přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. srpna 2008, 15:32

Skvělé: Oba výškaři do finále, Hejnová do SF

Výškaři Tomáš Janků a Jaroslav Bába suverénně postoupili do finále, úspěšná byla i překážkářka Zuzana Hejnová.

Oba čeští výškaři Tomáš Janků a Jaroslav Bába zvládli nástrahy kvalifikace a postoupili do olympijského finále. Oba si postup do úterního závodu vybojovali skokem přes 229 centimetrů, což pro obhájce bronzové medaile Bábu znamenalo vylepšení letošního maxima pod otevřeným nebem o jeden centimetr. 
Oba čeští reprezentanti v celé soutěži ani jednou nezaváhali a společně s dalšími dvěma soupeři se podělili o kvalifikační prvenství. 
Na postup nakonec stačilo zdolat napoprvé 225 cm. To se nepodařilo Vjačeslavu Voroninovi, jenž se dostal do ruské nominace až na základě dodatečného závodu s Andrejem Těrešinem těsně před olympiádou. Do finále se nepodívají ani medailista z Ósaky Kyriakos Ioannou z Kypru, mistr světa z Helsnek Jurij Krymarenko (Ukrajina) či  Švéd Linus Thörnblad.
Ostatní favorité se do tuctu nejlepších vešli, byť Rybakov postoupil dosti šťastně.


Běžkyně na 400 m př. Zuzana Hejnová vstoupila úspěšně do olympijské soutěže. Ve čtvrtém z rozběhů se umístila na třetí, přímo postupové pozici za Ruskou Jekatěrinou Bikertovou a Polkou Annou Ješeňovou a kvalifikovala se do 16členného semifinále, které je na programu v pondělí. Svěřenkyně Martiny Blažkové zaběhla čas 55.91, což je její třetí nejlepší výkon v sezoně, rychleji běžela jen při národním rekordu na Zlaté tretře v Ostravě a na Memoriálu Josefa Odložila.
Hejnová si hned od začátku hlídala své soupeřky a prý běžela uvolněně a šetřila síly. "V pohodě, hlídala jsem si to od startu," řekla po doběhu novinářům. "Nemělo cenu to hnát už v rozběhu, síly budou potřeba na semifinále," prozradila svou taktiku. Hladký postup do semifinále ji potěšil. "Jsem moc ráda, že to šlo tak hladce," dodala. 
V cílové rovince už bezpečně věděla, že ji postup nemine. "Tak jsem to pustila úplně," řekla. Cítí se prý dobře, v semifinále už poběží naplno. Požene ji i devadesátitisícový kotel stadionu. "Když jsem na stadion přišla, běhal mi mráz po závodech, málem mě to úplně pohltilo. Musela jsem se soustředit jen na sebe a nekoukat kolem," přiznala Hejnová.
Nejlepší výkon prvního kola předvedla favorizovaná Jamajčanka Melaine Walkerová, která jako jediná běžela pod 55 vteřin, a sice o více než půl vteřiny (54.46). Hejnové čas z rozběhu je mezi semifinalistkami, kde je celkem osm Evropanek, dvanáctý.

Zuzanu Hejnovou bohužel nenapodobila sprinterka na trati 100 m př. Lucie Škrobáková, která v prvním a zároveň nejrychlejším z rozběhů doběhla na šestém místě v čase 13.18 (12. čas v sezoně). K postupu přitom bylo třeba protnout cíl o dvě desetiny dříve. Celkově skončí 25., což odpovídá jejímu postavení v tabulkách podle letošních výkonů (papírově se řadila na 24 pozici).
Nejrychlejšími ženami prvního kola byly Španělka Josephine Onyiaová a švédská spolufavoritka Susanna Kallurová (12,68).


Výsledky naleznete zde.

Adam Pražák s přispěním ČTK a Milana Urbana