přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. května 2010, 13:14

Sezona už jede na plný plyn

Nadcházející víkend je opět naplněn vrchovatě atletikou. Dnes začne dlouho očekávaná Diamantová liga (DL), zítra pak druhý z víkendových vrcholů, světový pohár chodců. Českou účast zaznamenáme i jinde.

Premiéru prestižního seriálu DL, nástupce Zlaté ligy, zažije trio českých reprezentantek. Disk s Věrou Cechlovou zahajuje v Dauhá hlavní program v 18:30, tj. 17:30 našeho času, za soupeřky bude mít aktuální mistryni světa Dani Samuelovou i olympijskou vítězku Stephanie Brown Traftonovou. (Pozn. V Kataru není letní čas, proto je nyní o hodinu menší rozdíl než v době halového šampionátu.) Čtvrthodinku poté, v 17:45 středoevropského letního času (SELČ), nastoupí v tyčkařském sektoru Jiřina Ptáčníková, která se utká mj. se světovou šampionkou Annou Rogowskou. Jako poslední vykročí do bojů o jeden z 32 diamantů ambsadorka seriálu Barbora Špotáková, jejíž oštěp startuje v 18:40 SELČ. Také ona se střetne s největšími rivalkami, Christinou Obergföllovou a Marijou Abakumovovou.

doha_chalifa_ag_.jpg
Stadion Chalífa v Dauhá (lze kliknutím zvětšit) - foto: www.graf.cz

Slušnou řádku hvězd najdeme pochopitelně i v dalších disciplínách: na půlce startují Mulaudzi, Rudisha a Kiprop, na čtvrtce obě Williamsové – Shericka i Novlene, Ohuruoguová, Dunnová a Felixová, na 400 m př. americké „supertrio“ Clement, Jackson a Taylor, v trojskoku světová kubánská trojice Betanzos, Copello, Giralt, na patnáctistovce N. Lagatová, Džamálová, Burkaová, na pětce Šahín, E. Kipchoge, Ebuya, ve stýplu P. K. Koech, B. Kipruto, E. Kemboi, v kouli Majewski a Cantwell, ve výšce Vlašičová, na stovce Powell a N. Carter, na dvoustovce Stewartová, na 100 m př. L. Jonesová.
Stránky prvního dílu DL v Dauhá

Téměř ve stejném čase se uskuteční na pražské Slavii veřejné závody, jichž využijí jako rozzávodění někteří čeští reprezentanti. Potvrzeny jsou testovací starty čtvrtkařského kvartetu Hejnová, Bergrová (300 m překážek a hladkých), Bartoničková, Rosolová (300 a 150). Stejné trati jako druhé dvě jmenované by měl absolvovat Roman Šebrle. K závodům se přihlašuje na místě, takže se jistě v Edenu objeví i další jména.
Propozice závodů

Od soboty probíhající vrcholnou akcí je světový pohár v chůzi, který lze v této disciplíně bez nadsázky přirovnat k mistrovství světa. Česko vyslalo do bojů v mexické Chihuahue Zuzanu Schindlerovou a Lucii Pelantovou a juniory Lukáše Gdulu, Pavla Schroma a Jiřího Malysu. Právě první den nastane pro všechny naše chodce hodina H, ačkoli to vzhledem k časovému posunu znamená již „českou“ neděli. Ženy jdou svou dvacítku v 18 hodin tamního času, tj. když budou u nás tři ráno; junioři odstartují na desítku o hodinu dříve.
Více v rubrice Zaostřeno na

Taktéž do dvou dnů je roztažen vrhačský mítink v německém Halle an der Saale. Dospělé kategorie jsou naplánovány na sobotu, kam se soustředí i větší část českých závodníků, potvrzené jsou starty oštěpařů Veselého, Frydrycha, Vadlejcha a Klimešové, diskaře Marcella, koulařů Kárníkové, Valešové a Tuláčka. V kategorii do 22 let a tudíž v neděli by měli do sektorů nastoupit diskařka Klausová, kladivářka Šafránková, oštěpařka Ogrodníková, Naopak junioři zařazení do silnějších skupina startují před dospělými v sobotu: koulař Balata, diskař Mikulicz a oštěpařky Šedivá s Andrejskovou.
Stránky mítinku, startovní listina (k 12. 5., v pdf)

V zahraničí ještě určitě patří k pozoruhodným událostem anglický Manchester, v jehož ulicích loni běžel Usain Bolt 150 metrů. Stejná trať je naplánována i letos v rámci sprinterského odpoledne, kde se poběží bez zatáček také hladkých 100 a 200 metrů a dále překážková stovka a stodesítka i dvoustovka. Tentokrát pořadatelé jamajskou superstar nepřilákali, to však neznamená, že by se v ocelovém srdci Británie neobjevily žádné hvězdy. Právě naopak: Ennis-Londonová (100 př.), Trammell (110 př.), Richards-Rossová (200), Sánchez, Brathwaite (200 př.), Rodgers (150), Gay (200). Pořadatelé nejvíce lákají na souboj na 200 metrů žen, kde se střetnou domácí „stars“: čtvrtkařka Ohuruoguová a vícebojařka Ennisová.
Podrobnosti jsou zde.

Na území České republiky najdeme spíše menší závody – regionální přebory, závody určené mládeži a podobně. To však nevylučuje velké výkony, vzpomeňme minulou sobotu v Olomouci. I ty se pro vás budeme snažit sledovat, jejich přehled najdete v kalendáři, nebo po kliknutí zde: sobotaneděle.

Michal Procházka

Vytisknout