přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. července 2010, 13:12

Skvěle závodí sedmibojařky, vyřazeni diskaři i štafeta

DOPLNĚNO FOTO - Sobotní dopolední program byl chudší, nikoli však na českou účast. O finále bojovali diskaři a ženská čtvrtkařská štafeta a pokračovaly také sedmibojařky dálkou.

Mistryní Evropy v maratonu se stala Živile Balčiunaiteová, která se od zbytku pole odtrhla před závěrečnou třetinou trati. Do cíle, kterým proběhla  si 31letá Litevka postupně vybudovala náskok minuty a jedné vteřiny na stříbrnou Rusku Nailju Julamanovovou. O další půl minutku zpět finišovala Italka Anna Incertiová, jež ztratila soupeř se svou rivalkou na posledních pěti kilometrech.

Klučinová po dálce desátá, Cachová čtrnáctá
Výtečně začali druhý den sedmibojařky. Eliška Klučinová si v dálce vylepšila osobní rekord na 630 cm a už získala dokonce malý 5bodový náskok proti kladenskému rekordnímu závodu. Kateřina Cachová skočila nejdále v letošní sezoně - 612 - a také ona se díky tomu posunula v pořadí vpřed. Klučinová už nakoukla do první desítky a před silným oštěpem zrácí kupř. na páté místo 115 bodů. Cachové patří průběžná 14. příčka.

Diskaři nepostoupili
Blíže k tomu měl Jan Marcell, ale i jeho maximem bylo 58.95 z druhé série, které na nejlepší dvanáctku nestačilo. "Technicky to bylo špatný. První pokus mimo výseč ovlivnil i ty další. Trochu mě to rozhodilo. Všechno bylo v hlavě. Podmínky byly výborný, teplo nebylo, kruh perfektní. Byl jsem zaseklý od toho prvního pokusu a hodil jsem i druhý špatný. Pak se ten třetí blbě háže. Mám problémy udržet si v závodě chladnou hlavu." Soutěž se vůbec nevydařila Liboru Malinovi, jediný měřený pokus byl dlouhý 53.64. "Nechci se vymlouvat na bolavá záda, ale popravdě mi chybí posledních osm týdnů tréninku, místo nichž jsem chodil po doktorech. A v mém věku je každá taková ztráta znát," přiznal 37letý atlet. "Bohužel u mě se teď střídá dobrý a špatný den. Třeba v úterý jsem hodil na tréninku 62. Nervozita nebyla, technika byla v pořádku, ale prostě to dneska nešlo. Kruh je dobrý, možná by mohl být rychlejší, ale není klouzavý nebo tak. V tom problém není," uvedl Malina, kterému patří konečné 32. místo. Nejdále hodil v kvalifikaci Němec Harting, 66.93.

Do elitní osmičky se neprobojovala ani štafeta čtvrtkařek. Čtveřice, v níž kvůli náročnému programu Jana Slaninová vystřídala Hejnovou, a dále běžely Zuzana Begrová, Jitka Bartoničková a finišovala Denisa Rosolová dosáhla solidního času 3:31.91. Na finále to však bylo málo. "Čas není tak zlý, asi ostatní holky byly čerstvější. Máme už něco v nohách. Ale bohužel nám daly „kouř“, tohle nebylo o fous," říkala po doběhu Bergrová. "Myslely jsem si, že se budeme držet, ne, že tam bude takováhle mezera," zhodnotila Bartoničková. Finišmanka Rosolová se i po včerejším individuálním startu snažila pomoci: "Chtěla jsem, ale na těch posledních úsecích nemají pomalé holky. Takže to bylo hodně těžké. Běželo se mi dobře, ale když jsem byla tak v půlce rovinky, tak jsem věděla, že už se snažit nemusím, že jsou soupeřky moc daleko. Bojovala jsem." Premiéru na velké soutěži prožila štafetmanka Jana Slaninová, pro kterou byl start na evropském šampionátu velkou zkušeností.  „Před startem mi bylo nevolno. Už když jsme se blížily k rozcvičováku, tak mě tuhly nohy. Bylo to hodně nepříjemné. Měla jsem velkou trému, tisíckrát horší, než v jiném závodě. Ale myslím si, že jsem do závodu dala opravdu vše, co jsem mohla. Mrzí mě, že jsme nepostoupily. Doufám, že to není jenom moje vina,“ smutnila.

Výsledky pátého dne

Fotogalerie ze sobotního dopoledne - www.graf.cz

10_BARC4147.jpg10_BARC4194.jpg10_BARC4256.jpg
10_BARC4263.jpg10_BARC4267.jpg10_BARC4278.jpg
10_BARC4307.jpg10_BARC4316.jpg10_BARC4317.jpg
10_BARC4332.jpg10_BARC4343.jpg10_BARC4355.jpg
10_BARC4376.jpgKompletní fotogalerie Aleše Gräfa najdete zde

 

Michal Procházka

Vytisknout