přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Sestava ČR pro víceboje zveřejněna

V mezistátním utkání ve vícebojích se 11.-12. února 2006 představí osm následujících vícebojařů a vícebojařek...

Českou republiku budou příští víkend v pražské Stromovce reprezentovat Tomáš Dvořák, Josef Karas, Milan Kohout a Petr Svoboda. Z žen pak Lucie Kostnerová, Denisa Ščerbová, Zuzana Hejnová a Eliška Klučinová. Utkají se s výběrem Holandska, Španělska, Francie a Velké Británie. Jako náhradníci jsou připraveni Vít Zákoucký, Dominik Špiláček, Jana Korešová a Marie Burešová.

Tomáše Dvořáka netřeba blížeji představovat. Bývalý světový rekordman, trojnásobný mistr světa a halový mistr Evropy z Gentu 2000 se pokusí splnit kritéria IAAF na březnové halové MS v Moskvě. Tomášův halový osobní rekord má hodnotu 6424 bodů.

Josef Karas je stejně jako Tomáš Dvořák atletem pražské Dukly. Letos si v hale vylepšil osobní rekord v sedmiboji. Nyní má hodnotu 5755 bodů a mohl být ještě lepší. „Karas pokazil výšku,“ hodnotí vícebojařův výkon šéftrenér Václav Fišer. „1.89 m běžně skáče na tréninku. Naopak osobní rekordy si udělal v šedesátce a v šedesátce překážek.“ Nebýt nepovedené výšky a dálky, kde měl Karas velkou rezervu, mohl být výkon klidně o 150 bodů vyšší. Sedmadvacetiletému atletovi by víkendový výkon na loňském halovém ME stačil na deváté místo.

Milan Kohout z AC Slovan Liberec drží halové maximum z roku 2004, kdy v Jablonci nad Nisou vybojoval 5411 bodů. Na bod stejný výsledek předvedl i na letošních pražských vícebojích, kde se umístil druhý za Josefem Karasem. Na loňském "mezistátku" skončil na 11. místě, druhý nejlepší z našich reprezentantů.

Čtvrtým z mužského kvarteta je Petr Svoboda. Účastník loňského halového šampionátu v Madridu a mistrovství Evropy dvaadvacítek loni zvládl sedmiboj nejlépe ve své kariéře. Výkonem 5899 bodů se zařadil na 7. místo dlouhodobých tabulek České republiky. Již loni reprezentoval v mezistátním utkání a v kategorii mužů vyhrál. Odchovanec pražské Dukly se kromě vícebojů soustředí na krátké překážky.

Lucie Kostnerová z ACP Olymp Brno si loni vylepšila osobní rekord v pětiboji na 3856 bodů, když se zlepšila téměř ve všech disciplínách. V halových tabulkách loňského roku jí patří 1. místo. Pro Lucii to bude první mezistátní utkání. V červenci 2005 reprezentovala na EP ve vícebojích. Na MČR na dráze vybojovala stříbro a v hale zlato.

Atletka SSK Vítkovice, juniorská mistryně světa v dálce Denisa Ščerbová, se letos pustí do vícebojů. V dlouhodobých halových tabulkách jí za osobní maximum 4078 patří 7. místo. Tento rekord drží od roku 2004, kdy díky němu skončila na mezistátním utkání v Nizozemsku na 4. místě. Denisa nezakrývá, že největší problémy jí bude dělat koule, naopak se těší na výšku. Letos si vylepšila ve výšce své maximum, když v Hustopečích skočila 1.80 m.

Právě souboje s Denisou Ščerbovou mohou vyhecovat Zuzanu Hejnovou k výbornému výkonu. Juniorská mistryně Evropy na překážkách má své maximum v pětiboji z mezistátního utkání 2004, kdy vybojovala 3907 bodů.

Nejmladší účastnicí vícebojařského klání bude Eliška Klučinová z A. C. TEPO Kladno. Na pražských vícebojích letos v lednu nasbírala celkem 3889 bodů a v celkovém součtu vyhrála. Tento bodový výsledek pro ni znamená nový osobní rekord. Ten předchozí z loňského roku měl hodnotu 3738 bodů. „Eliška je v juniorkách první rok,“ říká šéftrenér ČAS Václav Fišer. „Loni skončila na MS 17 na osmém místě. Roste z ní velice kvalitní vícebojařka.“

Více informací o mezistátním utkání naleznete v sekci Zaostřeno na...

David Klempíř

Vytisknout