přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. září 2011, 14:49

Silniční tituly obhajují Sekyrová a Kocourek

Po stopatnácté se v neděli 26. září uskuteční závod Běchovice-Praha, při němž se již přes čtyřicet let koná také MČR. Na náročnou silniční desítku se vydá na patnáct set běžců, z toho přes sto v mistrovských kategoriích.

Kamínková vs. Sekyrová

Před rokem utnula jedenáct ročníků trvající rekordní nadvládu Kamínkové. Přesto zůstává obhájkyně titulu Ivana Sekyrová ve svých plánech opatrná, loni ostatně zvítězila ve finiši o pouhé dvě vteřiny. „Letos už jsem měla tolik pěkných závodů, že jen čekám, kdy to skončí,“ říkala v mírné nadsázce mistryně republiky v půlmaratonu i běhu do vrchu.

Právě na zdolávání kopců se v prázdninovém období svěřenkyně Milana Kalouska soustředila: Před dvěma týdny se podílela na týmovém stříbru ve světové konkurenci a o víkendu stihla obhájit individuální titul na veteránském MS. „Snad jsem se moc neunavila a doufám, že tahle změna na silnici bude pro mě výhoda. Měla jsem tam vedle vrchů i „vsuvky“, třeba desítku v Kolíně a čas, který jsem měla naplánovaný, jsem splnila,“ věří Sekyrová. „Obhajoba je obhajoba, ale soupeřek bude dost, žádnou na startu nepodceňuju,“ dodává zkušená vytrvalkyně s tím, že se může stát i to, že zůstane bez medaile.

Objektivně však Sekyrová patří k horkým kandidátkám na zlato, spolu s největší soupeřkou Petru Kamínkovou. Ta původně Běchovice vůbec neplánovala, protože se nechala zlákat na start maratonu. „Rozhodl kotník, se kterým jsem měla problém už na půlmaratonu v Ústí. Když vám v tom dvacet kilometrů píchá, není to nic moc a maraton si rozmyslíte. Už jsem si chtěla dát i pauzu, ale nedalo mi to a desítku snad nějak uběhnu,“ doufala ve čtvrtek olomoucká vytrvalkyně, která dá hned po neděli bolavé noze odpočinout v termálních lázních.

„Poběžím podle pocitu. Když to moc nepůjde, tak se někde schovám, když se ale budu cítit dobře, nasadím své tempo. Soupeřky už se ale teď tak nebojí,“ uvedla Kamínková ke své tradiční taktice ostrých úvodních kilometrů. Navíc prý na startu vidí hned několik vyrovnaných soupeřek. K nim zcela jistě patří před rokem bronzová Preibischová, letošní mistryně z dráhové pětky Pecková či loňská juniorská šampionka Mäki.

Kreisinger vs. Kocourek a kdo dál

Také mužská kategorie bude okořeněna soubojem posledních dvou mistrů republiky. Sám předloňský šampion na Běchovicích a také letošní půlmaratonský Jan Kresinger však favorizuje svého soupeře, obhájce titulu Kocourka. „Milan je teď přeci jen o něco rychlejší, ale počítám, že budeme spolupracovat. Sice jsem se nějak speciálně na Běchovice nepřipravoval, ale chci běžet slušně, to znamená pod 30 minut. Snad nebude moc velké vedro,“ shrnul své rozpoložení Kreisinger, letos mj. za Kocourkem druhý při mistrovské desítce na dráze.

A loňský šampion Milan Kocourek potvrzuje Kreisingerova slova o spolupráci místo rivality za každou cenu. „Chtěli bychom to rozběhnout svižněji. Ani já nemám moc rád teplé počasí, ale záležet bude také na větru. Přeci jen se běží jedním směrem a když by nám fouklo i trochu do zad, může z toho být pěkný čas,“ nechal se slyšet svěřenec Jiřího Sequenta, který by rovněž rád stlačil svůj výsledek pod půlhodinu. Pro Kocourka budou Běchovice posledním závodem v této části sezony, pak už se bude plně připravovat na prosincové mistrovství Evropy v krosu.

Do okruhu favoritů Běchovic však musíme vedle Kocourka a Kreisingera počítat i další jména. Zcela jistě loňské medailisty Kourka a Homoláče, ale také Bajzu s Pavlištou, kteří mají na svém kontě medaile z půlmaratonských šampionátů. U posledně jmenovaného jistě není bez zajímavosti, že v srpnu prokázal svou odolnost ziskem titulu při vrchařském mistrovství ČR. To bezpochyby může hrát roli v náročném stoupání v Hrdlořezech.

Nejen o mistrovské medaile

O šampiony ČR se bude bojovat od vzniku ČAS v roce 1969 po čtyřicáté třetí. 10 031 metrů z Běchovic na Pražačku ovšem absolvuje také spousta běžců v řadě věkových kategorií. V 11 hodin vyrazí na trať všechny ženy, včetně mistrovských dospělých a juniorek, o půl hodinu později se na ni vydají vytrvalci starší 40 let. Mladší „příchozí“ pánové, a také účastnici republikového šampionátu (muži i junioři) uslyší svůj startovní výstřel v pravé poledne.

Z doprovodných akcí zmiňme Mladé Běchovice, které tradičně proběhly o uplynulém víkendu, a In-line závod/volnou projížďku, která se již poosmé uskuteční v neděli od 10:30 na poloviční, pětikilometrové trati, se startem rovněž u „patníku“ v Běchovicích.

Přihlášky už jen ráno na startu

Registrace přes internet za dvě stovky už jsou uzavřeny, přímo na místě musí opozdilí zájemci zaplatit dvojnásobek. Dopředu rozdaných čísel je téměř sedmnáct set, což by znamenalo podstatný nárůst oproti loňskému roku, do mistrovských kategorií se pak nahlásilo na sto třicet vytrvalců.

Na všechny běžce, od rekreačních až po profesionály čeká obtížná trať, již webové stránky Běchovic stručně popisují takto: „Bezprostředně po startu v obci Běchovicích je mírný, asi 300 m dlouhý sklon, pak rovina; na 7 km se silnice snižuje prudkým svahem (vrch Tábor) cca 500 m, pak ihned zase přechází ve značné stoupání až do 1 km před cílem (vrch Hrdlořezy) a odtud pak již v pozvolný sklon až k cíli v Žižkově.“

Více informací naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout