přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Shrnutí letošní Zlaté tretry

Letošní ročník Zlaté tretry byl po ročnících 2003 a 2004 třetím nejkvalitnějším v celé její historii. Zklamala Jelena Isinbajevová.

Patnáct tisíc diváků v ochozech a miliony lidí v televizi ve 150 zemích celého světa vidělo třetí nejkvalitnější Zlatou tretru v historii. „V bodovém hodnocení, do něhož se počítá pět nejlepších v každé disciplíně, jsme nasbírali 83 488 bodů. Po ročnících 2003 a 2004 je to třetí nejlepší výsledek v historii,“ liboval si na tradiční „hodnotící snídani“ druhý den po skončení mítinku sportovní manažer mítinku Alfons Juck. Z tohoto pohledu patřily mezi nejkvalitnější disciplíny stýpl a 5000 m mužů, kde bylo velké množství kvalitních běžců. Ještě 16. závodník v cíli Adrian Blincoe běžel pětku pod 13:20 a splnil kritérium Nového Zélandu pro olympijské hry v Pekingu 2008. „V případě tohoto závodu jsme zklamáni z výkonu druhého vodiče Bernarda Kiplagata, který neběžel na mezičas, který jsme si domluvili. Jinak by se určitě běželo pod třináct,“ stěžoval si Juck.

Odhlédnuto od bodů, byla nejlépe hodnocena hodinovka, v níž fenomenální etiopský běžec Haile Gebresselassie zaběhl hned dva světové rekordy (20 km, 1 hodina) a nejlepší světový čas historie na 10 mil. V tyči jsme viděli ne sice světový, ale aspoň český rekord  v podání tyčkařky Kateřiny Baďurové (4.66), rekordy mítinku padly v kouli (Hoffa 21.77),  kladivu (Lysenková 77.71) a na 5000 metrů žen (Defarová 14:30.18).

Za očekáváním zaostala především tyč žen, v níž se nedařilo hlavní hvězdě mítinku Jeleně Isinbajevové. Zklamáním byla i diskvalifikace mistryně světa nad krátkými překážkami Michelle Perryové a kolize Bershawna Jacksona pár metrů před cílem 400 m př.        
 
Organizátoři už mají smluvně podchycen následující ročník Zlaté tretry. „Zkusíme udržet nasazenou laťku. Naším snem je přivést do Ostravy co nejkvalitnější sprinty, třeba Tysona Gaye, který by mohl být největší hvězdou letošního roku.  Problém ale bude najít vhodný termín, protože prakticky celý červen je blokován ME ve fotbale. Nejspíš se vrátíme k dřívějšímu datu počátkem června,“ plánuje Alfons Juck.

Adam Pražák

Vytisknout