přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2009, 22:30

Skvělá dálka v Táboře, Straková třetí v Cottbusu

Při táborské Velké ceně se Jana Korešová zařadila po výkonu 665 cm na čtvrté místo dlouhodobých tabulek, poskočil i Štěpán Wagner zlepšením na 815 cm.

Táborský stadion potvrdil pověst místa, kde se dají dělat vynikající výkony. Vloni se zde při mistrovství republiky dařilo hlavně překážkářům,  tentokrát poskytl asi nejpádnější důkazy dálkařský sektor.

Ženskou  soutěž vyhrála Jana Korešová výkonem 665 cm (vítr + 1.1), kterým zlepšila své dosavadní maximum o 23 cm a posunula se na čtvrté místo dlouhodobých tabulek ženské dálky, o jediný centimetr za Martinu Šestákovou a o 3 dílky za Denisu Rosolovou. K rekordu Jarmily Strejčkové jí schází ještě 24 cm. „Konečně jsem měla k dispozici šest pokusů, byly ideální podmínky a já byla odpočatá,“ vypočetla svěřenkyně Martiny Blažkové hlavní příčiny svého zlepšení. Mrzet ji mohlo jediné - povést se jí takový skok o šest dní dříve, mohla se balit na světový šampionát. 665 cm totiž v nominačním období odpovídalo měkčímu z kritérií.

Věděla jsem, že bych měla mít na dobrý výkon. Když jsem minulou neděli dokázala skočit v totální únavě po dvou vícebojích 639 cm, věřila jsem, že bych mohla po odpočinku a bez stresu  konečně překonat 6 a půl metru,“  řekla Korešová, které se povedlo přidat v páté sérii i něco nad plán. A nebyl to tak úplně ojedinělý úlet, vedle  maxima se jí podařilo ještě dvakrát skočit 648 cm. Také tyto skoky by stačily na vítězství v soutěži, nejlepší ze soupeřek, Martina Šestáková, předvedla 644 cm.

I přes dnešní úspěch vícebojařka neuvažuje, že by se vrátila k dálkařské specializaci. „Dál budu dělat vícebojařský trénink, snad bude jen více zařazovat také starty v jednotlivých disciplínách,“ uvažuje Jana Korešová.

Zlepšení svého osobního rekordu na vysoce kvalitní úroveň dosáhl i vítěz mužské soutěže Štěpán Wagner. Svěřenec trenérů Joukala a Patery dolétl na 815 cm (+1.2), díky čemuž si v dlouhodobých tabulkách polepšil na 7. místo. Téměř také vyrovnal nejdelší skok sezony, který předvedl jeho kolega z berlínské výpravy Roman Novotný.  Scházel mu jediný centimetr.

Stejně jako Korešová po dálce, tak by také tyčkař Michal Balner nejspíše uvítal možnost nastoupit se svou dnešní formou do stroje času a posunout se o týden zpět, kdy šlo ještě bojovat o nominaci pro MS. Právě Balner byl totiž jediným atletem, který na MS neodcestuje, přestože splnil limit ČAS. Přednost dostal Jan Kudlička, který na poslední chvíli předvedl výkon o 1 cm lepší. V Táboře došlo na další kolo přetahované a Balnerovi se dostalo alespoň dílčí satisfakce v podobě českého výkonu roku 563 cm. Kudlička obsadil třetí místo, když před sebe pustil ještě Štěpána Janáčka. Maximum obou bylo 530 cm.

Výsledky z VC Tábora zde.

Cottbus
Jedinou českou zástupkyní na  20. ročníku mezinárodního Lausitzer mítinku v Cottbusu byla výškařka Iva Straková. Účastnice MS v Berlíně skočila  188 cm a obsadila třetí příčku. Vyhrála Ruska Irina Gordějevová před Australankou Patrinou Priceovou. Obě předvedly 194 cm.

Jedním z vrcholných okamžiků mítinku byl kladivářský výkon roku Polky Anity Wlodarczykové, která se výkonem 77.20 m zařadila na čtvrté místo dlouhodobých tabulek. K světovému rekordu Taťjany Lysenkové jí chybělo šest decimetrů.

Výsledky z Cottbusu zde.

Adam Pražák

Vytisknout