přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. srpna 2009, 19:29

Škrobáková skončila před finále, Šebrle po prvním dnu sedmý

Čtyři sady medailí byly rozdány pátý den MS. A znovu se radovala pořadatelská země z nejcennějšího kovu díky diskaři Heringovi.

Čtyři šampiony, a pro všechny je to premiéra na světovém piedestalu, i když překážkářka Foster-Hyltonová je olympijskou vítězkou z Atén. To je hlavní zpráva z dnešních bojů o medaile. Diskař Harting, půlkařka Semenyaová, i mílař Kamel získali svá první velká zlata. Podrobně o finále níže. Medaili dnes dostala první česká medailistka na MS, Barbora Špotáková (viz fotogalerie).

Obhájce v poločase sedmý
Roman Šebrle
přenocuje v soutěži desetibojařů na sedmém místě. Za vynikající se dají označit obě skokanské disciplíny, dálka a výška, v nichž skočil 780 resp. 211 cm. Takovým standardem je úvodní stovka za 11.16, mírné zklamání panovalo po kouli (14.98), rozčarování přinesla českému šampionovi čtvrtka (50.42), především svým brzkým zařazením po výšce (podrobnosti níže).
Po pěti disciplínách je na čele Ukrajinec Olexij Kasjanov, jenž zatím nasbíral 4555 bodů, jenž si vydatně pomáhal letošními maximy, popř. i osobním rekordy. To platí i o jeho kubánském a americkém pronásledovateli, Yunioru Díazovi a Treyi Hardeem. Na Kasjanova navíc ztrácí 43, resp. 44 b. Šebrle je od medaile se součtem 4324 bodů téměř o dvě stě bodů zpět.

Škrobáková druhou Evropankou
Překážkářce Lucii Škrobákové se finálový sen nesplnil. Odvedla však maximum, co mohla. Ve svém semifinále doběhla svěřenkyně Jany Jílkové čtvrtá, když podlehla jen papírově silnějším soupeřkám a naopak porazila ty slabší. "Nějaké ty setiny jsem ztratila už na startu, kde jsem byla tradičně poslední, a to i přesto, že startovní reakce nebyla na mě tak úplně špatná. Sice na rozdíl od některých dokážu pak zabrat, ale nestačilo to," litovala Škrobáková. "Je vidět, že s Evropankami se měřit můžu, ale na tu absolutní světovou špičku pořád ještě nemám. K tomu bych potřebovala hlavně zrychlit, techniku si myslím, že mám výbornou. Ćas 12.92 není sice omračující, ale jeden z mých nejlepší v životě, takže můžu být trochu spokojená."
Přesněji, 12.92 je její druhý nejlepší, nejen v letošní sezoně, ale také celé kariéře. Z tohoto pohledu a s vědomím, že lepší z Evropanek byla jen do osmičky postoupivší Derval O'Rourková, lze označit dvanácté místo Škrobákové za úspěch. Irce na postup časem stačil přesně osobní rekord české reprezentantky 12.73. Nejrychlejší byla v této fázi olympijská vítězka Dawn Harperová, Američance změřili osobní rekord 12.48.

Desetiboj po jednotlivých disciplínách
Ve výšce Roman Šebrle znovu ukázal, jaký je závodník. Přestože si při některých pokusech šktrnul o laťku, ani jednou nezaváhal od 196 po 3 cm až po 211. 214 už bylo nad jeho síly, ale tak vysoko už neskočil ani nikdo ze soupeřů, stejně jako obhájce titulu skočili také Bělorus Kravčenko a Kubánec Suárez. Dařilo se ovšem také Ukrajinci Olexiji Kasjanovovi, který se díky osobáku 205 cm vyšvihl do čela - a to ještě mohlo být pro něj lépe, 208 lehce shazoval. Američan Hardee klesl před čtvrtkou na druhé místo, třetí je Rus Pogorelov, hned za ním je již Šebrle.

Čtvrtku musel Šebrle absolvovat zhruba hodinu po konci výšky, navíc hned v prvním běhu, a na výkonu se to podepsalo. Přestože dvoustovku rozběhl docela svižně, nakonec z toho bylo 50.42, což je o vteřinu pomaleji než v Götzisu, ale zase o tři desetiny rychlejší než na Kladně. "25 minut po výšce se nedá běžet čtvrtka," rozčiloval se svěřenec trenéra Kupky. "Nechápu, proč mě nemohli dát do jiného běhu. Za tu dobu jsem si pomalu nestihl dát ani rovinky, o nějaké regeneraci nemluvě. Výška byla hrozně roztahaná, za 2,5 hodiny jsem měl za sebou tři skoky. A celou tu dobu jsem se musel udržovat v provozu. A pak tohle. To nebudu hodnotit, nedalo by se to publikovat." Nejrychlejší desetibojařskou čtvrtku v historii MS předvedl Yunior Díaz, "rekord mistrovství" i osobák Kubánce má novou hodnotu 46.15.

