Štafetový kolík předávala Denisa na první pozici, Helena pak sice klesla na chvost, ale v kontaktu se soupeřkami, a mnoho se nezměnilo ani do předávky Zdeňky Zuzaně. Česká finišmanka pak v cílové rovince zaútočila přes klubko těl se nedostala dál než ke čtvrtému místu. Od bronzu, který si vybojovaly Polky, dělilo náš kvartet 18 setin. Ani cennější medaile také nebyly - ve smyslu času - daleko, vždyť stříbrné Britky běžely rychleji o 29 setin, Francouzky pak vítězily za 3:31.61.

Výškařské finále bohužel další medailovou radost zaplněné O2 areně nepřineslo, pro Jaroslava Bábu byla konečnou úroveň 231 centimetrů, které byly nutnou podmínkou k cennému kovu, s překonanými 228 svěřenci Jana Janků staršího patří páté místo, mj. i před Procenkem, borcem se skočenými 240. „Nejsem s pátým místem vůbec spokojený, protože jsem věřil, že by v Praze mohla zacinkat medaile," litoval Jaroslav. "Byl to vrchol sezony a nemyslím, že bych byl špatně připravený. Navíc startovní pole bylo oslabeno o několik skvělých Evropanů. Škoda, že se mi to nepodařilo využít. Necítil jsem se ve své kůži, byl jsem podivně sevřený a dělala mi problémy koncentrace. Přitom na zlato stačilo pouhých 231 centimetrů,“ připomněl Bába fakt, že na nynější poměry v disciplíně se dnes nikdo ze skokanů nedostal dál než na 231. Zdolání této výšky na první pokus přineslo titul Rusu Danijilu Cyplakovovi, stříbro si pak z Prahy odvezou Ital Chesani i Řek Mástoras, neboť zvládli 231 při druhé možnosti a celkově měli stejný počet křížků.

Výtečně si ve finále patnáctistovky počínala Diana Mezuliáníková, která se držela ve skupince a když se rozdělila na dvě menší, byla ve hře o páté místo. Nakonec z toho bylo pro svěřenkyni Jiřího Sequenta pěkná sedmá příčka a také se rodačce z Bruntálu podařilo jako jediné z jedenácti běžkyň vylepšit si osobní rekord - na 4:16.93. "Jsem ráda za osobák, čas je pěkný, málokdy se běží na velkých šampionátech takhle rychle. A i to umístění je pro mě výborné, podle tabulek jsem měla být poslední. Takže budu mít na šampionát moc hezké vzpomínky," svěřila s po doběhu Diana. Svůj vlastní závod si odrežírovala favoritka z Nizozemska Sifan Hassanová, která rychle získala několika metrový náskok, ten se nakonec smrsknul, ale titul z toho v čase 4:09.04 byl, o vteřinu a půl před Polkou Cichockou, další sekundu ztratila Italka Del Buonová.

"Jsem si jistý, že to, jak jste nám pomáhali, už nikdy nezažiju," děkoval na ploše Adam Sebastian Helcelet, pátý muž víceboje, jemuž se v O2 areně nedařilo tak, jako při osobním rekordu na mistrovství republiky. Přesto svěřenec Josefa Karase bojoval do konce a nakonec složil 6031 bodů. "Umístění nakonec beru, páté místo v Evropě není po problémech, kdy jsem ani nemohl běhat v tretrách, vůbec zlé. Ale jsem si jist, že kdybych byl fit, na medaili bych měl. Bohužel u mě platí, co se říká, že vícebojař není úplně zdravý nikdy," konstatoval Adam Sebastian. Jeho tréninkový kolega Marek Lukáš měl trochu v závěru smůlu, přestože si vylepšil tři dílčí osobáky (60 m, výška, 1000 m) a jeden vyrovnal (tyč), celkové maximum z toho po součtu 5865 nebylo o 18 bodů, navíc ještě o menší díl (4 b) přišel o hodnocenou osmičku. "Spokojenost určitě je, dal jsem si osobáky, na šedesátce jsem poprvé běžel pod sedm a na výšce to bylo sice jen o centimetr, ale jsem rád, že jsem se definitivně posunul do vyšších výšek. Škoda snad jen koule, kde jsem ztratil dost bodů a taky mě trochu mrzí to jedno místo, ale jinak super," pochvaloval si Marek. Zlato získal přesvědčivě Rus Ilja Škureněv, který triumf ozdobil světovým výkonem roku 6353 bodů. Stříbro patří Němci Abelemu za osobní rekord 6279, bronz obhájci titulu Sintnicolaasovi z Nizozemí (SB 6185).

Další finále: dva světové výkony roku

Velmi dobrou úroveň nabídly trojskokanky, svědčí o tom ostatně světový výkon sezony 14.69, za který se stala šampionkou Ruska Jekatěrina Koněvová. Zbylé medaile se pak udělovaly kolem 14 a půl metry, o 2 cm dál se dostala Bulharka Petrovová, 1 cm chyběl Kňazevové, jež nově hájí barvy Izreale a proti kvalifikaci znovu posunula národní rekord své nové vlasti.

