Silvestrovské běhy ve světě

středa 23. listopadu 2011
Paula Radcliffeová vyhrála silniční závod na 10 km v Madridu. V Sao Paulu běželo okolo 15 tisíc běžců.

Madrid
Britská vytrvalkyně zvítězila v silvestrovském silničním běhu v Madridu, přestože ji na trati potkal nepříjemný incident. Jeden z diváků jí během závodu vstříkl do úst konfety ve spreji. Radcliffeová přesto doběhla na prvním místě, s dvousetmetrovým náskokem před druhou Lotyškou Jelenou Prokopčukovou. Ta loni zazářila v New Yorku, kdy vyhrála tamní maraton.Dvaatřicetiletá Radcliffeová dosáhla na desetikilometrové trati času 31:16 minut. Závod mužů vyhrál bývalý mistr světa na 5000 m, Eliud Kipchoge z Keni časem 27:34 minut.

Výsledky (10 km):
Muži: 1. E. Kipchoge (Keňa) 27:34, 2. De la Ossa (Šp.) 27:58, 3. R. Silva (Portug.) 28:07.
Ženy: 1. Radcliffeová (Brit.) 31:16, 2. Prokopčuková (Lot.) 31:51, 3. Domínguezová (Šp.) 33:22.

Sao Paulo
V brazilském Sao Paulu se silvestrovské běhy pořádají již od roku 1925. V sobotním 81. ročníku zvítězil domácí běžec Dos Santos a v kategorii žen Srbka Olivera Jevtičová. Dos Santos zvítězil v závodě již podruhé, první úspěch si připsal v roce 2003. Na patnáctikilometrovou trať vyběhlo 31. 12. 2005 okolo 15 tisíc lidí. Do historie slavného jihoamerického závodu je zapsán i Emil Zátopek, který zde vyhrál v roce 1953.

Výsledky (15 km):
Muži: 1. Dos Santos (Braz.) 44:21, 2. Cheruiyot 45:17, 3. Ivuti (oba Keňa) 45:30.
Ženy: 1. Jevtičová (SČH) 51:38, 2. Cheruiyotová (Keňa) 51:47, 3. Bekeleová (Et.) 52:02.

Luanda
Poslední běh roku 2005 v Angole se konal v metropoli Luandě. Tamní 50. ročník silvestrovského běhu na 15 km vyhrál světový rekordman v maratonu Paul Tergat. Zvítězil v čase 45:22 min. Také v závodě žen se z vítězství radoval zástupce běžecké velmoci. Zvítězila Keňanka Okayová za 49:11 min.

Muži: 1. Tergat (Keňa) 45:22, 2. Lourenco 45:50, 3. Chingue (oba Angola) 45:50.
Ženy: 1. Okayová 49:11, 2. Jepchumbaová (obě Keňa) 50:17, 3. Pereiraová (Portug.) 50:32.

Bolzano
V italském Bolzanu se běželo na Silvestra již po jedenatřicáté. Na desetikilometrové trati zvítězil Etiopan Dinkessa v čase 28:39. Ženy běžely poloviční trať a nejrychlejší byla Keňanka Ochichiová. Do cíle doběhly také tři české závodnice. Nejlepší umístění z našich vybojovala Ptáčková, která obsadila 16. místo. V závodě veteránů na 5 km doběhl Zdeněk Simon na krásném osmém místě.

Výsledky (10 km, 5 km):
Muži: 1. Dinkessa (Et.) 28:39, 2. J. Ch. Korir (Keňa) 28:50, 3. Lebiď (Ukr.) 29:07.
Ženy: 1. Ochichiová (Keňa) 15:54, 2. Kalovicsová (Maď.) 16:05, 3. Paveyová (V. Brit.) 16:11, ...16. Ptáčková (ČR) 17:53, 21. Fousková (ČR) 19:10, 22. Bělohlávková (ČR) 19:35.

Peuerbach
Běželo se i v rakouském Peuerbachu a i zde startovaly české běžkyně. Závod mužů na 6800 metrů vyhrál domácí Weidlinger za 18:57 a na druhém i třetím místě doběhli zástupci Keňi. V kategorii žen na 5100 metrů doběhla první Maďarka Tóthová v čase 16:47, pouhou vteřinu před pronásledovatelkou Vilisovovou z Ruska. Naše Jana Klimešová a Lucie Křížová obsadily sedmé, resp. jedenácté místo.

Výsledky (6800 m, 5100m):
Muži: 1. G. Weidlinger (Rak.) 18:57, 2. E. Chirchir (Keňa) 19:26, 3. J. Tanui (Keňa) 19:28.
Ženy: 1. L. Tóthová (Maď.) 16:47, 2. T. Wilisowová (Rus.) 16:48, L. Blommeová (Švé.) 16:49, ...7. Jana Klimešová (ČR) 17:38, 11. Lucie Křížová (ČR) 19:25.