přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. února 2010, 16:05

Škrobáková ozdobila GP Olymp limitem pro HMS

Překážkářka Lucie Škrobáková se při největším domácím mítinku letošní sezony přidala do nominace pro halový šampionát v Dauhá.

Lucie Škrobáková zaběhla ve finále běhu na 60 m př. čas 8.08, čímž o dvě setiny vyhověla nominační hranici pro březnové HMS v katarském Dauhá.  "Je to určitě trochu úleva, že jsem konečně splnila limit, ale nervóznější než já asi byla trenérka," prohlásila svěřenkyně Jany Jílkové, která limit atakuje od začátku sezony. Blízko k němu měla už v rozběhu, kdy zopakovala svůj nejlepší dosavadní čas v sezoně 8.11, v boji o prvenství na mítinku  pak ubrala tři setiny. "Moc mi nevyšel start, po kterém jsme se trochu šťouchly s Miriam Cupákovou, což nás obě rozhodilo. Pak jsem se ale rozjela a závěr byl super. Teď už aspoň nebudu muset poslouchat věčné dotazy, kdy už ten limit splním, a můžu si běhat jen tak pro radost," dodala s nadsázkou stříbrná medailistka z loňského HME, za kterou doběhla na druhém místě v čase 8.34 Slovenka Miriam Cupáková (za svobodna Bobková), třetí byla s 8.51 Jana Korešová.  

Blízko ke splnění nominačního kritéria pro HMS měla koulařka Jana Kárníková, která ve třetí sérii poslala své náčiní do vzdálenosti 17.30 m, chybějící dva decimetry se jí však už doplnit nepodařilo. V soutěži koulařek se představila i světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, která vrhla 14.13 m a obsadila třetí místo před národní rekordmankou v hodu kladivem Lenkou Ledvinovou (13.84). Mužskou soutěž ovládl už jistý účastník HMS Jan Marcell, který dnes předvedl 19.92 m.

Nadějně vyhlížel i útok na limit v podání půlkařky Veroniky Mráčkové, nakonec jí po výkonu 2:04.27 přebývala vteřina a 27 setin. Druhá byla Polka Agnieszka Leszczynská, třetí pak účastnice loňského HME Dana Šatrová (2:07.27).


Foto: Jan Kucharčík
Velice očekávanou disciplínou byla čtvrtka, kde měli jak muži, tak ženy šanci přiblížit se nominaci pro HMS ve štafetách. Více se tentokrát dařilo čtvrtkařkám, které si vesměs vylepšily svá sezonní maxima. Velký souboj, který byl reminiscencí na jejich vzájemné duely z mládežnických kategorií, předvedly netradičně na čtvrtce Denisa Rosolová se Zuzanou Hejnovou

Úspěšnější byla bronzová medailistka z HME 2007 v dálce Rosolová, která si pohlídala, aby sbíhala jako první, a posléze dokázala odrazit všechny ataky své soupeřky. Výsledkem byl nejlepší čas dosavadní domácí sezony 53.12, o půldruhé vteřiny rychlejší, než při letošní premiéře Rosolové v Bordeaux.

Věděla jsem, že to bude lepší, i když jsem nečekala, že o tolik. Ve Francii jsem to rozbíhala neskutečně pomalu a hned po doběhu jsem se šla naštvaně vyklusat, tady mi hodně pomohlo, že mě holky před startem nahecovaly a já si řekla, že Zuzku před sebe prostě nepustím. Škoda ale toho našeho strkání pro štafetu,“ říkala svěřenkyně Aleše Dudy s vědomím, že se pro nominaci na HMS musí průměr nejlepších letošních výkonů celého kvartetu dostat pod 53.50.

Zatím je sice jediná, která kritériu vyhovuje, ostatní kolegyně z předpokládané štafety ale též urazily ke kýženému cíli pořádný kus cesty.  Finalistka běhu na 400 m př. při olympiádě v Pekingu, Zuzana Hejnová, zaběhla při letošní premiéře na hladké čtvrtce čas 53.62, Zuzana Bergrová si zlepšila osobní rekord na 53.87 a Jitka Bartoničková vyspravila nejlepší letošní čas na 54.19. Průměr těchto výkonů je 53.70, pro limit je tedy potřeba srazit ještě dvě desetiny.    

Muži měli už před závody k limitu blíže, z přebývajících 28 setin na osobu však při GP Olymp neumazali nic. Nejrychlejší byl dnes Josef Prorok, který finišoval v čase 47.42. Pavel Jiráň byl o 4 setiny pomalejší, další Češi se pod 48 sekund nevešli. 


Foto: Jan Kucharčík

V tyčce se hned tři tyčkařky pokoušely o nominační hranici ČAS pro Dauhá, úspěšná ale byla nakonec jen Jiřina Ptáčníková, která už limit splněný má. Pavla Rybová s Romanou Maláčovou se musely spokojit nakonec "jen" s 420 cm.

Souboj překážkářů vyhrál účastník loňského MEJ Martin Mazáč. Svěřenec Ludvíka Svoboda zaběhl čas 7.80, čímž se na jednu desetinu přiblížil limitu ČAS. Za určitých okolností by mu však jako závodníkovi mladšímu 22 let stačil pro nominaci i čas 7.74. K tomu mu nyní schází šest setin.
Druhý byl v závodě Stanislav Sajdok s výkonem 7.86.   

Hladké šedesátky vyhráli v letošních maximech Libor Žilka (6.74) a Iveta Mazáčová, která spolu se Švédkou Rienasovou předvedla čas 7.44.

Patnáctistovku vyhrál časem 3:44.77 Keňan Cornelius Ndiwa, kterému byl dlouho vyrovnaným konkurentem Tomáš Bednář. Vítkovický mílař, rekordman haly ve Stromovce, nakonec za vítězem zaostal o 56 setin. Třetí byl juniorský vicemistr Evropy v běhu na 5000 m Jakub Živec.   

Výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout