přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. dubna 2011, 11:48

Šestáková: atletika mi chybí, ale na dítě se těším

Rozhovor s bývalou jedničkou českého trojskoku Martinou Šestákovou, jíž se má v polovině srpna narodit první potomek.

Jak se s miminkem, které máte zatím v bříšku, sžíváte?
Naštěstí jde všechno bez problémů. Děťátko se už hýbe, dává o sobě vědět. A já zatím utěšeně kynu a přibírám kila.

Už víte, zda to bude holčička nebo chlapeček? Případně zda jich bude vícero?
Zaplaťpánbůh jenom jedno a asi chlapeček.

Domluvili jste se s manželem už i na jméně?
Patrně to bude Matěj. Domluva byla celkem snadná. Měli jsme totiž s manželem dohodu, že on bude vybírat jméno, kdyby to byla holčička, a já pro kluka. Matěj se mu líbí a už tak i malému spontánně říkáme. Takže u toho nejspíš zůstane.

Do této doby jste se věnovala především atletice, mateřství je ale zcela jiná „disciplína“. Těšíte se nebo máte i tak trochu obavy?
 Určitě se těším. A zas tak úplně do neznáma nejdu. Sestra má rok a půl staré dítě, takže tak trochu vím, o co jde.


foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Sledovala jste halové mistrovství Evropy?
Ano. Naši závodili výborně.

Jaký to byl pro vás pocit? Počítám, že kdybyste neotěhotněla, měla jste v plánu v Paříži startovat.
To ano. Musím říct, že mi závody chybí. Přeci jen jsem atletiku dělala dvacet let a bavila mě. Ale dítě je něco nového a to k životu patří.

Bez vás aktuálně nemá česká atletika závodnici, která by v trojskoku mohla pomýšlet na plnění nominačních kritérií pro vrcholné seniorské akce. Vidíte v dohledné době šanci na změnu?
Hodně bude záležet na tom, jak holky budou přistupovat k tréninku, jak moc budou tu disciplínu brát vážně. Kolikrát v trojskoku stačí malá technická změna a centimetry naskakují. Musí se ale chtít ji hledat a také se tomu věnovat s někým, kdo tomu opravdu rozumí. Věřím, že třeba Báře Lacigové by tréninky Michala Pogányho, pod nímž jsem se připravovala i já, měly určitě pomoct. Celkově mi ale přijde, že momentálně bere trojskok vážně málokdo a často v něm někdo závodí jen pro to, aby získal pro oddíl snadné body v týmových soutěžích.

Čím to je, že tato disciplína, v níž v minulosti slavila velké úspěchy Šárka Kašpárková, není pro současné závodnice tak atraktivní?
Já bych řekla, že to může být jen dočasný stav. Každá disciplína prochází výkyvy. Vezměte si třeba ženskou výšku. Ještě před pár lety jsme měli tři závodnice na vrcholné akci, a letos ani jednu. Někdy se to prostě tak sejde.

Vy jste sice ještě oficiálně neskončila, na druhou stranu říkáte, že si jen těžko dokážete představit, že byste se ještě do sektoru vrátila. Odpojila jste se od atletiky úplně?
To u mě snad ani nejde. Jsem v kontaktu s trenérem, a když je příležitost, chodím se dívat na závody. Byla jsem na Skákání v Hustopečích, a pokud mi to můj stav dovolí, chystám se určitě na mistrovství republiky do Brna. 

Adam Pražák

Vytisknout