přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. prosince 2010, 10:20

Silvestrová aktualita

Celoročně pro vás na atletika.cz připravujeme články, při nichž se, s výjimkou „apríla“, snažíme přinést seriózní zpravodajství. Na závěr roku je pro vás připravena speciální SILVESTROVÁ Aktualita.

Snad vás trochu pobaví a odpustíte jí rozpustilý tón i to, pokud bychom se snad někoho dotkli. Není to cílem dnes ani nikdy jindy.


foto: www.graf.cz

Smolařem roku je bezpochyby Petr Svoboda. Ani ne tak z toho důvodu, že se z přední pozice na mistrovství Evropy propadl až na šestou, ale spíš proto, že musel následně poslouchat nekonečná politování nad nešťastným propadem. Přejeme mu, aby tahle poznámka byla poslední nejen v tomto roce, a zároveň přejeme i všem ostatním, aby vždy běželi až do konce, ať už jsou na jakékoli pozici.

Individualistou roku je „rozhodně“ francouzský sprinter Christophe Lemaitre. V hvězdném stylu si třikrát poradil se sprinterskou konkurencí v Barceloně. Největší radost však měl z titulu ve štafetě, k němuž by se bez pomoci kolegů nedostal. Stejně nesobecky kroutil hlavou nad nadšením z „prvního bílého sprintera pod deset vteřin“ na stovce. Více ho zajímal národní rekord. Takové chování už se dnes nenosí. Ale v následujícím roce by nám snad ani nevadilo.

Licoměrníky roku jsou běloruští kladiváři Tichon a Děvjatovskij. Na olympiádě před dvěma lety dopovali, ale úspěšně napadli způsob, jakým byla zkouška provedena. Medaile z Pekingu, které jim již byly odebrány, jim zase mají být vráceny. Pokryteckou etudou si Bělorusové jistě získali další fanoušky a kdekoli se nyní objeví, určitě je atletické kruhy přivítají s otevřenou náručí. Možná se ale mýlíme a v rodné zemi jim autoritářský režim vystaví pomník. Vždyť medaile se přece počítají. Přejme si do roku 2011 méně vypočítavců, vyčuránků a podobných „sympaťáků“.

Vytrvalcem roku je Haile Gebrselassie. Celých osm dní vydržel, než odvolal své ukvapené rozhodnutí skončit po nezdaru v New Yorku s atletikou. Uvážíme-li tlak, pod který se etiopský polobůh dostal, je to skutečně dlouhá doba, než Haile podlehl. V redakci jsme s radostí napsali dva články o jeho odchodu a návratu, i my si Císaře upřímně vážíme a jeho původní krok jsme nechápali. Přesto přejeme do nového roku všem slavným atletům, kteří o konci kariéry uvažují (nebo to na ně v průběhu sezony přijde), aby nevypouštěli kanárka, ale aby naopak sdělili veřejnosti své rozhodnutí až bude opravdu konečné.

Exotem roku vyhlašujeme světového rekordmana Teddy Tamgha. Upozorňujeme, že to nemá nic společného s jeho zjevem, spíš s překvapivostí, s jakou vlétl mezi špičku v tak nízkém věku. Vždyť Francouze budeme moci teoreticky vidět za půl roku v Ostravě při šampionátu do 23 let. Přejme si více takovýchto překvapení, dělají atletiku ještě krásnější a atraktivnější.

Sladké mámení“ Blanky Vlašičové dorazilo v tomto roce na světovou úroveň. Nic osobního proti chorvatské tanečnici ve výškařském sektoru nemáme, jenže na webu Evropské atletiky se její jméno skloňuje i ve chvíli, kdybyste to opravdu nečekali. V redakci nás velmi pobavila aktualita, kterou stránky EAA vydaly po světovém rekordu Roblese v Ostravě. Zkuste hádat, které ze jmen bylo v titulku – Kubáncovo nebo Chorvatky?
Letos jakési okouzlení přeskočilo i na IAAF, která dala při volbě atleta roku přednost třeba před sprinterkou Felixovou, jedinou dvojnásobnou vítězkou Diamantové ligy nebo vícebojařskou suverénkou Ennisovou. Přejeme (nejen) oběma federacím do nového roku trochu střízlivější pohled na věc a jako symbolickou tečku dáváme foto Vlašičové do našeho článku.

Trenérkou roku je stejně jako loni partnerka (manželka?) Ivana Uchova. Ruský výškař se proslavil před dvěma lety opileckou aférou při mítinku v Lausanne. Od té doby sbírá pod pevnou rukou své carevny úspěchy a po letošní sezoně už se halovému suverénovi medailově daří i pod otevřeným nebem. My však nevěříme, že je to jen jiným trenérským vedením nebo Damoklovým mečem od ruského svazu. Méně alkoholiků a více skvělých atletů v roce 2011 – pod to se nelze než podepsat.

Rekordem roku jsou počty startujících na Pražském běžeckém seriálu. Kdyby šly masy lidí, co se daly u nás letos do pohybu během, nějakým způsobem přetavit i v konkurenceschopnější špičku, určitě bychom se nezlobili. Jednoduše to určitě nepůjde, ale přát si to do příštího roku můžeme.

Ostudou je španělská ekipa běžců, na jejichž dopingové podvody přišla policie. Silvestrovské vydání aktualit na atletika.cz přeje všem ostatním, aby raději „nejeli“ takhle ve velkém. Náraz je o to nepříjemnější. Spokojte se raději s množstvím menším než malým. O to menší bude následný průšvih.

Výkony roku předvedla bezpochyby Tia Hellebautová. Belgická výškařka se stačila vrátit do sektoru po narození dcery Lotte na vynikající úrovni. Medaile nakonec nezacinkala, ale pro volbu „výkonů roku“ v jejím podání hovoří i další fakta. Podle informací z tábora soupeřky Vlašičové si Hellebautová údajně nepřála, aby Chorvatka při jednom z prvních startů po comebacku závodila proti ní. Ať už to byla pravda či nikoli, stihla Belgičanka ještě před Barcelonou kromě urážky rivalky znovu otěhotnět a s potomkem v břiše skočit 197 cm. Přejme milovníkům neobvyklých statistik, aby se objevili další tvůrci kuriozit dříve, než dorostou do atletického věku děti Hellebautové.

Á propos, aktualita na závěr. Přejeme všem, kteří se pohybují kolem atletiky, pevné zdraví, touhu po vítězství a odolné nervy při překonávání nesnází. Rok 2011 má také 365 dní a ne vše se podaří hned teď.

P.S. Hodně píšeme o výškařích a výškařkách. Omlouváme se a příště zkusíme urazit i někoho jiného.

Silvestrovska_atletika_cz