Silvestrovské a novoroční běhy napříč planetou

Běhy na přelomu roku jsou populární nejen u nás. Jak dopadly některé ze špičkových akcí ve světě?

Peuerbach
V rakouském Peuerbachu byla na Silvestra vidět i česká závodnice Petra Kamínková. Obhájkyně druhého místa z loňského roku nakonec doběhla na sedmém místě v čase 16:54 po 5100 metrech. „V poslední době jsem bohužel trénovala jen vytrvalost, a tak jsem se hned po prvním kole dost zakyselila. Snažila jsem se držet v čelní skupince asi do třetího kola, ale pak jsem to trochu pustila,“ přiznala pro internetový server ebehy.cz. Na vítěznou Etiopanku Dibaba-HurseMarovou ztratila 37 vteřin. Mezi muži bykl k radosti domácích fandů nejrychlejší Günther Weidlinger.

Sao Paulo
Tradiční silvestrovský běh v Sao Paulu vyhráli Keňan James Kwambai a Etiopanka Wude Ayalew Yimerová. Kwambai na patnáctikilometrové trati triumfoval s náskokem 34 sekund před vítězem letošního Chicagského maratonu Evansem Cheruiyotem, třetí doběhl další Keňan Chaemwolo Kiprono Mutai. Yimerová zvítězila rovněž s výrazným náskokem před dvojicí domácích vytrvalkyň.
Dvaatřicetiletý Kwambai, který byl letos druhý v maratonu v Berlíně při světovém rekordu vítězného Etiopana Haileho Gebrselassieho, se postaral o jedenácté keňské prvenství od roku 1945, kdy se závod v Sao Paulu otevřel i pro zahraniční účastníky. Zástupci africké vytrvalecké velmoci se díky tomu v čele historických tabulek odpoutali od domácích Brazilců. Mezi vítězi figuruje i legendární Emil Zátopek, jenž triumfoval v roce 1953.

Bolzano
V Itálii kraloval před deseti tisíci diváky Keňan Edwin Soi. Bronzový medailista z pětky na olympiádě v Pekingu se podruhé za sebou prosadil na dvojnásobné trati a obhájil loňské prvenství v Bolzanu časem 28:55. Druhý byl evropský krosový mág Sergej Lebeď z Ukrajiny, který na vítěze ztratil čtyři vteřiny. Na pomyslnou medaili dosáhl ještě Etiopan Varga.
Stupně vítězů v kategorii žen obsadily pouze ty, které už dokázaly pětku v Bolzanu vyhrát. Letošní vítězka, světová rekordmanka ve stýplu Samitovová Galkinová, tak měla po svých bocích nejrychlejší z loňského roku, i nám dobře známou Maďarku Aniko Kalovicsovou, a loňskou triumfátorku Silvii Kibetovou z Keni. Čas Galkinové byl 15:59, zbylé medailistky měly ztrátu 8, resp. 10 vteřin.

Amadora
V Portugalsku se o Silvestru běhá přes 40 běhů, ten nejslavnější pak v Amadoře.Mužskou desítku vyhrál Etiopan Imane Merga v čase 29:27. O tři vteřiny porazil ruského rekordmana na této trati Ivanova , další vteřinu zaostal nakonec třetí Maročan El Kalay. V ženské kategorii se prosazovaly hlavně domácí závodnice, nejrychlejší byla s výkonem 32:55 Dulce Félixová.

Madrid
Ve španělské metropoli se v noci na přelomu roků prosadil Etiopan Tadesse Tola, který byl v cíli 10km trati za 27:53.O 13 vteřin později dorazil do cíle na druhém místě domácí Bezabeh.  Domácí běžci se tak dočkali prvenství až mezi ženami, kde v čase 33:05 vyhrála Marta Domínguézová.

Trier
Běh na nový rok v Trieru je velmi populární, 19. ročníku se zúčastnilo 2000 běžců z 25 zemí. Nejúspěšnější byli navzdory mrazivému počasí  Keňan Micah Kogo a Etiopanka Mimi Beleteová. Prbně jmenovaný zvládl 8 km za 23:08, třicetiletá Beleteová se s pětikilometrovou porcí vypořádala za 16:07.

Novoroční Ekiden
Týmový závod na 100 km vyhrál v japonském Maebaši tým Fujitsu, když tuto vzdálenost urazil za 4:51:55. Soupeři z Nissin Foods a Asahi Kasei však zaostali o jedinou vteřinu zpět. Byl to nejtěsnější výsledek v 53leté historii závodu.