přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. května 2003, 16:16

Sezonu Jana Železného odstartuje domácí mítink

Druhé letošní soustředění v Jihoafrické republice má za sebou český oštěpař Jan Železný.

Znovu zvolil přípravu v oblíbeném středisku v Potchefstroomu, kde tentokrát strávil pět týdnů. Tréninkový plán však trojnásobnému olympijskému vítězi nevyšel úplně dokonale. Železný se chystal po třítýdenní více méně odpočinkové fázi přípravy v České republice opět najet na ostrý trénink, to mu však narušily zdravotní problémy. Několik dní během soustředění v Africe musel Železný vynechat trénink kvůli nachlazení. „Dva dny jsem ležel, asi jsem tu nemoc přechodil. Pak jsem sedm dní trénoval a zase dva dny ležel,“ popisuje Železný úvodní část svého soustředění v Potchefstroomu v rozhovoru pro ČTK.

Foto: F. Macák


Přes zmíněné zdravotní potíže je však světový rekordman v hodu oštěpem se svou přípravou v Jihoafrické republice spokojen. Pochvaloval si zejména počasí. Jen jedinkrát během Železného pětitýdenního pobytu v Potchefstroomu pršelo. Také zranění se českému oštěpaři vyhýbají a ta stará na sebe už dávají zapomenout. Už nemá problémy s achilovkou, která ho nedávno trápila, také bolesti zad v současné době necítí. Po sportovní stránce Železný oproti zimnímu soustředění v Jihoafrické republice rozhodně zaznamenal zlepšení v technice hodu.

Cíle pro letošní sezonu jsou v případě Jana Železného stále otevřené. Už dávno se netají tím, že svou pozornost upírá především k olympijským hrám 2004 v Aténách. Stále zastává názor, který sdělil koncem března před odletem na soustředění do Potchefstroomu, že jeho účast na letošním MS v Paříži je podmíněna především výkonností: „Jestli se letos zúčastním mistrovství světa, ukáže čas. Na mistrovství světa pojedu, pokud budu házet daleko, to znamená přes devadesát metrů." Nejbližším a zároveň nejdůležitějším závodem Jana Železného před případným startem na srpnovém MS v Paříži bude domácí mítink série Super Grand Prix IAAF Zlatá tretra v Ostravě. Až po tomto závodě, který se uskuteční ve čtvrtek 12. června, rozhodne Jan Železný o svém dalším programu pro sezonu 2003.

Tomáš Klement

Vytisknout