přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. října 2011, 15:58

Silný tandem půlkařek: Semenyaovou bude trénovat Mutolaová

Vicemistryně světa Caster Semenyaová mění před olympijskou sezonou kouče. K triumfu v Londýně ji má dovést jedna z nejlepších půlkařek historie Maria Mutolaová.

Mozambičanka Maria de Lurdes Mutolaová, jíž se s ohledem na název rodiště přezdívalo Maputo express, byla ve své době královnou osmistovky. „Jejím“ šampionátem bylo především halové mistrovství světa, které dokázala celkem sedmkrát, přičemž její vítěznou šňůru mezi lety 1993 až 2006 dokázala přerušit jen Ludmila Formanová, která ji v roce 1999 odsoudila k druhému místu. Obdobný kousek jí pak česká běžkyně provedla i na letním MS v Seville, které jinak dokázala Mutolaová ovládnout celkem třikrát. Vrcholný triumf pak Mozambičanka slavila na OH 2000 v Sydney, kde se začlenila do rodiny olympijských vítězek. S kariérou se loučila o osm let později, kdy měla za sebou více než dvě dekády úspěšného závodění.


Mutolaová ještě jako závodnice při MS 2007, foto: www.graf.cz

Nyní se jméno Mutolaové začne skloňovat v nové souvislosti. Po ukončení spolupráce s Michaelem Semem si ji totiž jako svou novou trenérku vybrala čerstvá vicemistryně světa z Tegu Caster Semenyaová z JAR. „Chtěla bych Michaelovi poděkovat za ten obrovský kus skvělé práce, co se mnou udělal, ale v průběhu tohoto roku jsem často přemýšlela o své další kariéře. Poslední čtyři týdny před MS jsem trénovala sama a před odletem jsem potkala Marii Mutolaovou, která mi hodně poradila. Vždy byla mým idolem, a tak jsem se jí po šampionátu zeptala, zda by mě nechtěla trénovat. Její odpověď byla pozitivní a já jsem šťastná. Maria má za sebou dlouhou a veleúspěšnou kariéru a bude mi skvělou učitelkou,“ cituje mistryni světa z Berlína prohlášení, které médiím zaslal její manažer Jukka Harkonnen.


Semenyová vyhrála MS v Berlíně, foto: E. Erben

Komplimenty nešetří ani Mutolaová. „Je to pro mě velká výzva. Caster je výtečná mladá atletka a už toho hodně dokázala. Čeká ji ale ještě dlouhá cesta, pokud chce být příští rok v Londýně číslem jedna. Potřebuje udělat poslední kroky k tomu, aby se stala skutečnou profesionálkou. Chci využít všech svých zkušeností, abych jí pomohla pochopit, co to znamená být na vrcholu. Je mnohem jednodušší se na něj dostat, než se tam udržet,“ řekla Mutolaová, která aktuálně žije v Johannesburgu a má tedy k Semenyaové blízko.

O jejich spříznění se však dá mluvit i v jiné souvislosti. Mutolaová byla jednou z hlavních obhájkyní Semenyaové v rok trvající kauze, která se rozpoutala po MS v Berlíně a v níž se velmi veřejně propíraly pochybnosti o pohlaví mladé Jihoafričanky. A poté, co Semenyaová dostala od IAAF povolení závodit se ženami, ji označila za budoucí pokořitelku světového rekordu, který je od roku 1983 v držení Jarmily Kratochvílové. Nyní má naplnění či nenaplnění své prognózy tak trochu i ve svých rukou.

Adam Pražák

Vytisknout