přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. ledna 2010, 18:32

Skvělá sobota: čtyři limity pro HMS a Svoboda setinu od rekordu

Čeští atleti se činili a nominační soupiska pro HMS se rozrostla o čtyři nová jména. Navíc málem padl národní rekord a u dvou disciplín jsou v čele světových statistik čeští reprezentanti.

Překážkář Petr Svoboda zaběhl na Jablonecké hale čas 7.56, Jakub Holuša zvládl ve Vídni osmistovku za 1:46.96. Podle statistik IAAF tak oba předvedli ve svých disciplínách nejlepší výkony začínající sezony. K tomu se přidali i výškaři Iva Straková a Jaroslav Bába, kteří v Hustopečích také prolomili nominační kritéria. Mítink byl navíc ozdoben skvělým světovým maximem sezony v podání Rusa Ivana Uchova, který skočil 237 cm.

Bronzový medailista z HME a finalista světového šampionátu v Berlíně Petr Svoboda vstoupil do sezony opravdu rázně. V rozběhu svého prvního závodu zaběhl v Jablonci čas 7:58 a o 12 setin vyhověl limitu ČAS pro březnové HMS v katarském Dauhá. Ve finále mítinku pak ještě ze svého rozběhového výkonu ubral a časem 7.56 se na jedinou setinu přiblížil vlastnímu národnímu rekordu z loňského roku. „Musím říct, že dnešní výkon pro mě tak úplně překvapení není. V tréninku jsme šli test na tři překážky, který jsme absolvovali celkem pětkrát, a já pořád zrychloval,“ řekl svěřenec svého jmenovce Ludvíka Svobody.

K aktuální výkonnosti výrazně přispělo i to, že mu zatím vydrželo zdraví. „Drobné bolístky v přípravě jsem sice měl, ale to má asi každý. Každopádně mi to nezabránilo, abych se mohl konečně více věnovat startům, což se myslím i dneska zúročilo,“ pochvaloval si Svoboda, jehož další start je plánován na příští týden v Karlsruhe. „Následovat by měl Stuttgart, možná Birmingham, pak Lipsko... Chci hodně závodit a tak trochu si vynahradit léto, kdy jsem kvůli zranění nemohl. Ale také chci, aby vše byly kvalitní závody a nebyly častěji než jednou za týden,“ dodává Svoboda, jehož hlavním přáním je zůstat zdravý, aby mohl formu prodat na HMS.

Další kvalitní výkony na Jablonecké hale přidali sprinteři Libor Žilka (6.76) a Kateřina Čechová (7.45r) a překážkáři Stanislav Sajdok (7.90) a Martin Mazáč (7.91r). Původně avizovaný Roman Šebrle v Jablonci nestartoval.
Výsledky mítinku naleznete zde.

Holušova půlkařská paráda


Vynikající zprávy přišly i z Vídně, kde Jakub Holuša zaběhl čtvrtý nejlepší výkon české historie na halové osmistovce a časem 1:46.96 o půldruhé vteřiny vyhověl stejně jako Svoboda nominačnímu kritériu pro HMS. „Věděl jsem, že si jedu pro limit, i když v takto rychlý čas jsem nedoufal. Musím pochválit Tomáše Beladu, který mi závod skvěle rozběhl do pětistovky. Pak už jsem běžel sám,“ líčí Holuša, který v závěru ještě zrychlil a poslední okruh zvládl za skvělých 26.7.  Na výsledný čas si však musel ještě počkat, neboť ve Vídni neukazovali časomíru. Údajům od nadšeného trenéra se raději zdráhal uvěřit, a tak se definitivně radoval až poté, co si vyslechl hlasatele, který četl oficiální výsledky. „Je to super čas, rekord Dukly. Že je to zatím i výkon roku? Na to já nehledím, protože důležité je to, co předvedete na velké soutěži, ne to, co máte zapsáno,“ dodal svěřenec Josefa Vedry.

O svém dalším programu zatím ještě nemá rozhodnuto, nejspíš to bude nějaký závod na 1500 m, kde by chtěl zaútočit na čas okolo 3:40 (limit pro HMS je 3:41.40). „Myslím že na to mám,“ řekl medailista z posledních ME do 22 let na patnáctistovce a juniorský mistr Evropy ze stýplu i s odkazem na nedávný výsledek z trati 3000 m, kde zaběhl dlouho nevídaný čas 8:04.92.

Stejně jako Holuša závodila ve Vídni na osmistovce i Dana Šatrová. Účastnice loňského HME vyhrála v čase 2:05.39, na limit by však musela být o 2.39 s rychlejší. Na čtvrtce předvedl především půlkař Richard Svoboda čas 48.28, vícebojař Jaroslav Hedvičák byl o 19 setin pomalejší. Dálkař Roman Novotný se v úvodním závodě sezony prezentoval výkonem 757 cm.
Výsledky z mítinku zde.

V Hustopečích do sestavy přibyli Straková a Bába, hostující Uchov skočil 237 cm


Třetí sobotní zápis do nominační listiny pro HMS přidala na výškařském mítinku v Hustopečích Iva Straková, která skočila 192 cm.  Závodnici pražského Olympu se tak podařilo to, co jí těsně uniklo na čtvrtečních závodech v Ostravě. "Konečně limit vyšel, i když i tentokrát mi hrozně těsně spadla další postupná výška. Ale první úkol splněn. Kdyby se mi v každém závodě povedlo své maximum o něco posunout, vůbec bych se nezlobila," prohlásila finalistka olympijských her, která se na novou sezonu připravuje hlavně pod trenérem Nikolajem Goroškovem. "Dalším cílem je teď stabilizovat techniku a zůstat zdravá, protože fyzicky jsem na tom dobře," prohlásila současná česká jednička, která v soutěži obsadila dělené druhé místo spolu s Ruskou Školinovou. Vyhrála německá favoritka Ariane Friedrichová, která skočila výkon dosavadní sezony 195 cm a neúspěšně atakovala 2.01 m.

Další české závodnice Barbora Laláková a Oldřiška Marešová skočily 185 cm, v B závodě se podařilo zdolat výborných 180 cm vícebojařkám Kateřině Konvalinkové a její jmenovkyni Cachové.

Mezi muži nezklamal Jaroslav Bába, který se napotřetí přenesl přes 228 cm a také on rázně nakročil do nominace pro Dauhá. Nebyl však hlavní hvězdou večera. Tuto roli si uzurpoval ruský bohatýr a halový mistr Evropy Ivan Uchov, který předvedl nový rekord mítinku a nejlepší halový výkon na území ČR 237  cm.  Bába skončil v soutěži čtvrtý. V B závodě se podařilo Janu Sommerschuhovi skočit osobní rekord 2.20 m.
Výsledky Hustopečského skákání zde.

Stručně
A ještě letem světe dalšími výsledky dosavadního víkendu. V pátek se na veřejných závodech PAS prezentovali mj. čtvrtkařky. Nejlépe se vedlo Zuzaně Bergrové, která běžela 150 m za 18.26 a dvojnásobnou trať za 38.82. V obou případech tak předčila Zuzanu Hejnovou (18.39 a 38.95). Jitka Bartoničková běžela dvakrát 150 m s výsledky 18.27 a 18.33. V tyči předvedli Jan Kudlička 540 cm a Pavla Rybová rovné 4 m.   
Na regionálním přeboru v Olomouci skočil dálkař Štěpán Wagner 743 cm.

Adam Pražák

Vytisknout