přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. února 2009, 14:32

Škrobáková má český rekord, spolu s Žilkou poletí do Turína

Překážkářka Lucie Škrobáková zaběhla na GP Olymp časem 8.03 nový národní halový rekord a dostala se do nominace pro HME. To samé se povedlo na hladcé šedesátce Liboru Žilkovi.

Letošní ročník Grand Prix Olymp začal ve velkém stylu. Česká rekordmanka na 100 m př. Lucie Škrobáková zvládla kratší 60 m halovou trať za 8.03, čímž jednak  o setinu předčila 21 let starý národní rekord Jitky Tesárkové, jednak o téměř desetinu vyhověla kritériu pro březnový evropský šampionát v hale. Svým výkonem se zařadila na druhé místo aktuálních evropských tabulek za Španělku Josephine Onyiaovou.  "Forma byla, akorát jsem potřebovala trefit závod. A Stromovka mi vyhovuje. Mám to kousek od domova a dobře se mi běhá na Mondu," říkala nová rekordmanka. Na limit si věřila, předtím jí již dvakrát utekl o setinu. "Ale že to bude národní rekord, to by mě ani nenapadlo," divila si. Zda má ještě nějakou rezervu, to nedokáže posoudit. "Závody, které mi takhle vyjdou, si ani nepamatuji, nevnímám je. Takže nemůžu říct, jestli jsem tam udělala nějakou chybičku. I když při tomhle času asi ani být nemohly," říkala svěřenkyně Jany Jílkové. Radost si na stejné trati udělala Slovenka Miriam Bobková, která v osobním rekordu 8.21 rovněž pokořila limit svého svazu pro Turín.

Mezi muži se opět blýskl Petr Svoboda. Národní rekordman na 110 m př. srazil při druhém z běhů své osobní maximu na 60metrové trati na 7.59 a posunul se na druhé místo evropských tabulek. Zlepšení přitom přišlo po vynucené pauze, kdy rehabilitoval svalové obtíže z mítinku v Lucembursku. "Na to je to pěkný čas. První běh jsem běžel špatně, byl jsem na sebe naštvaný a úplně mě to vycuclo. Ideální to nebylo ani v tom druhém. Ale věřím, že v kvalitní v konkurenci by mohl padnout nejen český rekord, ale i nějaký podtsatně lepší čas," říkal s tím, že sám pro sebe si sní o tom, že by se mohl někdy dostat až k času 7.45.

Novým a nepříliš čekaným přírůstkem do nominace pro HME je sprinter Libor Žilka. Další ze svěřenců Ludvíka Svobody zaběhl na hladké šedesátce čas 6.68, čímž kriteriu vyhověl na setinu přesně. Rovinka haly Otakara Jandery se tak od něj dočkala děkovného polibku. "Dvakrát předtím jsem běžel 6.73 a říkal jsem si, že pokud limit někde zaběhnu, tak tady, kde i trénuji. Hodně mi pomohlo, že snad poprvé v kariéře se mi povedlo zůstat po celou dobu zůstat zdravý. Také jsem hodně zapracoval na startech. Musím poděkovat trenérovi, Petru Svobodovi, kterého beru jako svůj vzor, a v neposlední řadě i svému psychoterapeutovi Šollemu," vypočítal Žilka, jehož cílem pro Turín je alespoň postup z rozběhu. "Také bych chtěl konečně vyhrát mistrovství republiky, což se mi od žákovských let ještě nikdy nepovedlo," přeje si dvaadvacetiletý sprinter Olympu Praha, který se v hale meziročně zlepšil o 13 setin. Mezi ženami zazářila vylepšením nejlepšího domácího času sezony Iveta Mazáčová, která finišovala hned za vítězkou Lenou Berntssonovou ze Švédska v čase 8.46.  

Půlku vyhrál Brit Richard Hill v čase 1:48.51, druhému Martinu Hrstkovi chybělo po času 1:49.10 devět desetin pro HME. Mezi ženami se o limit pokoušel Lenka Masná, v solozávodě ji však došly síly a byl z toho čas 2:06.85. Na čtvrtce svedli mezi sebou ostrý souboj Jiří Vojtík a Petr Szetei. Prvenství v běhu nakonec uhájil o 6 setin Vojtík, ale ani jeho 47.83 na letenku pro Turín nestačí. Lepšího času dosáhl v druhém běhu Dán Jakob-Fabricius Riis (47.71), třetí nejlepší z Čechů a celkově čtvrtý byl Theodor Jareš (48.03). Ženskou čtvrtku ovládla Drahomíra Eidrnová za 55.35.

V tyči potvrdila svoji letošní formu Jiřina Ptáčníková, která se po překonání 420 cm velmi nadějně pokoušela o OR 440 cm.  V dálce se z prvenství radovala Slovenka Jana Velďáková, jíž 653 stačí na nominaci pro HME. Martina Šestáková, která už má splněno v trojskoku, dnes v dálce předvedla 623 cm. Mužům vládl Dán Morten Jensen za 777 cm. V kouli se prosadil další Slovák, Milan Haborák vrhl 19.77. Remigius Machura ml. byl třetí s 18.55. Mezi ženami předčila kladivářka Lenka Ledvinová kolegyni z disciplíny Šafránkovou i další soupeřky za 14.85 m.

Výsledky GP Olymp naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout