Skvěle! Kocourek na krosovém ME dvanáctý

neděle 9. prosince 2012
Svěřenec Jiřího Sequenta vylepšil o šest příček loňské umístění. Pavla Schorná Matyášová byla při své premiéře na vrcholném krosu 41. Evropskými šampiony v přespolním běhu se v Budapešti stali Irka Brittonová a Ital Lalli.

19. ročník evropského šampionátu se uskutečnil za mrazivého počasí se sněhem ve skanzenu Szentendre, který je umístěných nějakou půlhodinku od centra maďarské metropole. Nejúspěšnější výpravou mistrovství byli s celkem deseti cennými kovy Britové, alespoň jednu medaili si do svých domovin odvezli zástupci 14 zemí, což je druhý nejvyšší počet v historii soutěže.

Češi mezi nimi nebyli, přesto se mohou vracet spokojeni. A to především zásluhou Milana Kocourka, který se dokázal prosadit v nabitém poli předních evropských běžců a vyválčil dvanáctou příčku. „Čekal jsem, že bych tu mohl udělat dobrý výsledek, chtěl jsem překonat sám sebe (vloni doběhl 18.), ale že se to povede o tolik, to mě překvapilo,“ těšilo pětadvacetiletého svěřence Jiřího Sequenta, který za svými zády nechal i takového borce jako je Sergej Lebeď, jenž soutěž v minulosti devětkrát vyhrál a je z tohoto pohledu jasným rekordmanem. „Všiml jsem si ho zhruba na 6. km, kde mě předbíhal, já mu to pak vrátil v mírném stoupání a pak prý běžel víceméně se stále stejným odstupem za mnou,“ popsal Kocourek svůj interní duel s legendou.

Téměř deset kilometrů dlouhou trať zvládl za 30:33 min a na vítězného Itala Andreu Lalliho ztratil 32 sekund. Lalliho, který svým triumfem dokončil unikátní hattrick, když dokázal navázat na svá dřívější vítězství z juniorů a kategorie do 22 let, doprovodili na stupně vítězů Francouz Hassan Chahdi a další Ital Danielle Meucci. Týmovými vítězi se stali Španělé před Brity a právě Italy.

V ženské kategorii se podařila obhajoba titulu Fionualle Brittonové, byť o ni musela velice bojovat s Portugalkou Dulce Félixovou a Nizozemkou Adriänne Herzogovou, které nakonec porazila o jednu, resp. dvě vteřiny. Brittonová se posléze radovalůa i s kolegyněmi z irské reprezentace, když senzačně vyhrály týmovou soutěž před Francouzkami a Britkami. Českou vlaječku v této kategorii nesla medailistka z letošního ME v běhu do vrchu Pavla Schorná Matyášová, na jen mírně zvlněné trati doběhla jednačtyřicátá.

Mezi běžci do 22 let doběhl Jiří Homoláč dvaadvacátý, když zvítězil Nor Henrik Ingebrigtsen, který letos dokázal vyhrát patnáctistovklu na ME v Helsinkách. Stejně starým ženám, mezi nimiž jsme neměli zastoupení, vládla favorizovaná Britka Jess Coulsonová. Juniorské kategorie měly překvapivé vítěze v Srbce Amele Terzicové a Polákovi Szymonu Kulkovi. A jak si vedli čeští junioři? Lada Nováková doběhla 37., Jan Janů 67., a Radek Karnufek 97.

Junbilejní 20. ročník ME v krosu se uskuteční 8. prosince 2013 v srbském Bělehradu.