přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. dubna 2005, 07:00

Skupina Dalibora Kupky se chystá do Kalifornie

Olympijský vítěz Roman Šebrle dnes odlétá na plánované soustředění do Ameriky. Další členové Kupkovy skupiny se přidají v pondělí.

Pro světového rekordmana v desetiboji bude příprava v zámoří stejně jako pro ostatní členy tréninkové skupiny Dalibora Kupky novinkou. Šebrle se v Kalifornii chce připravit na avizovaný vrchol sezony, kterému letos podřizuje veškerou přípravu - mistrovství světa v Helsinkách.

V letošní Šebrlově přípravě se oproti loňsku změnilo hned několik věcí. Kromě toho, že se poprvé bude připravovat za oceánem, se také rozhodl pro tréninkového partnera. Je jím Maďar Atilla Zsivóczky, kterému před rokem zemřel trenér a v poslední době ho trénoval jeho otec, olympijský vítěz v kladivu. Zsivóczky se po dohodě se Šebrlem přidal ke Kupkově tréninkové skupině. „Od jeho otce žádné informace k jeho tréninku nemám, ani spolu nejsme v kontaktu. Attila chce trénovat jako Šeba. Až na pár odlišností to tak funguje. Trochu jinak je to třeba v posilovně, ale to jsou opravdu jenom drobnosti," řekl Kupka a doplnil: „Attila s ostatními komunikuje dobře, mluví spolu anglicky. On má za sebou čtyři roky studia v Americe, takže je perfektní angličtinář.“

V Kalifornii se připravuje další vícebojař, stříbrný medailista z Atén Američan Bryan Clay. Kupkova skupina bude trénovat v univerzitním centru v Azuse blízko Los Angeles. „Nejedeme tam trénovat za Clayem, ale dělat si vlastní přípravu. Ale jestli on bude chtít s námi trénovat třeba překážky, můžeme se domluvit. Dostali jsme tam dobré podmínky na soustředění, tak je využijeme," vysvětlil Kupka. Prozradil i něco z tréninkového plánu v Kalifornii: „Pro všechny platí to, že po objemové přípravě pomaličku přejdou do kvality. V Kalifornii budou mít týden na aklimatizaci. Kluci se tam všichni těší, do teď jsme jezdili jen do Afriky. Strach mám jedině z časového posunu, aby příprava nepřišla vniveč kvůli něčemu takovému. Ale snad to bude v pořádku. Kvůli časovému posunu taky začnou závodit až čtrnáct dní po příletu."

Vícebojaři Šebrle se Zsivóczkym odlétají již dnes. Manželé Šebrlovi ještě plánují zastávku v New Yorku a  týdenní dovolenou na Floridě. Celá skupina Dalibora Kupky kromě Karla Bláhy, tedy Jiří Mužík, Štěpán Tesařík, Jarda Růža a Radek Zachoval odlétají v pondělí přímo do Kalifornie. Návrat plánují na 8. května. Všichni by měli poprvé v sezoně startovat na Poháru mistrů evropských zemí.

Karolína Farská, Tomáš Klement

Vytisknout