Už nejen evropská šampionka na 100 a 200 metrů pod otevřeným nebem, ale také v hale na šedesátce. To je vizitka Nizozemky Dafne Schippersové, která se stále ještě plně nevzdala své původní vícebojařské specializace, po HME v Praze. Nejkratší sprint ovládla ve vyrovnaném výkonu roku 7.05 o tři setiny před Britkou Asher-Smithovou (7.08 je rovných národnímu rekordu) a o čtyři před Němkou Sailerovou.

Přestože se finále tyčkařek konalo prakticky v šesti (Němka Ryzihová nenastoupila a její krajanka Bauerová nezaložila), ležely medaile vysoko. Bronzovou brala za národní rekord 470 Švédka Bengtssonová, stříbrnou Řekyně Stefanidiová díky laťce o 5 cm výš a zlatou v osobním rekordu 480 Ruska Anželika Sidorovová.

Po překvapivém světovém titulu v Sopotech se sprinter Richard Kilty stal také halovým šampionem v Evropě. Snad mu k tomu "pomohla" i sportovní tragédie spolufavorita a kolegy z týmu Ujaha, jenž byl po chybě na startu diskvalifikován. Faktem je, že šedesátku vyhrál Kilty ve svém nejlepším čase roku 6.51 a před zbylými soupeři přesvědčivě. Relativně nejblíže mu bylo německé duo, Blum o sedm, Reus o devět setin vteřiny.

Finále osmistovky bylo svázané taktikou jen v první polovině, poté se rozhodl "zatopit pod kotlem" Nizozemec Kupers, a za svou snahu byl nakonec odměněn bronzovou medailí, neboť jej předstihli pouze favorizovaný Polák Marcin Lewandowski (1:46.67) a na cílové pásce o pět setin Ir English.

Půlkařky nechaly ve finále udávat tempo islandskou juniorku Hinriksdóttirovou, kolem mety 500 m zaútočila Švýcarka Selina Büchelová a ač se soupeřky po zbytek závodu snažily ji sesadit, nakonec se to nepovedlo ani nejurputnější Rusce Poistogovové. Za vítězkou, která dosáhla času 2:01.95, zaostala o čtyři setiny, pouhé tři desetiny pak dělily o zlata Ukrajinku Lupuovou.

Sprinteři v semifinále

Se ctí se rozloučila s O2 arenou při HME sprinterka na šedesátce Petra Urbánková, stejně jako včera zůstala dnes svěřenkyně Petra Novotného v semifinále po 7.37 setinu od svého osobního rekordu. S nejrychlejším časem šla do boje o medaile Němka Sailerová, která si vylepšila OR na 7.08. Urbánková obsadí celkové dělené 19. místo.

Přání zaběhnout na evropském halovém šampionátu 60 metrů pod 6.7 se nesplnil Janu Velebovi ani v druhé fázi soutěže. Tentokrát člen skupiny Dalibora Kupky běžel 6.74 (o tři setiny pomaleji než v rozběhu), což v konečném účtování znamená dělenou 20. příčku. Své letošní maximum si v semifinále vylepšil Brity Kilty.

Druhý den víceboje

Vícebojaři mají za sebou překážky, tedy pátou disciplínu sedmiboje. Nejzdatněji si v ní vedl Němec Abele, který zaběhl 7.67, nejrychlejší překážkářský čas historie HME v rámci víceboje a upevnil si tak druhou příčku. Zdatně si vedl i stávající lídr, Rus Škureněv, který si vylepšil osobák na 7.86. Na Abeleho měl před tyčí náskok 52 bodů. Třetí byl s odstupem dalších 136 b Adam Sebastian Helcelet, který překážky přeběhl za 7.95. Druhý z Čechů Marek Lukáš byl po překážkách za 8.07 průběžně devátý.
Marek si v tyči vyrovnal výkonem 480 cm osobní rekord, výše již úspěšný nebyl; Adam Sebastian zvládl 490 cm, pro něj vyrovnaný SB. Sintnicolaas podle očekávání předstihl Helceleta, díky 520 "jen" o 81 bodů, naopak lídr Škureněv zvládl ještě o decimetr více a k titulu mu při průběžném zisku 5533 bodů mu stačilo prakticky jen doběhnout kilometr. V bitvě o zbylé medaile však nebylo rozhodnuto nic: průběžně 2. Abele 5357, 3. Sintnicolaas 5300, 4. Helcelet 5219, 5. Auzeil 5213, 6. Querin 5180.
Nakonec už ale sedmá disciplína zásadní proměnu neučinila, pouze rychlík Querin (2:34.54) poskočil o dvě příčky výš. Lukáš si vylepšil osobák na 2:44.15, Helcelet "letošňák" (2:45.66).

Michal Procházka, Adam Pražák, foto: J. Kucharčík