Finálové středeční disciplíny
Patnáctistovky se odehrávala podle scenářů, na které jsme zvyklí poslední roky na velkých akcích. Taktická bitva, kterou rozhoduje poslední třístovka. Nejinak tomu bylo i dnes v Berlíně. Na stupně vítězů pronikli dva rodilí Keňané, ovšem oba v dresech jiných zemí. Zlato získal Gregory Konchellach pro Bahrajn pod jménem Yusuf Saad Kamel, jenž závěrečných 300 m stlačil nejblíže k 38 vteřinám a titul získal za 3:35.93. S bronzem pro USA se musel spokojit obhájce titulu Bernard Lagat, mezi "Keňany" se vklínil Etiopan Deresse Mekonnen. Všichni medailisté se vešli do 27 setin, pod stupni vítězů skončili keňští favorité Kiprop, prakticky olympijský vítěz, a Choge, držitel nejlepšího letošního výkonu.

Novou šampionku hledala stovka překážek, neboť obhájkyně Michelle Perryová skončila již v rozběhu. Finále ovládly Jamajčanky, jež do sprinterské sbírky své vlasti přidaly další zlato a bronz. Nejvíce se radovala Bridgitte Foster-Hyltonová, jež finišovala v čase 12.51. O tři setiny zpět zůstala Kanaďanka Priscilla Lopes-Schliepová, která tak přidala k olymijskému bronzu světové stříbro. O setinku za ní doběhla Dolloreen Ennis-Londonová, skvělé čtvrté místo získala v irském rekordu 13.67 Derval O'Rourkeová.

Po včerejším zlatém úspěchu Steffi Neriusové stadion znovu bouřil. Na titul mistra světa si díky osobnímu rekordu 69.43 v poslední sáhl Robert Harting. Od první série vedoucímu Poláku Piotru Malachowskému nestačil ani dvakrát zlepšný národní rekord, v pátém pokusu na 69.15. Alespoň bronz za čtvrtý hod dlouhý 66.88 si zasloužil trápící se Gerd Kanter, lídr světových tabulek z Estonska, který letos neprohrál jediný závod, až dnes.

Zlato na půlce získala skvělým výkonem roku 1:55.45 Caster Semenyaová. O Jihoafričance se objevily spekulace, že je ve skutečnosti muž, než vše bude patřičně otestováno, dojde si zítra na nejvyšší stupínek. V souboji tuhnoucího zbytku pole nakonec o setinky uspěla obhájkyně titulu Janeth Jepkosgeiová (na MS jí přibylo další jméno Busienei) za své letošní maximum 1:57.90. O tři setiny za Keňankou si na bronz v osobním rekordu protáhla Britka Jennifer Meadowsová, jež tak naopak o 7 setin rozesmutnila Ukrajinku Krevsunovou.

Bolt zabíral už alespoň celou zatáčku
Na provozní teplotu se pomalu zahřívá Usain Bolt. Jamajský Blesk tentokrát uvolněně běžel až v rovince, vysloveně vypouštěl jen poslední metry. A už z toho také byl solidní, a také nejlepší semifinálový čas 20.08. Zatímco do finále kratšího sprintu se dostali výhradně sprinteři USA a z Karibiku, dvoustovka bude mít i dva eurasijské zástupce, Francouze Alerteho a Ázerbájdžánce Gulijeva.

Výsledky z 5. dne

Fotogalerie z pátého dne, večer (E. Erben)

Herink vitezu disk.JPGHerink vitezu disk (2).JPGHerink vitezu disk (3).JPG
Spotakova medaile (2).JPGSpotakova medaile (4).JPGSpotakova medaile (7).JPG
Spotakova medaile (12).JPGSpotakova medaile (22).JPGSpotakova medaile (25).JPG
Semenya.JPGSemenay (2).JPGSemenay (3).JPG
Sebrle (5).JPGSebrle (7).JPGSebrle.JPG
Skrobakova.JPGSkrobakova (2).JPGSkrobakova (7).JPG

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout